ЕК и „Епл“ постигнаа договор околу на користењето на „мобилни паричници“ на АјФоните

Европската комисија реши да ја прекине истрагата започната против „Епл“ поради сомневање за незаконско ограничување на конкуренцијата за „мобилните паричници“ на смартфоните АјФон.

Европската комисија реши да ја прекине истрагата започната против „Епл“ поради сомневање за незаконско ограничување на конкуренцијата за „мобилните паричници“ на смартфоните АјФон, откако компанијата прифати да преземе обврски за отстранување на ваквите сомнежи, соопшти денеска извршната потпретседателка на ЕК за Европа прилагодена на дигиталната ера и еврокомесарка за конкурентност Маргарете Вестагер.

Таа нагласи дека ЕК ја започнала истрагата поради загриженоста дека „Епл“ создал затворен систем во своите уреди и нивните оперативни системи со кои го ограничува пристапот до одредени услуги, меѓу кои и до апликациите за мобилно плаќање, односно т.н. мобилни паричници, преку кои се овозможува плаќање со мобилни телефони во продавници и онлајн, но и користење на други услуги како добивање картички за лојалност, набавка на билети за настани и патувања или обезбедување документи за дигитален идентитет.

- Нашето прелиминарно откритие беше дека „Ајфон“ ја злоупотребува својата доминантна позиција, ограничувајќи го пристапот до технологијата потребна за плаќање со АјФон уредите, истакна Вестагер, посочувајќи дека во последните четири години употребата на „мобилните паричници“ во Европа е тројно зголемена.

Според Вестагер, наместо стандардната бесплатна технологија за мобилно плаќање НФЦ, „Епл“ на неговите уреди овозможувал плаќање само преку апликацијата „Допри и оди“ на „Епл плај“, со што го ограничува користењето на други „мобилни паричници“.

- Со исклучувањето на другите, „Епл“ незаконски го заштити сопствениот „мобилен паричник“ од конкуренцијата... Тоа исклучување на конкуренцијата на пазарот, може да има негативно влијание врз иновациите. Ова намалување на изборот и иновативноста е штетно. Тоа е штетно за потрошувачите и е нелегално според правилата за конкурентност на ЕУ, додаде Вестагер.

Таа информира дека за отстранување на оваа загриженост на ЕК, „Епл“ понудил сет на обврски кои биле внимателно разгледани и по консултација со многу банки, производители на апликации, издавачи на платежни картички и финансиски здруженија, Комисијата побарала од компанијата подобрување на понудените решенија.

- Потоа „Епл“ понуди подобрени решенија и еве сме денеска прогласувајќи ги овие решенија за обврзувачки за „Епл“, истакна Вестагер.

Согласно преземените обврски, „Епл“ прифаќа да овозможи функционалност на конкурентските „мобилни паричници“ на АјФоните, да дозволи пристап до важните функции на овие уреди и да им овозможи на корисниците да го инсталираат избраниот „мобилен паричник“ како стандардна опција. „Епл“ има рок да ги спроведе овие обврски најдоцна до 25 јули.

- Обврските би останале во сила десет години. Усогласеноста на „Епл“ ќе биде контролирана и ќе има механизам за брзо решавање на спорови, кој, исто така, ќе овозможи независен преглед на имплементацијата од страна на „Епл“. Со ова завршува нашата истрага, нагласи Вестагер.

Таа информира дека поддршка на овие задолженија на „Епл“ дала и Европската централна банка, посочувајќи дека тие не се во спротивност со евентуални понатамошни обврски што може да се применуваат во рамките на употребата на дигиталното евро.

- „Епл“ има обврски според Законот за дигитални пазари, кој бара од „чуварите на портата“ да обезбедат ефикасна интероперабилност со хардверските и софтверските карактеристики што ги користат во нивните системи. Ова вклучува и пристап до НФЦ технологијата за мобилни плаќања... Отсега, „Епл“ повеќе не може да ја користи својата контрола врз системот на АјФон уредите за спречување на користењето на другите мобилни паричници. Од овие промени корист ќе имаат и производителите на конкурентските паричници, но и потрошувачите, а плаќањата ќе бидат безбедни, потенцира Вестагер.

Кортни Кокс (60) се сними како излегува од замрзнувачот: „Одлично се чувствувам“

Кортени Кокс, актерката позната по улогата на Моника во серијата Пријатели, минатиот месец го прослави својот 60-ти роденден.

Својата рутина ја објави на Инстаграм за која вели дека одржува одлична фигура, но дури и самата призна дека понекогаш претерува.

„Само што го прославив роденденот... Не ми се допаѓа кој број беше, но немам избор“, почна со овие зборови во видеото снимено во теретана. Кокс рече дека треба да дадете сè од себе, а рутината за вежбање која таа им ја претстави на своите следбеници вклучуваше вежби за раце, влечење, вежби за гради, стомачни мускули и кардио.

Кортни носеше црн спортски градник и хулахопки во иста боја кои ја истакнаа нејзината витка фигура. Иако нејзиниот сет за вежбање е прилично стандарден, кон крајот на видеото работите се сменија. Актерката ја замени својата црна облека за вежбање за бикини и се сними како излегува од замрзнувачот.

„Што, ова ли е криотерапија? се пошегува познатата актерка. Инаку, криотерапијата или студената терапија вклучува употреба на ниски температури во медицинскиот третман и е пофалена за придобивки во намалувањето на воспалението и промовирањето на закрепнувањето. Иако на јавноста не и е познато дали Кокс тоа го прави секој ден, таа претходно објави видео на кое се обидува да влезе во ледена бања.

Кокс претходно изјави за „Glamour“ дека мислела дека ќе го мрази трендот на велнес, но го засакала со текот на годините. „Се чувствувам одлично со часови по влегувањето во замрзнувачот“, објасни таа и додаде: „Колку и да се плашите да влезете, знајте дека потоа ќе се чувствувате многу добро“. Таа истакна дека го сака напливот на допамин што го добива кога влегува во замрзнувачот.

Извор: Индекс.хр

Алиев: Азербејџан би можел да извезува гас преку Украина

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави денеска дека Украина и Европската унија се заинтересирани Азербејџан да ја снабдува Европа со природен гас преку Украина oткако ќе истече постоечкиот договор со Русија на крајот на годината.

„Продолжуваат разговорите со властите во Украина и ЕУ, како и со Русија, и се чини дека сите страни се заинтересирани за продолжување на снабдувањето. Ќе помогнеме ако можеме“, рече Алиев на прес-конференција, пренесе Блумберг.

Тој посочи дека производството на гас во неговата земја ќе се зголеми благодарение на новите и постоечките проекти во Каспиското Море. Во 2022 година, Азербејџан потпиша меморандум за разбирање со Европската комисија со намера да го удвои извозот на гас во Европа на 20 милијарди кубни метри до 2027 година.

„Земјата се движи кон целта. Извозот во Европа ќе се зголеми на близу 13 милијарди кубни метри оваа година од 11,8 милијарди кубни метри во 2023 година и осум милијарди кубни метри во 2021 година. Испораките ќе се испраќаат преку т.н. Јужен гасен коридор што го поврзува Азербејџан со Европа преку Грузија и Турција“, рече Алијев./MИА

Норис стартува прв на Хунгароринг

Возачот на Мекларен, Ландо Норис, ја освои пол-позицијата за Големата награда на Унгарија, откако постави најбрзо време во квалификациите благодарение на кругот што го извозе за 1:15.227 минути.

Првиот стартен ред го комплетира неговиот тимски колега Оскар Пјастри со заостанување од 0,022 секунди. Трет трката ќе ја започне актуелниот шампион Макс Верстапен, кој беше за 0,046 секунди побавен од возачот на Мекларен.

Исходот од квалификациите го реши несреќата на Јуки Цунода на две минути пред крајот. Возачот на РБ малку пошироко излезе од свиокот 3, помина преку тротоарот, „скокна“ во воздух и нанесе штета на својот автомобил, како и појавата на црвени знамиња.

Трката на Хунгароринг е закажана за в недела во 15 часот./МИА

притисни ентер