Две спортски велесили го откажаа учеството на Олимиските игри во Токио

Радикална одлука на две спортски велесили. Канада и Австралија  поради коронавирусот го откажуваат учеството на своите спортисти на Олимписките игри во Токио.

Нивната порака е јасна, Игрите мора да бидат откажани за една година.

Коронавирусот направи хаос во светскиот спорт, последиците од Кобид 19 ќе се чувствуваат во следните неколку месеци, можеби и цела година, посебно поради фактот дека нема никакви назнаки дека ситуацијата во светот ќе се нормализира.

Најголемиот настан на светот е планирано да се одржи во Токио од 24 јули до 9 август, од Меѓународниот олимписки комитет порачуваат дека подготовките се одвиваат според планот и дека сега е прерано да се донесе одлука за откажување на Олимписките игри.

Но, со оваа препорака не се сложуваат неколку национални Олмписки комитети, први гласот го подигнаа комитетите на Канада и Австралија со радикална одлука да го откажат учеството на своите спортисти на Игрите.

-Олимпискиот и Параолимпискиот комитет на Канада донесоа тешка одлука да не испраќаат своите спортисти на Олимписките и Параолимписките игри во 2020 година во Токио Јапонија. ОКК и ПКК ги повикуваат челните луѓе на Меѓународниот олимписки комитет да ги одложат Игрите за една година, стои меѓу другото во писменото соопштението од Олимпискиот комитет на Канада.

Олимпискиот комитет на Австралија пак наведе дека планира да се подготви за Олимписките игри за следното лето во 2021  година.

притисни ентер