ФИФА им обезбеди милијарда и пол долари помош на националните сојузи

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) обезбеди 1,5 милијарди долари помош, донации и заеми на секој од 211 членки, како и на остатокот од фудбалската заедница погодена од пандемијата на коронавирус.

„ФИФА едногласно го одобри планот за помош од 1,5 милијарди американски долари“, рече претседателот на ФИФА, Џани Инфантино по виртуелниот состанок на советот на фудбалската организација.

„Сепак, ФИФА ќе спроведе строга контрола врз користењето на средствата“, додаде тој.

Секоја од 211 членки, вклучително и Македонската фудбалска федерација (ФФМ), може да добие донации од милион долари и дополнителни 500 000 долари исклучиво за да му помогне на женскиот фудбал.

Останатата помош ќе биде достапна во форма на заеми без камати кои можат да достигнат до 35% од приходите на секоја федерација. Минималниот износ на секој заем ќе биде 500.000 УСД, а максимумот 5 милиони УСД. Покрај тоа, секоја конфедерација ќе може да добие заем од 4 милиони американски долари.

„Ние ќе извршиме строга контрола врз користењето на средствата, заедно со ревизиите, и ќе има многу јасни услови за враќање на средствата“, истакна Инфантино.

За финансирање на оваа помош, ФИФА ќе повлече свои резерви, имено 328 милиони долари за директни субвенции и 556 милиони долари за финансирање на заеми, рече Инфантино.

"Клубовите и федерациите се во вистинска опасност. Во некои делови на светот, фудбалот сè уште не продолжи. Треба да им помогнеме", додаде тој.

Три возила учествуваа во несреќата на патот Штип-Радовиш кај патоказот за село Љуботен

Тешка сообраќајна несреќа вечерва во 21:30 часот се случи на патот Штип-Радовиш, во која учествувале три возила. 

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА вели дека несреќата се случила кај сообраќајниот знак за селото Љуботен, според првичните информации од терен има повредени и во оваа несреќа, а се повикани и пожарникарите, со цел да ги издават повредени лица.

Повеќе детали околу несреќата најавуваат за утре.

Ова е втора сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш и тоа во рок од само неполни два часа. МИА претходно информираше за несреќата, која се случи по 19 часот во близина на селото Лакавица во којашто, според директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев повредени se 13 лица, од кои 11 се мигранти и две се жени, македонски државјани. Според она што го видовме на лице место несреќата се случила меѓу две возила марка Мерцедес.

Мигрантите се транспортирале во багажникот во самиот автомобил. Овие две возила излетале од коловозот на десната страна во правец Штип-Радовиш. Според првичните информации од полицијата, возачот на мигрантите побегнал од местото на несреќата. /МИА

Тешка сообраќајка вечерва во близина на штипското село Лакавица, повредени 13 лица

Тринаесет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случи вечерва во близина на штипското село Лакавица во која чествувале две возила, од кои во едното се превезувале мигранти.

Портпаролот на СВР Штип Гордана Панајотова потврдува дека во несреќата учествувале две возила, меѓутоа повеќе детали како се случила не може да даде, бидејќи во тек е увидот од страна на истражните органи.

Директорот на Клиничка болница Штип Ален Георгиев за МИА вели дека во болницата се хоспитализирани 13 лица, од кои 11 се мигранти и двајца се македонски државјани.

Според она што му е презентирано од страна на дежурните лекари, прв впечаток е дека ниту еден од повредените не е во животозагрозувачка состојба, но во тек се прегледите и снимањето со цел да им се утврдат повредите.

Првично станува збор за мигранти од Пакистан, а мигрантите кои се во моментов во болницата во Штип ќе бидат примени на две одделенија, на ортопедија и на хирургија. Георгиев вели дека во текот на ноќта мигрантите ќе бидат и тестирани за КОВИД-19.

Повеќе детали околу несреќата се очекува вечерва или во текот на утрешниот ден. /МИА

Фото: Најзгодната медицинска сестра на светот!!

Лорен Дреин Каган е медицинска сестра, фитнес модел и персонален тренер. 

Атрактивната русокоса станала светски позната кога ги објавила своите мемоари како член на контроверзната „ Westboro“ баптистичка црква.

Атрактивната Лорен има повеќе милиони фанови на социјалните мрежи, секако поради својот изглед.

За многумина од нејзините фанови таа е „најсексапилната медицинска сестра на Инстаграм“. На оваа социјална мрежа Лорен има повеќе од 4 милиони следбеници.

Иако понекогаш Лорен работи и 13 часа на ден, секогаш наоѓа време за интензивен тренинг со кои ја одржува својата совршена става.

притисни ентер