ЕУ би можеле да го продадат запленетиот руски имот и парите да ѝ ги дадат на Украина

Советот на ЕУ денеска усвои одлука со која се отвора патот за можно искористување на приходите генерирани од замрзнатите руски средства за обнова на Украина.

Меѓу другото, Советот одлучи дека т.н Централни депозитари на хартии од вредност кои чуваат повеќе од еден милион евра средства на руската централна банка мора посебно да има сметка за вонредниот готовински приход што се акумулира поради рестриктивните мерки на ЕУ. „Ова го отвора патот за Советот да донесе одлука за евентуално воспоставување финансиски придонес во буџетот на ЕУ од тие приходи за поддршка на Украина“, се наведува во соопштението за печат на Советот.

По рускиот напад на Украина, Европската унија ги замрзна или блокира средствата на руската централна банка, кои во тој момент се наоѓаа во финансиски институции на територијата на Унијата. Станува збор за над 200 милијарди евра замрзнати средства. Тоа е капиталот што останува сопственост на руската централна банка, а само приходот генериран од тој капитал би бил искористен за помош за обнова на Украина.

Тие средства беа блокирани додека беа во т.н централни депозитари за хартии од вредност (CSD). Станува збор за финансиски институции специјализирани за трансакции со хартии од вредност, како и за чување и сервисирање на средствата на овие хартии од вредност. Повеќето од овие средства се депонирани во Euroclear, меѓународна финансиска институција со седиште во Белгија, каде што се концентрирани околу 90 отсто од руските средства во ЕУ.

Тие ЦДХД обично не чуваат хартии од вредност на сметките, но во случајов поради блокадата мораа да останат на тие сметки, па на пример руските обврзници почнаа да генерираат приход.

Со текот на времето, овие замрзнати средства генерираа сѐ повеќе и повеќе парични приходи. Бидејќи ЦДХВ-ите не можат да ги чуваат тие пари на своите сметки, тие мораа да ги депонираат во централните банки, кои потоа плаќаат камата на тие депозити, па приходите од замрзнатите средства продолжија да растат.

Овие вонредни приходи постојат исклучиво поради одлуката за блокирање на имотот, односно се директна последица на таа одлука.

Одлуката на Советот ќе бара од ЦДХВ да управуваат и да ги регистрираат овие приходи посебно, за да можат јасно да се идентификуваат во сметководствениот систем. Дополнително, на ЦДД им е забрането да располагаат со нето добивката од нив.

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

Познатата манекенка Синди Крафорд го прслави својот 58 роденден.

- Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички - порача таа на Инстаграм.

Жената која упадна на модните писти во деведесеттите продолжува да плени со својата природна убавина. Длабоко во шестата деценија од животот без никаква пластика на себе, таа сè уште се колне во убавина.

Покрај редовните вежби, врвниот изглед го постигнува и со посебен режим на исхрана.

Избира здрава храна и признава дека се труди „80 проценти од времето да биде 80 отсто добра“.

Денот започнува со смути направено од кокосово млеко, третина од замрзната банана, шолја свеж спанаќ, 10 листови нане, една лажичка протеини и малку зрна какао. За ручек најчесто јаде салата со пилешко, а за вечера подготвува ќофтиња од мисирка со салата и зеленчук.

Извор: Аваз

Милитао би можел да се врати на фудбалските терени во март

Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Едер Милитао е блиску до враќање во тимот.

Како што пренесе „Relevo“ Бразилецот ќе има време да закрепне навреме за четвртфиналето на Лигата на шампионите доколку мадридскиот клуб стигне до оваа фаза.

Четвртфиналето во елитното фудбалско натпреварување ќе се одржи во средината на март.

Во август 2023 година, во 1. коло од Ла Лига против Атлетик (2:0), Милитао ги скина вкрстените лигаменти на коленото.

За тренерот на Реал Мадрид со евентуалното враќање на Милитао ќе биде големо олеснување пред завршниот дел од сезоната. /МИА

Паолини го освои трофејот во Дубаи

Италијанската тенисерка Јасмине Паолини е победничка на ВТА 1000 турнирот во Дубаи, ОАЕ.

Паолини во денешното финале беше поуспешна од Русинка Ана Калинскаја во три сета. Мечот траеше 2 часа и 16 минути и заврши со резултат 4:6, 7:5, 7:5 во корист на италијанската претставничка.

Дваесет и петгодишната Русинка двапати сервираше ас, направи четири двојни грешки и реализираше шест брејк топки од осум шанси. Паолини немаше ниту еден ас, направи една двојна грешка и седум брејк топки реализира од девет можности.

Паолини го освои својот втор ВТА трофеј во сингл. Пред тоа таа стана победничка и на три турнири во двојки.

Од друга страна, Калинскаја не успеа да ја освои својата прва ВТА титула во сингл. Сепак, за време на турнирот во Дубаи, Русинката победи три претставнички на Топ 10 – Ига Швјонтек (1), Елена Остапенко (9) и Коко Гоф (3). /МИА

притисни ентер