Електричниот пик-ап, едноставно решение само за Европа (ВИДЕО)

Неговото име е Оли, но се изговара „all-e“, што значи дека сè е вклучено.

Погодувате, само неколку можат да понудат таков неконвенционален концепт. Не, тоа не е Rinspeed, но како што покажува новото лого, тоа е „лабораторија на тркала“ на Citroen. Направен од рециклирани и рециклирачки материјали, Oli е првиот производ со ново лого, а со тоа и со нова филозофија на францускиот бренд.

На прв поглед, автомобилот изненадува со својот изглед. Покрај тоа што има форма на пик-ап, разиграниот изглед оди рака под рака со помалиот Ami. Вертикалната шофершајбна, испакнатите светла, вратите кои се отвораат „наопаку“, токму тоа веднаш паѓа во очи.

Оли шокира и со дизајнот на самата врата која има превиткување на линијата на стаклото. Бандажите се подеднакво футуристички, со гуми Goodyear Eagle GO. Покривот е покриен со гума и служи како место за одмор. Се разбира, под услов автомобилот да е паркиран, по можност под сенка.

Оли шокира уште повеќе во кабината. Тој е малку помал поради задниот бункер за транспорт на товар. Има четири седишта, а сè е направено во инфрацрвена нијанса. Зошто, не се знае, но тоа дефинитивно влијае на искуството на автомобилот.

Малиот Оли тежи точно 1000 кг. Одлично со оглед на електричниот погон. Не троши многу, само 10 kWh/100 km, така што неговата батерија од 40 kWh е доволна за опсег од 400 km. Полнењето од 20 до 80 проценти трае точно 23 минути. Не се познати перформансите, но не може да помине над 110 km/h.

Oli можеби е концепт кој веројатно нема да влезе во сериско производство. Но, ова не важи за поединечните решенија, идеи и технолошки детали. Идните модели може да ги добијат наскоро.

За пофалба бидејќи овој концепт става крај на индустриските трендови на производство на сѐ потешки, посложени и поскапи семејни возила без емисија на штетни гасови, кои се обидуваат да одговорат на денешните предизвици.


Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер