Европа лани претрпе рекорден број денови со „екстремен топлотен стрес“

Европа се повеќе се соочува со интензивна топлина што човечкото тело не може да ја поднесе, предупредуваат набљудувачите на климата.

Континентот претрпе рекорден број денови на „екстремен топлотен стрес“ во 2023 година, објавија вчера службата за мониторинг на климата на Европската унија - Коперник и Светската метеоролошка организација (WМО).

Во својот последен извештај, Коперник и WМО ги забележаа минатогодишните екстремни услови, вклучително и топлотниот бран во јули кој турна 41 процент од јужна Европа во сериозен, многу тежок или екстремен топлотен стрес - најголемата област на Европа под такви услови во било кој ден на мерење.

Континентот претрпе и катастрофални поплави, големи суши, силни бури и најголеми шумски пожари досега.

-Гледаме тренд на зголемување на бројот на денови на топлотен стрес низ Европа и 2023 година не беше исклучок, при што Европа забележа рекорден број денови на екстремен топлотен стрес, изјави Ребека Емертон, климатска научничка во Коперник.

За нивната најнова студија, Коперник и WMO го користеа универзалниот индекс на топлинска клима, што го мери ефектот на животната средина врз човечкото тело.

Индексот ги зема предвид не само високите температури, туку и влажноста, брзината на ветерот, сончевата светлина и топлината што ја испушта околината.

Тој има 10 различни категории на топлотен и студен стрес, при што единиците степени Целзиусови ја претставуваат „чувствената“ температура.

Делови од Шпанија, Франција, Италија и Грција доживеале дури 10 дена екстремен топлотен стрес во 2023 година, дефиниран како температура што „се чувствува“ како да е поголема од 46 степени Целзиусови, во кој момент мора да се преземат итни мерки за да се избегне услови како што е топлотен удар.

Екстремната топлина претставува особен ризик за луѓето кои работат на отворено, постарите лица и оние со медицински состојби како што се кардиоваскуларни болести и дијабетес.

Делови од Италија забележаа седум проценти повеќе смртни случаи од вообичаено минатиот јули. Еден 44-годишен маж кој сликал ознаки на патишта во северниот град Лоди е меѓу оние кои загинале откако колабирал на работното место.

-Гледаме зголемена смртност кога ќе видиме екстремни топлотни бранови како оној во 2023 година, изјави Алваро Силва, климатолог во WMO.

„Ова зголемување на смртноста... влијае на (огромното) мнозинство европски региони. Ова е голема грижа“.

Смртните случаи поврзани со жештините во Европа се зголемени за околу 30 отсто во текот на изминатите 20 години, се наведува во извештајот.

За светот како целина, минатиот месец беше најтоплиот март досега, одбележувајќи го 10-тиот месец по ред на рекордна топлина, бидејќи емисиите на стакленички гасови, главно од фосилните горива, продолжија да ги зголемуваат температурите.

Температурата на површината на светските океани, кои апсорбираат 90 отсто од вишокот топлина произведена од емисиите, исто така, достигна ново високо ниво, наведува Европската агенција за следење на климата.

Во нивниот последен извештај, научниците предупредија дека Европа се загрева двојно побрзо од глобалниот просек и дека топлотните бранови најверојатно ќе станат подолги и посилни во иднина.

„Тековните интервенции на топлотниот бран наскоро ќе бидат недоволни за да се справиме со очекуваниот здравствен товар поврзан со топлината“, се наведува во извештајот, истакнувајќи дека населението во Европа старее и исто така станува поурбано.

Ал Џезира Балкан

Словенечката влада го испрати до Парламентот предлогот за признавање на Палестина

Словенечката влада го усвои предлогот за признавање на државата Палестина и го испрати до Парламентот на конечно одобрување, изјави денеска по седницата на Владата словенечкиот премиер Роберт Голоб.

Се очекува собранието да гласа за предлогот следната недела, со што би се комплетирал процесот на признавање на државата Палестина од Словенија, пренесе агенцијата СТА.

Голоб нагласи дека одлуката не е насочена против никого, вклучително и против Израел, туку дека тоа е порака за мир.

-Убеден сум дека и другите земји ќе го следат овој пример и дека целиот свет мора да работи на мир и решение со две држави, рече тој.

Владата ја започна процедурата за признавање на Палестина на 9 мај, најавувајќи дека ќе испрати предлог до Парламентот најдоцна до 13 јуни и соопшти дека признавањето ќе се темели на израелско-палестинските граници од 1967 година, што значи дека државата Палестина го вклучува и Појасот Газа. , Западниот Брег и Источен Ерусалим.

Шефицата на словенечката дипломатија, Тања Фајон, истакна дека неколку земји од ЕУ размислуваат да го сторат истото, откако Шпанија, Норвешка и Ирска ја признаа Палестина претходно неделава.

Столтенберг со повик до членките на НАТО да ѝ дозволат на Украина да гаѓа внатре во Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека „дојде време“ членките на Алијансата да преиспитаат одредени ограничувања во однос на употребата на оружјето доставено до Украина.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека „дојде време“ членките на Алијансата да преиспитаат одредени ограничувања во однос на употребата на оружјето доставено до Украина, додека сојузниците остануваат поделени кога се работи за употребата од нивното оружје на цели во Русија.

Столтенберг го изјави ова за време на неформалниот состанок на шефовите на дипломатииите на земјите членки на НАТО во Прага, пред самитот на Алијансата во јули во Вашингтон.

Првиот човек на НАТО, во заминување, минатата недела во интервју за „Економист“ ги повика сојузниците да ја повлечат забраната Украина да го користи оружјето на Алијансата при напади врз воени цели на територијата на Руската Федерација.

„Економист“ наведе дека јасната, иако неименувана цел , на Столтенберг беше „политиката на американскиот претседател Џо Бајден“, со која тој ги одредува целите што Украина може да ги нападне со американско оружје.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски неколку пати апелираше до западните сојузници да дозволат да се користи донираното оружје на цели во Русија, особено по напредувањето на руските трупи во регионот Харков.

Британските медиуми пренесуваат дека членките се поделени, а меѓу некои сојузници постои страв дека таквото одобрение може да го вовлече НАТО во директен конфликт со Русија.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно предупреди дека малите европски земји ќе претрпат „сериозни последици“ доколку оружјето на НАТО погоди цели во Руската Федерација.

Одличниот Ѓоковиќ лесно помина во третото коло на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ се пласираше во 3. коло на Ролан Гарос откако го совлада Роберто Карбаљес-Баена со 6:4, 6:1, 6:2.

Српскиот тенисер бавно го започна мечот, но во последните два сета одигра фантастично и го разби Шпанецот кој повеќе немаше никакви шанси.

Карбаљес-Баена добро се држеше во првиот сет, но кога Ѓоковиќ водеше со 5:4, го загуби својот сервис, што го одреди остатокот од мечот. Србинот сѐ повеќе го подигнуваше нивото на својата игра, што Шпанецот не можеше да го следи и прашање беше само колку гема ќе му одземе на Карбаљес-Баена до крајот.

За влез во 4.коло Ѓоковиќ ќе игра со победникот од мечот Монфис - Музети што се игра подоцна вечерва.

притисни ентер