ДРОБ САРМА

РЕЦЕПТ НА ФРОСИНА ИВАНОВСКА

Потребни состојки: 500 гр. јагнешко месо, 500 гр. црн и бел јагнешки дроб, јагнешка марамица, 2-3 главици кромид, 100 гр. ориз, 400 мл. бело вино, 2 лажички сенф, неколку лажици павлака, малку сечкан магдонос, малку сол, малку зачин од сув зеленчук и буковец по вкус.

Постапка:

Месото се става во тенџере со вода и малку сол да се вари околу 1 час.

Сечканиот кромид се пржи во тава со загреано масло.

Се додава сечкано месо и се зачинува со  зачин од сув зеленчук и малку буковец.

Се додава ориз и се продолжува со пржењето.

Се додава сенф и се пржи се додека  состојките не се соединат.

При крај се додава малку свеж сечкан магдонос.

Јагнешката марамица се става врз калап и се полни со добиената смеса.

Истата постапка се повторува се додека не се потроши целата смеса.

Сите парчиња се редат во тава премачкана со масло.

Се полеваат со бело вино и се печат во загреана рерна околу 1 час.

Откако ќе се испечат се декорираат со павлака и се додава пекарски компир како прилог.

притисни ентер