Европската унија постави официјален рок за преминување кон „USB-C“ стандардот

Регулативата им дава на потрошувачите избор да купат нов уред со или без полнач.

Часовникот почна да отчукува. Откако Европската унија донесе регулатива со која сите електронски уреди ќе мора да користат ист стандард за полначи (USB-C), беше усвоен и конечниот официјален рок по кој стапува на сила регулативата.

Така, сите уреди кои се на пазарот во ЕУ по 28 декември 2024 година ќе мора да бидат опремени со „USB-C“ приклучок за полнење.

Регулативата е објавена во слижбениот весник на ЕУ и ќе стапи на сила за 20 дена, а земјите-членки ќе имаат најмногу 24 месеци да го прилагодат своето национално законодавство на оваа регулатива.

Иако веќе беше познато дека „USB-C“ ќе треба да биде прифатен како стандард во следните две години, не беше јасно кога точно ќе биде тоа. Првите информации зборуваа за есента 2024 година, додека по прифаќањето на директивата се споменуваше крајот на 2024 година.

Регулативата, како што посочуваат од ЕУ, е донесена со цел да се намали количината на електронски отпад што се јавува поради отфрлањето на полначите од постарата генерација, чии слотови не одговараат на оние на новите уреди. Според официјалните податоци, во ЕУ секоја година се фрлаат речиси 11.000 тони електронски отпад.

Регулативата, исто така, им дава на потрошувачите избор да купат нов уред со или без полнач, со што се заштедуваат пари и во исто време се намалува количината на електронски отпад поврзан со производството, транспортот и отстранувањето на полначите.

Одлуката за стандардот за полнач „USB-C“ се однесува на паметните телефони, но и на другите мали електронски уреди како таблети, безжични слушалки, дигитални камери и рачни конзоли за видео игри. Истиот стандард ќе се применува и за преносни компјутери, но само од април 2026 година.

Треба да се напомене дека овој стандард се однесува само на уреди кои поддржуваат полнење со кабел. Уредите што поддржуваат само безжично полнење (како што се некои паметни часовници, некои слушалки итн.) не треба да бидат опремени со слот за „USB-C“.

Регулативата за воведување единствен стандард ќе значи најголема промена за „Apple“, кој се уште одбива да ги користи „USB“-стандардите што ги користат другите производители на паметни телефони и други мали електронски уреди. Сепак, „Apple“ потврди дека планираат да ги усогласат своите производи со регулативата на ЕУ.

Засега не е познато кој ќе биде првиот уред на „Apple“ кој ќе го поддржува „USB-C“ стандардот, но се шпекулира дека тоа би можело да се случи веќе во 2023 година.

Утре променливо облачно и студено

Времето утре ќе биде променливо облачно и студено, попладне со делумно намалена облачност. 

Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -8 до -2, а максималната ќе достигне од 1 до 9 степени.

Во Скопје променливо облачно со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до -3, а максималната ќе достигне 5 степени.

Следува период на променливо облачно и студено време. Во вторник локално ќе провејува слаб снег и ќе дува засилен северен ветер. Во среда ќе има преодно намалување на облачноста, а од четврток повторно повремено ќе има слаби врнежи претежно од снег, велат од УХМР.

Магла со видливост до 50 метри на патниот правец Тетово – Попова Шапка

Магла со видливост од 40 до 50 метри има на патниот правец Тетово – Попова Шапка, соопштија вечерва од Авто-мото сојузот на Македонија.

Сообраќајот на останатите државни патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози.

– Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, се наведува во соопштението.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата.

– Особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево, се нагласува во соопштението.

За брзо возење на територија на СВР Битола санкционирани 87 возачи

Вкупно 87 возачи се казнети при засилената акциска контрола за санкционирање на лица кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната што денеска во периодот од 10.00 до 15.00 часот беше спреведена на територијата на СВР Битола. 

Од нив, како што информира МВР, 59 ја пречекориле брзината во населено место, а 28 надвор од населено место.

На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

Од МВР најавуваат дека и во наредните денови же продолжат засилените акциски сообраќајни контроли и апелираат граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за, како што велат, да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

притисни ентер