Една страница од стрип за Спајдермен е продадена за рекордни 3,36 милиони долари

Страница од оригиналниот уметнички цртеж од познатиот стрип од 1984 година за Спајдермен вчера е продадена за рекордни 3,36 милиони долари во САД.

Веб-страницата го прикажува првото појавување на црниот симбиотски костум на Спајди, што подоцна ќе доведе до создавање на антихеројот Venom во уметничкото дело на Мајк Зек од Marvel Super Heroes Secret Wars бр. 8.

„Оваа страница беше одлично откритие! Ова е местото каде Питер Паркер всушност го доби својот нов црн костим. Но... тоа е костим со тајна! Затоа што многу брзо излегува дека тој е жив и има своја агенда. Тоа е изворот на Карактер на отров!“ наведува Heritage Auctions во својот опис.

Аукцијата на уметнички дела започнала со 330.000 долари. Претходниот рекорд за страница на американски стрип бил 657.250 долари за рамка што ја прикажува првата слика на Вулверин во изданието на Неверојатниот Хулк од 1974 година.

Копија од акциониот стрип од 1938 година, бр. 1, првото појавување на Супермен, е продадено за 3,18 милиони долари на првиот ден од четиридневната аукција во Далас, Тексас, објави аукциската куќа на Твитер.

Мицкоски до Ковачевски: Водењето држава не се става во ексел табела

Кога сме кај табелите повторно сме меѓу најкорумпираните држави во Европа, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Да можеше водење на држава да се стави во ексел табела, ќе беше лесно за секој да води држава. Човекот треба да знае дека водењето на државата не е исто со неговата наследена ексел табела добиена за партијата. Државните интереси не може да се стават во ексел табела, ниту пак животот на граѓаните.

А кога сме кај ексел табелите, поважно е што таму бројките кажуваат повторно дека сме меѓу најкорумпираните во Европа на делба од 87 до 95 место, буџетски дефицит од околу 7.255.000.000 денари или нов долг за секое семејство за само 24 дена од 2022 година од околу 14.500 денари!

Овој пат да пробаме без ексел табели, туку со работа за она што е важно за народот, заштита на интересите, повеќе пари и иднина за сите.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

За брзо возење 101 казна на територијата на цела држава

Санкционирани се 101 возач во текот на вчерашниот ден во рамки на спроведената зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање возила кои се движат со брзина поголема од дозволената.

Од нив, соопштија денеска од МВР, четири возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволеното.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Милановиќ: Хрватска нема намера да војува за „корумпираната Украина“

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ, изјави дека не знае ништо за можниот судир во Украина.

Тој потенцираше дека неговата земја нема да на ниту еден начин да се инволвира во било каква воена акција.

притисни ентер