Фото: Ова е новата Елантра

Хјундаи малку позајмил од дизајнот на Соната за новата Елантра.

Хјундаи во последно време беше многу зафатен, бидејќи претстави неколку кросовери, како на пример Соната, а сега ни доаѓа и Хјундаи Елантра.

Елентра од надвор не изгледа посебно примамливо, а во внатрешноста ќе ве дочека дисплеј од 10 инчи на контролната табла со системи за поврзување со вашиот паметен телефон.

Оваа верзија на Елантра е нешто подолга од старата, а исто така е и пониска и дури кровот делува премногу спуштено што на одредени критичари воопшто не им се допаѓа.

По прв пат Елантра ќе биде хибрид. Ќе има 1.6 литарски мотор од 139 коњски сили, додека нехибридниот модел ќе има 2.0 литарски мотор од 147 коњски сили.

притисни ентер