Форбс ја објави листата на најплатените фудбалери:Меси е пред Роналдо

Угледниот Форбс традиционално објавува листа на најплатени светски фудбалери за оваа година, со Лионел Меси повторно на врвот, додека Кристијано Роналдо заработува само нешто помалку.

Меси минатата година заработил 126 милиони долари во Барселона, а во таа сума спаѓаат и спонзораствата надвор од теренот. Роналдо заработил девет милиони помалку.

Најблиску до нив е Нејмар на третото место со 96 милиони долари, проследено со голем пад на заработката на другите фудбалери. Килијан Мбапе заработил 42 милиони долари минатата година, дури 54 милиони долари помалку од Нејмар.

Следен е од sвездата на Ливерпул, Мохамед Салах со 37 милиони, Пол Погба во Манчестер Јунајтед заработува 34 милиони, следен е Антоан Гризман со 33 милиони во Барселона, Герет Бејл има 29 милиони во Реал, Роберт Левандовски 28 милиони долари во Баерн, додека Давид Де Геа од Јунајтед е најплатениот голман на светот со 27 милиони долари во изминатата година.

Најплатените фудбалери во светот во изминатата година

1. Лионел Меси - 126 милиони долари

2. Кристијано Роналдо - 117 милиони долари

3. Нејмар - 96 милиони долари

4. Килијан Мбапе - 42 милиони долари

5. Мохамед Салах - 37 милиони долари

6. Пол Погба - 34 милиони долари

7. Антоан Гризман - 33 милиони долари

8. Герет Бејл - 29 милиони долари

9. Роберт Левандовски - 28 милиони долари

10. Давид Де Геа - 27 милиони долари

Голем пораст на бројот на заразени во Чешка, се воведуваат строги правила

Чешката влада денеска одлучи дека ќе биде задолжително носењето маски на отворено во некои ситуации, бидејќи бројот на заразени лица во таа земја драматично расте.

Новите правила ќе се применуваат од среда во повеќе населени места, рече министерот за здравство Роман Примула по состанокот на владата.

Исклучоци се можни ако може да се одржи растојание од повеќе од 2 метри.

Покривањето на устата и носот е веќе задолжително во затворен простор, а неодамна носењето маска е задолжително и во автомобилите, ако во него има лице кое не живее со возачот.

Бројот на заразени лица во Чешка нагло се зголемува во последните неколку недели.

Во последните 14 дена во Чешка биле заразени 858,6 лица на 100.000 жители, покажуваат најновите податоци на Европскиот центар за контрола и превенција на болести, што е највисоко меѓу земјите на ЕУ.

Чешката армија денеска започна да гради привремена полска болница во Прага.

Од почетокот на епидемијата, повеќе од 1.500 луѓе во Чешка починале како резултат на инфекција со коронавирус. Чешка има нешто помалку од 10,7 милиони жители.

Заразени се 178 000 луѓе.

Белоруските пензионери одржаа протест и контрапротест против Лукашенко (ВИДЕО)

Во главниот град на Белорусија, Минск, денеска се одржаа два собири на пензионерите - едниот против претседателот Александар Лукашенко, а другиот за поддршка на шефот на државата.

Околу 3.000 пензионери се собраа во Минск, трет понеделник по ред, барајќи оставка од претседателот на Белорусија.

Демонстрантите маршираа низ улиците на главниот град носејќи цвеќе и извикувајќи „Оди си!“ кон Лукашенко, пренесува АП.

Во главниот град се одржа и контра-протест на пензионерите, кои го поддржуваат Лукашенко. Приближно 2.000 луѓе, многу од нив мажи во воена и полициска униформа, дојдоа на Плоштадот на независноста со национални знамиња и транспаренти на кои пишувало „За мир, просперитет и традиционални вредности“.

Локалните медиуми објавија дека некои учесници на контра-митингот биле донесени со автобуси на собирот.

Белорусија е погодена од политичка криза од претседателските избори на 9 август, кога започнаа масовни антивладини протести низ целата земја, иницирани од официјалните резултати од гласањето според кои Лукашенко освоил повеќе од 80 проценти од гласовите. Противниците на Лукашенко тврдат дека изборите биле лажирани.

Бела Хадид во Њујорк-што носи под мантилот?(ФОТО)

Без оглед на стилот, мантилот е задолжителен во женската гардероба, бидејќи лесно може да се комбинира со дневни и вечерни изданија.

Тајната на добриот стил отсекогаш била во можноста да се разгледаат повеќе опции за облека одеднаш, па затоа не е изненадување што дамите кои добро ја познаваат модата знаат како да извлечат максимум од мантилите.

Бела Хадид, 24-годишната манекенка, прошета низ Њујорк во фустан со потпис на Мајкл Корс. Со златен накит и ремен и задолжителната заштитна маска за лице, Бела ги пленеше очите, кои најмногу беа насочени кон нејзиното деколте, што се појави во прв план заради оваа провокативна модна комбинација.

Њујорчаните се прашуваа што носи под мантилот,а Бела секако привлече големо внимание. Според фотографиите, може да се заклучи дека таа имала само долна облека под мантилот.

притисни ентер