Емили Ратајковски обвини фотограф за сексуално злоставување:Ме болеше!

Емили Ратајковски го обвини фотографот Џонатан Ледер за сексуална напад врз неа за време на снимањето во неговиот дом во Катскилс во 2012 година. Тој ги негира обвинувањата.

Во долгиот есеј објавен вчера од NY mag, 29-годишната манекенка и актерка напиша дека агентот ја испратил на неплатено снимање за списанието Дариус во домот на Ледер, а таму требало и да спие.

Кога дошла кај Ледер, Ратајковски открила дека ќе ја снима во долна облека, а за да изгледа зрело, прифатила чаша црвено вино што и ја понудил фотографот.

"Ме научија дека е важно да изгледам вредно и опуштено. Агентот постојано ми велеше:" Никогаш не знаеш со кого ќе снимаш после тоа", напишала Ратајковски.

По снимањето во долна облека, фотографот, наводно, и рекол: „Ајде да пробаме сега без облека“.

"Само што се соблеков, дел од мене згасна. Почнав да лебдам, гледав како се враќам во кревет. Застанав свртена со грбот, ги стиснав усните, размислував како гледам во камерата. Блесоците беа толку силни и пиев толку многу вино, што црните дамки пред моите очи стануваа се поголеми “, напиша таа.

Кога шминкерката заспала, Ратајковски признава дека се чувствувала многу будна, но и „многу, многу пијана“. Таа и Ледер се покриле со ќебе на каучот, а таа тврди дека тој потоа започнал да ја испрашува за нејзините момчиња и и ги триел нозете за да се стопли.

Birthday 🤍🙏♊️

A post shared by Emily Ratajkowski (@emrata) on

"Тој рече дека му се допаѓа тоа што го правам со нозете, јасно се сеќавам на тој момент. Мразев што тој коментираше за нешто што го правев за да се утешам. Повеќето од тоа подоцна ми беше магла, освен како се чувствував. Не се сеќавам дали се бакнувавме, но се сеќавам на неговите прсти одеднаш внатре во мене. Беше се посилен и посилен, ги туркаше како никој никогаш претходно да не ме допрел, ниту од тогаш. Навистина ме болеше.“, напишала таа.

Фотографиите што биле направени во тоа време, ги објавил Ледер во книгата „Ледер / Ратајковски колекционерско издание“ од 2016 година, а таа тврди дека издавачот „ Imperial Publishing“ немале право да ги користат тие фотографии. Портпаролот на издавачката куќа вчера изјави дека нејзините обвинувања се лажни.

☁️

A post shared by Emily Ratajkowski (@emrata) on

"Ние сме длабоко потресени од последните (лажни) обвинувања на г-ѓа Ратајковски, кои ги упати во Њујорк магазин во желба за публицитет. Г-дин Ледер ги негира нејзините тврдења дека била" малтретирана ". Гротескно е тажно што е толку одмаздољубива што рутински лаже пред новинарите", рече портпаролот..

Ледер исто така негираше сè, велејќи дека нејзините обвинувања се „премногу ефтини и детски“.

"Дали сте свесни за кого зборуваме? Таа девојка во тоа време беше гола во магазинот „Treats!" и скокаше гола во видеото на Робин Тик. Дали навистина сакате некој да верува дека таа е жртва?" изјави тој за Њујорк магазин.

Неговиот портпарол тврди дека Ратајковски знае дека нема законска основа да се запре објавувањето на фотографиите и затоа го обвинил за сексуално злоставување.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија брои 700 починати од корона, Филипче нема ни план ни стратегија, треба да си поднесе оставка

Здравствениот систем во Македонија е во колапс уште пред да почне вториот бран од пандемијата со корона вирусот. 

Тоа е резултат на неспособноста и неодговорноста на Зоран Заев и Венко Филипче. Македонија заклучно со последното деноноќие достигна 700 починати од корона вирус и 16.780 заразени. Овие бројки се погубни и се едни од највисоките во регионот и Европа ако се земе предвид бројот на жители.

Овие податоци се поразителни. Филипче прогнозираше осум пати помалку заразени и починати од корона кризата во првиот бран и заедно со Заев промовираа нова нормалност која придонесе епидемијата да излезе од контрола. Затоа вината е кај нив и она што може Филипче во најмала рака да направи е да си поднесе оставка како неговиот чешки колега.

Владата покажа дека ниту знае, ниту може да се справи со здравствената криза. Единствено ги интересираше да се доберат до власт без да направат конкретен план и стратегија, заштитни протоколи и мерки како да се заштити здравјето и сега во пресрет на вториот бран не знаат што треба да прават.

Заев и Филипче ги интересира само бизнисот на власта да врви, тие не се справуваат со проблемите, бидејќи самите се дел од проблемот.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Прекин во водоснабдувањето во реонот на универзитетот ФОН

Поради реконструкција на водоводна мрежа со пречник 200 милиметри на булевар „Киро Глигоров", денеска без водоснабдување ќе останат корисниците од универзитетот ФОН и фирмата Офис Плус.

Како што соопшти ЈП „Водовод и канализација" прекинот во водоснабдувањето ќе почне од 12:00 часот и ќе трае до завршување на интервенцијата.

Центар за контрола и превенција на болести на САД : Ковид-19 може да се пренесе со мали честички во воздухот

Американскиот Центар за контрола и превенција на болести денеска предупреди дека ковид-19 може да се пренесе со мали честички во воздухот и дека вирусите можат да преминат повеќе од два метра.

Претходно, ЦДЦ тврдеше дека вирусот главно се пренесува од човек на човек преку респираторни капки кога болно лице кашла или зборува.

Ажурираните упатства за борба против ковид-19, објавени на веб-страницата на агенцијата, исто така препорачуваат луѓето да користат прочистувачи на воздухот за да го намалат внесот на микробите во затворени простории и со тоа да избегнат ширење на болеста.

Вирусите што се пренесуваат преку воздухот се најзаразни, а ЦДЦ предупредува на зголемен ризик од ширење на болеста во области што не можат да бидат добро проветрени.

Истражувањата покажаа дека новиот коронавирус може да се шири преку аеросолните честички во воздухот, а Светската здравствена организација соопшти дека ги следи „доказите“ за можна трансмисија на болести преку воздух.

притисни ентер