Елтон Џон со остри критики за Брегзит: Тоа е катастрофа за младите британски музичари

Музичарот Елтон Џон предупреди на изгубената генерација во британската музичка индустрија поради зголемените трошоци за организирање концертни турнеи низ Европа поради излегувањето на Британија од ЕУ.

Џон е еден од музичарите, заедно со Ед Ширан и Роџер Вотерс, кои во јануари потпишаа писмо во кое го критикуваат договорот за Брегзит.

„Во моментов сме во ситуација да ја изгубиме генерацијата талентирани поради огромните пропусти во трговскиот договор на владата“, напиша Џон на Инстаграм.

Договорот меѓу британската влада и ЕУ, кој стапи на сила на почетокот на годината, веќе не гарантира дека британските музичари може да патуваат без визи. Џон минатиот месец разговарал за тоа со министерот за Брегзит, Дејвид Фрост.

„Новите и младите уметници нема да можат слободно да патуваат низ Европа, што е клучен дел од нивното образование и развој, поради високите цени на визите, ATA карнетите и разните дозволи“, напиша Елтон.

„И покрај претстојната катастрофа, се чини дека владата не е во можност или не сака да го поправи проблемот и се грижи да ја обвини ЕУ, наместо да најде начин за излез од нередот“, додаде тој.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер