Др.Хаус постави Гинисов рекорд, моќни пораки праќа и од реалниот живот

Хју Лори ја „прикова“ публиката од сите возрасти, националности и двата пола за малите екрани - глумејќи го д-р Хаус.

Неговото ремек-дело на кинематографијата започнува во 1990 година, кога го освои Холивуд играјќи во четири сезони од серијата „Џевс и Ворчестер“.

Талентите на Лори не се ограничени само на уметноста на филмот и телевизијата, бидејќи тој исто така има успешна кариера како музичар. Како пијанист и главен вокал, тој имаше турнеја со својот блуз бенд Copper Bottom Band, издаде два соло албуми и рече дека повеќе сака музика отколку глума.

- Мислам дека актерите стануваат актери затоа што сакаат да се кријат - ставаат маски, сакаат да бидат некој друг. Кога правите музика, дури и кога пеете за лик во песна, постои елемент на демаскирање; се работи за тоа да се разоткриеш, да бидеш ранлив. И во тоа има интимност, и искреност во тој однос со публиката, што мислам дека е многу, многу вредно – рече тој.

Некои може да го наречат мултиталент, други „тројна закана“ затоа што тој не само што е актер и музичар, туку е и најпродаван автор! Во неговиот шпионски роман „Дилер со оружје“ од 1996 година, Лори комично се соочува со меѓународните интриги, терористите и страшилата на ЦИА преку неговиот несвесен, несреќен херој, поранешниот војник Томас Ланг.

Во 2011 година, Лори, глумејќи го д-р Грегори Хаус, беше вклучен во Гинисовата книга на рекорди како најгледан главен човек на те-ве, а за приватниот живот зборува вака.

1. „Мислам дека страшната работа во животот е да чекаш додека не бидеш подготвен. Се чувствувам како никој никогаш да не е навистина подготвен да направи нешто. Речиси и да нема такво нешто. Има само сега. Сега можеш да направиш сѐ. Сега е толку добро времето како и секое друго“.

2. "Среќата и јас не сме пријатели. Би се држел до несреќата бидејќи тоа е позната состојба. Кога бев посреќен, знаев дека сум на пат назад кон мизеријата. Никогаш не бев убеден дека среќата е целта на играта. Се плашам од среќата“.

3. „Смртта и катастрофата се на нашите раменици секоја секунда од животот, обидувајќи се да нѐ нападнат. Така, освен ако не клекнеме на колена и не се заблагодаруваме секој пат кога катастрофата ќе не промаши, нема смисла да стенкаме кога ќе нѐ погоди“.

4. „Само затоа што работата е лоша, не значи дека треба да ја работам лошо“.

5. „Што значи да се каже дека работите не одат добро? Во споредба со што? Споредено со тоа како се одвивале работите пред неколку часа или пред неколку години? Но, тоа не е поентата. Ако два автомобили се движат кон ѕидот без сопирачки, а еден автомобил удира во ѕид неколку моменти пред другиот, не губете време кажувајќи како вториот болид е многу подобар од првиот“.

Господинот Хју Лори денеска го слави својот 65-ти роденден и се надеваме дека уште долго ќе продолжи да го збогатува општеството со својата уникатност.

Видео: Унгарската фудбалска федерација се огласи за тешко повредениот репрезентативец

Фудбалскиот сојуз на Унгарија ја објави состојбата на Барнабас Варга, кој се здоби со тешка повреда на натпреварот против Шкотска на ЕУРО 2024.

Варга се повреди при судир со голманот на Шкотска Ангус Ган во 68. минута од натпреварот, а по тој судир Варга остана без свест.

Нему му била укажана помош на неколку минути, по што бил изнесен на носилки, опкружен со пехарници.

„Состојбата на Барнабас Варга е стабилна. Фудбалерот на Ференцварош моментално се наоѓа во болница во Штутгарт. Доколку има некаква вест за неговиот статус, веднаш ќе ве известиме“, соопштија од Унгарската фудбалска федерација.

Унгарија инаку на крајот го доби мечот од 3 коло во групата А и ги задржа шансите за пламсна во следната рунда. Шкотска е победена со голот на Кевин Чобот во 100. минута од натпреварот.

Градоначалникот Ѓорѓиевски на терен со екипите за расчистување на штетите по невремето

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и екипите за расчистување на теренот по големото невреме што го зафати Скопје, а не ја поштеди ни општина Кисела Вода, вечерва активно работат на санација на штетите.

Како што истакна, немало премногу повици за интервенција, но секаде каде што е побарана помош, се реагира веднаш. Ги извести граѓаните дека и тој и екипите стануваат на терен и дека сите кои имаат проблем можат да го пријават на телефонските броеви 071391250 и 070259942.

-Драчево и околината на Кисела Вода денес ги зафати силно невреме проследено со обилни врнежи од град кои направија штета. Не голема, но доволно за интервенција. За среќа, имавме многу малку повици за поплавени домови и неколку паднати дрвја, каде што веднаш интервениравме!

За жал, не можеме да ги спречиме временските непогоди но можеме да бидеме рака под рака со граѓаните и заедно да го поминеме ова. Да ги санираме штетите и да делуваме таму каде што е најпотребно. Заедно со екипите сме на терен.

Сите служби се на располагање, вклучувајќи ме и мене и ве повикувам сите кои имате било каков проблем и потреба да се јавите на:

071391250 и 070259942-изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Христијан Мицкоски - претседател на Владата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој ќе ја предводи новата Влада, е роден во Скопје на 29.09.1977 година.

Мицкоски е на чело на ВМРО-ДПМНЕ од декември 2017 година.

Дипломирал, магистрирал и докторирал на Машински факултет во Скопје

Во периодот 2016-2017 година бил генерален директор и претседател на УО на АД Електрани на Македонија, а од 2015 до 2017 бил советник на Претседателот на Владата на Република Македонија за енергетика.

Од 2019 година е редовен професор на Машинскиот факултет во Скопје, а претходно бил вонреден професор, доцент, асистент и помлад асистент. Во 2021 и 2012 година работел во ФОНКО клима како главен и одговорен проектант на термотехнички инсталации.

Има објавено 35 меѓународни публикации и научни трудови, како и десетина домашни, автор е на триесеттина стручни апликации, а учествувал и во неклку меѓународни, развојни и научно-истражувачки проекти.

Добитник е шест меѓународни домашни признанија и награди.

Од компјутерски вештини познава AutoCAD, MATLAB/Simulink, Microsoft Visual C++.

Мајчин јазик му е македонскиот, а англискиот го познава одлично, а италијанскиот добро.

притисни ентер