Фудбалерот на Барселона за пукање со пиштол во болница доби условна казна (ВИДЕО)

Фудбалерот Арда Туран (31) е осудена на условна затворска казна во траење од две години и осум месеци зашто пукал од пиштол и предивикал страв и паника .

Туран е осуден и за поседување оружје без дозвола и намерно нанесување повреди.

Фудбалер на Барселона кој е позајмен од турскиот Басакшехир, нема да оди во затвор, освен ако не стори кривично дело во наредните пет години, јавуваат турските медиуми.

Туран, минатата година, учествуваше во тепачка во ноќен клуб во Истанбул, каде му го скрши носот со пејачот Беркај Сахин.

Причина за тепачката е сопругата на пејачот, Озлем Ади која му се допаднала на Туран.

Подоцна, Арда го посети пејачот во болницата ,извади пиштол и му го даде . „Не знаев дека тоа е твојата сопруга. Да знаев ,не би направил такво нешто. Ако сакаш, можеш да ме убиеш“, му рече Туран на пејачот, по што пукаше во подот на собата.

Басакшехир реши да го казни фудбалерот со 370 илјади евра.

Во 2015 година, Туран премина од Атлетико во Барселона за 34 милиони евра, освојувајќи четири трофеи. Тој одиграл 100 натпревари за турската репрезентација и постигнал 17 голови.

Фото: Лепа Брена не е баш вешта во користење на Фотошоп

Последната фотографија која ја постави на својот Инстаграм профил покажува дека ни таа не е во целост задоволна со својот изглед.

Лепа Брена од секогаш важела за една од најубавите и најзгодни пејачки на овие простори. Дури и на 60 години, Брена ги воодушевува сите со својот изглеед.

Многумина и завидуваат на витката фигура, меѓутоа последната фотографија која Брена ја постави на својот Инстаграм профил покажува дека ни таа не е во целост задоволна со својот изглед.

Имено, на фотографијата се гледа не баш професионално користење на Фотошоп кое разоткрива дека дури и Брена сака да го подобри својот изглед.

ВМРО-ДПМНЕ: Промените во ВМРО-ДПМНЕ не им се допаѓаат само на Заев и хотелската коалиција

Новите одлуки на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ единствено не им се допаѓаат на Заев и хотелската коалиција која одработува за него.

Не ни очекуваме да ги поздрават одлуките, затоа што тие се насочени кон победа над мафијата и организираниот криминал на власта.

За разлика од Заев кој не најде сила за никакви промени по драматичниот пораз од 200 илјади гласови разлика во 2014 година и поразот во 2016 година, ВМРО-ДПМНЕ покажа сила за катарза и промени.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

НАТО домаќин на петтата рунда технички преговори меѓу турската и грчката делегација

Во седиштето на НАТО пактот во вторник ќе се одржи петтата рунда на технички преговори меѓу турската и грчката воена делегација, изјави Хулуси Акар, министерот за одбрана на Турција, пренесе „Анадолија“.

-Ни сме, се разбира, за мир, стабилност, преговори и дијалог. Ги подржуваме преговорите, но нема да дозволиме било какови свршен чин- рекол Акар на видеоконференцијата на која присуствувале турските генерали.

Техничките преговори имаат за цел намалување на ризикот од инциденти во екот на растот на тензиите во источниот Медитеран.

Одржувањето на технички состаноци меѓу турските и грчките воени делегации е договорено по неодамнешниот разговор на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтемберг.

Првиот технички состанок на турските и грчките воени делегации беше одржан на 10 септември, исто така во седиштето на НАТО.

Акар повтори дека Турција е одлучна и способна да ги заштити правата и интересите и на Турција и на Турската Република Северен Кипар во истокот на Медитеранот.

Грција ги оспорува моменталните активности на Турција околу енергетското истражување во источниот Медитеран.

Турција, земјата со најдолгиот брег на Медитеранот, прати наменски бродови за извршување на енергетски истражувања во својот континентален појас, велејќи дека Анкара и Турската Република Северен Кипар имаат права во тој регион.

Од дијалогот за праведната распределба на ресурсите, корист ќе имаат сите страни, истакнуваат турските власти.

притисни ентер