Фото: Овој уникатен Астон Мартин чини 950.000 евра

Британската компанија „Bell Sport & Classic“ во понудата има  уникатен примерок на автомобил создаден со соработка на Астон Мартин и Загато.

Овој Астон Мартин „V12“ Загато е претставен во мај 2011 година, а овој автомобил бил во сопственост на Астон Мартин до 2016 година и е користен за презентации на одредени клиенти.

Тој е еден од вкупно 64 модели чија каросерија е целосно направена од алуминиум.

Автомобилот дополнително добил зелена боја, поточна британска тркачка земена и таа е веќе подолго време заштитен знак на британските тркачки автомобили.

Овој Астон Мартин во себе има 6.0 литарски „V12“ мотор кој развива повеќе од 517 коњски сили, а неговата цена е неверојатни 950.000 евра.

СДСМ : ВМРО-ДПМНЕ да престане да шири неоснована паника

ВМРО-ДПМНЕ во познат стил продолжува да шири лаги и се обидува да наметна неоснована паника меѓу граѓанитем, реагираат од СДСМ на прес-конференција на Гордана Димитриеска Кочоска од ВМРО-ДПМНЕ.

Како што соопшти и Народната банка, стечајот на ,, Еуростандард банка" е поради проблеми од минатото, а дел од вината за таквото работење има и кадарот од ВМРО-ДПМНЕ, Горан Трајковски, директор на Управата за јавни приходи во време на режимот и досегашен претседател Управниот одбор на ,, Еуростандард банка"

Таму ВМРО-ДПМНЕ треба да ги бара одговорите за затворањето на банката.

ВМРО-ДПМНЕ да сопре со пласирање лажни вести и паника кај граѓаните и да дозволи институциите да ја работат работата за која што се надлежни.

Имаме одговорни и стабилни институции кои соодветно спроведуваат постапки за заштита на правата и интересите на државата и на граѓаните.

Британците масовно се враќаат од одмор во Франција за да се спасат од карантин

Британците денеска брзаат кон својата земја по прекинатиот одмор во Франција, откако владата во Лондон објави дека наскоро ќе воведе двонеделен карантин за патниците од таа земја.

Британската влада доцна синоќа објави дека ќе воведе задолжителен карантин за повратниците од Франција во сабота од 3 часот наутро, на британските туристи, и тоа на околу 160.000 од нив, доколку за нешто повеќе од 24 часа не се вратат дома.

Ненадејното воведено правило им донесе нов удар на туристите, авиокомпаниите и тур-операторите, уште повеќе што Париз најави дека ќе воведе реципрочна мерка.

Голем број Британци тргнаа кон француското пристаниште Кале, надевајќи се дека ќе фатат на време траект или воз за дома.

"Ги сменивме нашите планови кога ги слушнавме вестите. Решивме да се вратиме дома еден ден порано за да избегнеме карантин", изјави една британка во Кале.

Таа додаде дека за време на кампувањето на југот на Франција, таа и нејзиното семејство запознале помалку луѓе отколку секој ден во нивниот град Гилдфорд, на југот на Англија.

Новите правила важат за Франција, втората најпопуларна турстичак дестинација за Британците,по Холандија и Малта, објави министерот за транспорт Грант Шапс.

За Шпанија, најпопуларната дестинација Британците, задолжителен двонеделен карантин е воведен на 26 јули.

Вилијан нов член на Арсенал

По седум години во северен Лондон во тимот на Челзи, Бразилецот Вилијан ги смени клупските бои и стана член на лондонскиот ривал Арсенал.

Англискиот премиерлигаш Арсенал го потврди трансферот на 32 годишниот Бразилец.

Вилијан на Вембли стигнува како слободен фудбалер откако му истече договорот со Челзи.

Искусниот Бразилец со Арсенал потпишал тригодишен договор вреден 35 500 000 евра. Вилијан во Арсенал ќе игра за неделна плата од 244 000 евра.

Вилијан за Челзи каде стигна во 2013 година одигра 339 средби на кои постигнал 63 голови и остварил 56 асистенции.

притисни ентер