ЕМА: Членките на ЕУ сами да решаваат како ќе постапуваат со АстраЗенека

Европските земји треба самите да одлучат како да ја користат AstraZeneca врз основа на нивните стапки на инфекција и достапноста на алтернативни вакцини, објави европскиот регулатор.

Неколку европски земји објавија ограничувања на употребата на AstraZeneca кај помладите луѓе поради појавата на ретки тромбови, претежно кај жени на возраст под 60 години во рок од две недели по вакцинирањето.

Сепак, Европската агенција за лекови (ЕМА) се воздржува од давање препораки, велејќи дека земјите треба сами да го проценат ризикот со оглед на локалните услови, кои многу варираат во блокот.

„Ние се обидуваме да обезбедиме што повеќе информации за идентификуваните придобивки и ризици и врз основа на тоа и состојбата со пандемијата во секоја земја-членка - стапка на инфекција, достапност на различни вакцини - земјите-членки можат да донесат различни одлуки за тоа со што да вакцинира“, рече ЕМА Емер Кук на брифингот.

Кук рече дека ризикот од смртта од ковид-19 е „многу поголем“ отколку ризикот од смрт од ретките несакани ефекти.

„Многу е важно да користиме вакцини и да ја победиме оваа пандемија“, рече Кук.

Сабине Штраус, претседателка на Комитетот за безбедност на ЕМА, рече дека несаканите ефекти не се неочекувани.

До 4 април, ЕМА добила извештаи за 169 случаи на ретки тромбови во мозокот или тромбоза на церебралниот венски синус (ЦВСТ) на 34 милиони дози администрирани во Европската економска област (ЕЕА), додаде Штраус.

Три случаи на тромбоцитни крвни згрутчувања, исто така, се пријавени по вакцинирањето со Џонсон и Џонсон, изјави официјалниот претставник на ЕМА за анализа на податоци, Питер Арлет. Експерти за Ројтерс изјавиле дека е рано да се каже дали случаите се поврзани со вакцината.

„АстраЗенека“ соопшти дека работи со европски и британски регулатори за размена на информации за нивната вакцина „ковид-19“, откако регулаторите објавиле дека згрутчувањето на крвта во мозокот треба да се наведе како редок несакан ефект на вакцината.

„И едното и другото мислење потврди дека вакцината нуди висока заштита од сета сериозност на ковид-19 и дека придобивките сè уште ги надминуваат ризиците“, соопшти АстраЗенека.

"Сепак, тие дојдоа до заклучок дека постои можност овие настани да се поврзани со вакцината и побараа да ги наведат како исклучително редок несакан ефект. AstraZeneca активно работи со регулаторите за да направи измени во информациите за производот", се додава во соопштението .

Била бездомничка, а сега заработува милиони од фотографии и го вжештува Инстаграм (ФОТО)

Приказната на Елиза Роуз Вотсон звучи како сценарио на некој холивудски филм. 

31-годишната поранешна наставничка во еден момент од животот се најде на улица, како бездомник зависничка од наркотици и алкохол, а денес заработува милиони на платформата „ OnlyFans “.

Овој дипломиран психолог станала зависник од дрога на 23-годишна возраст, кога започнала да работи како манекенка. Потоа започнала да користи кокаин и некои други опијати, а покрај тоа станала зависна од алкохол. Се борела со тоа цели четири години.

„Би ги дала сите пари што би ги заработила за алкохол или кокаин“, изјави сега Елиза за британските медиуми, признавајќи дека украла пари и од нејзината мајка. Наскоро се нашла на улица, справувајќи се и со спиење со непознати мажи. Еден пријател ја убедил да побара помош.

"Еден ден таа се појави пред мојата врата и јас бев толку уморна што само отидов со неа кај анонимни алкохоличари. Почнав да се справувам со моите проблеми. Дотогаш, неколку пати се обидов да извршам самоубиство додека бев во болница и во полиција. Знаев дека не можам да продолжам така “, вели Елиза.

По рехабилитацијата се вработила во градинка. Таа вели дека за време на вработувањето била целосно искрена за своето минато и дека решиле да и дадат шанса, за што е многу благодарна. "Работата беше совршена, но не можев да заработам доволно. Сакав да ги вратам парите што ги украдов од мајка ми, да вратам некои долгови и да станам независна", вели таа.

Затоа, таа се свртела кон „ OnlyFans “. Во декември 2019 година, таа отворила профил на таа 18+ платформа. Првично заработувала, вели таа, 2.000 фунти месечно, а во пандемијата 100.000 фунти месечно. Заработила милион фунти последнава година.

Работи 16 часа на ден, седум дена во неделата. "Не се само сексуални разговори, сè е таму. Постојат жени кои ме прашуваат за совети за вежбање и слично", вели таа. "Тоа е како заедница. OnlyFans ми дозволува флексибилен живот, кога мајка ми или некој близок ми е потребен, веднаш можам да бидам таму за нив", заклучила Елиза, која сега на Инстаграм ја следат скоро милион луѓе.

Нема кислород во индиските болници, се ограбуваат камионите со боци

Шест болници во индискиот главен град Њу Делхи целосно останале без кислород и лекарите велат дека на останатите болници им преостанува снабдување за само неколку часа.

Голем број луѓе починале додека чекале кислород, а повеќе од 99% од сите кревети за интензивна нега се полни, јавува Би-Би-Си..

Индија е во костец на вториот бран на инфекции со Ковид-19 и денеска го забележа најголемиот еднодневен биланс на нови случаи во светот.Земјата досега забележала скоро 16 милиони потврдени инфекции.

Во изминатите 24 часа имало 314.835 нови случаи на коронавирус, додека смртните случаи пораснале за 2.104.

Има полициски извештаи за луѓе кои ги спречувале цистерните со кислород да отпатуваат во други држави, според телевизиската станица НДТВ од Делхи. Некои болници се обвинети за складирање на нивните залихи, додека имало појави и на грабежи.

Млад човек од Шпанија си ја убил мајка си и ја јадел, заедно со кучето (ВИДЕО)

На млад човек од Шпанија му се суди за убиство на неговата мајка, распарчување на нејзиното тело и јадење делови, пишува Би-Би-Си.

Алберто Санчез Гомез бил уапсен во 2019 година, откако полицијата отишла во станот на неговата 66-годишна мајка. Нејзините познаници повикале полиција, загрижени дека со денови не им се јавувала.

При влегувањето во станот, детективите пронашле делови од мртвата жена во пластични контејнери расфрлани низ станот и во фрижидерот. Локалните медиуми напишале дека младиот човек го расекол телото на повеќе од илјада парчиња. Тие исто така го пронашле 26-годишникот, како готви некои делови од нејзиното тело.

Полициските службеници на кои им ја отворил вратата изјавиле дека на прашањето дали неговата мајка е во станот, тој одговорил: „Да, мајка ми е тука, таа е мртва“.

Младиот човек признал дека готвел и јадел делови од телото, а некои му ги дал и на кучето.

На почетокот на судењето, Санчез Гомез тврдел дека слушнал „тајни пораки“ од ТВ и гласови кои му велеле: „Убиј ја мајка ти“. Гласовите, како што тврди, им припаѓале на неговите соседи, познаници и познати личности.

Тој, исто така, на судењето тврдел дека не се сеќава на убиството или на распарчувањето на телото.

Сега се соочува со казна од 15 години до доживотен затвор.

притисни ентер