Ерни сензационален победник во комбинација на СП во Швајцарија

Ерни Лука им донесе голема радост на швајцарските навивачи по денешната победа во дисциплината комбинација на Светското првенство во Сент Мориц.


Ерни кој досега никогаш не освоил место на подиумот во Светскиот куп, спустот и слаломот ги извози со вкупно време 2:26.33 минути, и за само 0.01 секунда беше побрз од големиот фаворит Марсел Хиршер од Австрија кој мораше да се задоволи со сребрениот медал.

Уште еден Швајцарец се најде на подиумот. Мауро Кависел со заостанување од шест стоти делови од секундата на крајот заврши на третото место и го освои бронзениот медал.

Швајцарците се најуспешна нација во досегашниот тек од шампионатот. Досегашни освојувачи на медали:

1. Швајцарија 6 (3 златни+1 сребрен+2 бронзени);
2. Австрија 5 (1+2+2);
3. Канада 3 (1+1+1);
4. Словенија 1 (1+0+0);
5. Лихтенштајн 1 (0+1+0);
5. Норвешка 1 (0+1+0);
7. Сад 1 (0+0+1).

ДИК: Излезноста до 13 часот 23,81 отсто

​ До 13 часот излезноста на предвремените парламентарни избори е 23,81 отсто од обработени 3.368 избирачки места на кои гласале 432.026 граѓани, соопшти Државната изборна комисија на попладневната прес-конференција.

Портпаролот на ДИК, Адмир Шабани информира дека во Првата изборна единица излезноста е 27,09 отсто, во Втората изборна единица 21,64, во Третата 28,92, во Четврата 27,45, во Петтата 23,11 и во Шестата изборна единица 15,58 отсто.

Шабани истакна дека до ДИК до овој момент нема пристигнато никаков приговор или најава за нерегуларности.

Во тетовскиот регион, Општина Тетово со најголема излезност до 13 часот

 Општина Тетово до 13 часот има најголема излезност од 19,63 отсто од своите 84.454 гласачи на 117 избирачки места од сите шест локални самоуправи на тетовското подрачје.

Следи општина Јегуновце, која е најмала локална самоуправа по број на гласачи, каде излезеноста е 17,05 проценти до 13 часот. Во Јегуновце право на глас имаат 10.168 гласач на 21 избирачко место.

Општина Брвеница има 16,32 отсто излезност од 15.534 граѓани, додека Боговиње има 15,07 проценти.

Најмалку одѕив на гласачите има во општините Желино и Теарце. Во Желино од 23.926 граѓани до 13 часот гласале само 10,73 отсто додека во Теарце 14,66 отсто од 22.238.

До 13 часот на изборите во Охрид излегле 28 отсто, во Струга 17 %

На предвремените парламентарни избори денеска до 13 часот во Охрид на гласање излегле 28,27 отсто од лицата со право на глас.

Излезноста до 13 часот во Општина Дебрца изнесува 25,57 проценти, а во Струга 16,61 отсто.

Според информациите од ОИК на трите општини, гласањето се одвива непречено, без какви било направилности во фер и демократска атмосфера.

притисни ентер