Еди Рама: Приштина треба да ги слуша сојузниците

Албанскиот премиер Еди Рама порача дека Приштина треба внимателно да ги слуша сојузниците и да не оди по пат по кој Косово трпи штета.

-Тоа не е апел, туку потреба“, напиша Рама на Твитер и додаде дека за повредените војници на КФОР директно одговорни ги смета, како што ги нарекува, „слепите агресори“. „Тоа, за жал, на Косово му штети во очите на неговите незаменливи сојузници и пријатели. Колку подолго трае овој опасен и непотребен судир, толку повеќе му штети на Косово“, наведе албанскиот премиер.

Денеска е мирно на северот на Косово, но и понатаму е тензично. Десетици војници на КФОР, меѓу кои и од американскиот контигент, и ја обезбедуваат општинската зграда во косовскиот град Звечан по вчерашните немири, а НАТО веќе најави и испраќање на дополнителни трупи на Косово.

Како услов за зачувување на мирот, Србите бараат итно повлекување на градоначалниците од албанска националност и на косовската полиција.

Мицкоски за кадровските решенија во владата од коалицијата „Твоја Македонија“

Изјава на мандатарот за состав на влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за кадровските решенија во новата влада од коалицијата „Твоја Македонија“, што вечерва беа потврдени од Извршниот и Централниот комитет на партијата. 

Гордон Ремзи имал тешка сообраќајна несреќа со велосипед,ги покажа модринките

Светски познатиот готвач Гордон Ремзи објави видео на Инстаграм во кое откри, како што самиот вели, „лоша несреќа“ додека возел велосипед во Конектикат.

Во видеото, Ремзи се „пофали“ со своите модринки добиени во велосипедската несреќа.

„Доаѓа Денот на татковците и имам важна порака за сите татковци... Носете кацига! рече тој, додавајќи дека се чувствува добро и дека не се здобил со сериозни повреди, но дека телото му е покриено со модринки, поради што изгледа „како виолетов компир“. На крајот им се заблагодари на персоналот во болницата каде што престојува, но и рече дека е среќен што носел кацига.

„Да не носев кацига, искрено немаше да бидам овде во моментов“, порача Ремзи.

Мицкоски ги соопшти имињата на министрите на ВМРО-ДПМНЕ во новата влада

ВМРО ДПМНЕ вечерва ги потврди кадровските решенија во идната влада.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на идната влада Христијан Мицкоски вечерва по седниците на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги соопшти имињата на министрите во новата влада..

притисни ентер