Џон Малкович со „Пеколна комедија“: Исповеди на сериски убиец“ утревечер на „Охридско лето“

Актерот Џон Малкович, кој својата уметничка кариера токму и ја започна во театарот, појасни дека оваа претставата првпат ја одиграл на сцена пред 15 години,.

Уникатно и совршено сценско доживување. Така на денешната прес-конференција беше најавена утрешната претстава „Пеколна комедија“: Исповеди на сериски убиец“ која во Охрид, на Охридско лето и првпат во Македонија како актер го носи светски познатиот холивудски глумец, режисер и продуцент Џон Малкович.

Поврзувајќи ги класичната музика и глумата во еден голем сценско-музички проект, славниот актер утре ќе настапи во придружба на Оркестарот на Виенската академија и сопранистите Чен Реис и Сузан Лангбејн.

Како што појасни селекторката на драмската програма на „Охридско лето“, Сања Арсовска, станува збор за претстава на авторот и режисер, Михаил Штурмингер, која својата драматушка структура и емотивна архитектура ја гради врз две спротивставености - комедијата и психолошката драма.

- Од една страна серискиот убиец со лесна духовитист и луцидност ги нижи настаните од својот живот, а публиката ја лови во мрежа од ироничен хумор, и додека публиката мисли дека е заловена во комична атмосфера, на сцената почнува вистински пекол, придружен со оркестар и силни сопрани. Тука серискиот убиец Џек Унтервегер започнува да ги вади демоните од себе...рече Арсовска.

Актерот Џон Малкович, кој својата уметничка кариера токму и ја започна во театарот, појасни дека оваа претставата првпат ја одиграл на сцена пред 15 години, но оти истата е видоизменета, пред се поради органиченоста на уметничките перформанси наметната од коронавирусот.

- Делото минатата година го освеживме, лично за мене се работи за претстава што многу сакам да ја играм, особено поради тоа што ги обединува класичната музика и актерската игра. Иновативниот пристап е она што ги привлекува луѓето, рече тој.

За насилството како тема третирана во самата претстава, актерот смета дека постојано е актуелна затоа што, како што рече, насилството е секогаш меѓу луѓето, за жал така и ќе биде...

- Во својата основа ова дело поврзува две дијаметрално спротивставени погледи. Едниот е општествениот став заснован главно врз идејата за покајување, а од другата страна идејата за заштита на луѓето, особено на оној дел од популацијата што е ранлив на каква било форма на насилство. Двете тие идеи презентирани во претставата се во постојан конфликт, рече актерот.

За претставата рече дека е своевидно предупредување, дека одредени одлуки можат да донесат непредвидливи последици.

- Одлуката за помилување може да биде политичка грешка. Од друга страна, сметам дека на секој човек треба да му се даде шанса за покајување. А помилувањето и покајувањето како концепти се постојано спротивставени. Во овој случај лошо проценетите одлуки резултираат со насилство...вели тој.

Министерката за култура Бисера Костадинова – Стојчевска истакна дека честа е огромна што Малкович ќе се впише на листата најгламурузни уметници во фестивалската историја на „Охридско лето“, како еден од петте најелитни европски фестивали.

- Малкович со својата драмска и уметничка вредност ќе остави траен белег на нашата најеминентна културно-сценска манифестација. Со богатото искуство и харизма како исклучителен актер, режисер и продуцент, неговото присуство ќе придонесе за уште поголемо афирмирање на „Охридско лето“ и нашата држава, рече таа.

Малкович пред медиумите за Охрид и Македонија нагласи дека се прекрасни од она што можел да го види досега. Наведе дека повеќепати бил во регионот и во државите на поранешната југословенска заедница, но оти ова му е првпат во Охрид. Неговите барања се доста скромни, она што е познато е дека побарал да го види манастирот „Свети Наум“, што ќе му биде исполнето веќе денеска.

Инаку, за претставата е резервирана големата сцена на Античкиот театар, таа ќе се изведува пред над две илјади гледачи, а потврда за огромниот интерес кај публиката е тоа што бројни резервации за неа има од регионот, но и од Холандија, Франција, Бразил, САД..

Морбидно: Работници од погребално во Тексас го испуштиле мртовецот по скали, семејството во шок

Семејство од Тексас ја тужи мртовечницата во Хјустон, велејќи дека се соочуваат со „тешка ментална болка“ откако двајца вработени го испуштиле телото на нивниот татко, оставајќи „вдлабнатини и модринки“ на неговата глава.

Наводниот инцидент се случил на 14 јуни 2021 година, кога двајца работници од мртовечницата Твинвуд ги превезувале посмртните останки на Хуан Мехија од станот на вториот кат на неговата ќерка, пренесува NBC News.

Семејството поднело тужба во јуни, две години по неговата смрт, барајќи повеќе од 1 милион долари. Првпат беше објавено од „Дејли бист“, во кој се наведува дека Хуан Мехија починал од рак.

Семејството рече дека вработените во Твинвуд изгледале млади и „видливо се двоумеле во донесувањето одлуки“ додека се обидувале да го пренесат телото на Мехиа по скалите на метална носилка, според тужбата.

Еден од членовите на семејството се понудил да помогне во носењето на носилката, но вработените одбиле, стои во тужбата. Истиот член на семејството им предложил на вработените да побараат помош од соработниците, но тие рекле дека не им е потребна помош.

Синот на Мехија, Вилијам Мехија, потоа ја затворил вратата од станот додека вработените почнале да го транспортираат телото. Тогаш тој „слуша удар“.

„Тужителот Вилијам Мехија потоа слушна неколку удари по ред“, се наведува во тужбата.

Вилијам Мехиа рече дека почекал момент и ја отворил вратата за да најде превртената носилка, а главата и горниот дел од телото на неговиот татко „изложени на земја“, се вели во тужбата. Тој истрчал долу и избезумено се обидел да го покрие телото на својот татко „со тоа што ги стави рацете околу него во обид да го заштити од погледот на соседите“, се вели во тужбата.

Во тужбата се наведува и дека Вилијам Мехија се обидел да ја крене носилката и им викал на вработените да му помогнат. Тие ја подигнале носилката, го вратиле телото на неа и ја поставиле носилката на рамка со тркала за да се натовари во возилото.

За време на таа борба носилката му ја приклештила раката, предизвикувајќи му болки во раката и грбот, се вели во тужбата.

Вработен кој се јавил на телефон во мртовечницата Твинвуд во вторникот одбил да коментира за NBC News.

Вилијам Мехија го пријавил инцидентот во локалното погребално. Од погребалното претпријатие му рекле дека ќе истражат што се случило, според тужбата. Погребниот дом подоцна го контактирал Вилијам Мехиа и му кажале дека вработените наводно изјавиле дека инцидентот не се случил како што тој го опишал и дека безбедно го спуштиле телото за да можат да го прилагодат товарот, се наведува во тужбата.

Семејството дури четири дена подоцна сфатило дека телото било оштетено.

„При гледањето на телото на Хуан Мехија, обвинителот Вилијам Мехија, неговата мајка Маргарет Мехиа и сестрите, тужителите Мишел Мехија и Мелоди Мехија-Бариос, забележале вдлабнатини и модринки на главата на Хуан Мехија “, се наведува во тужбата.

Гледајќи ги посмртните останки на Хуан Мехија како такви „предизвикале огромна емоционална болка“ за семејството, се наведува во тужбата, „па дури и го попречиле процесот на тагување на неговото семејство“.

Семејството и нивниот адвокат не биле веднаш достапни за коментар за NBC News.

Мет Дејмон ни по 20 години брак не ја испушта од вид прекрасната сопруга, уживаат на плажа

И по речиси 20 години брак, Мет Дејмон и неговата 47-годишна сопруга Лусијана Баросо изгледаат вљубени како и секогаш додека уживаат во романтичен ден на плажа во Мајами, Флорида.

Последниве денови познатиот 52-годишен актер беше во Њујорк на настан организиран од Стела Артоа, а по пристигнувањето на одмор со сопругата изгледаше прилично опуштено. Освен тоа, холивудскиот ветеран може да се пофали со одлична физичка форма и мускули, што ги покажа на плажата. Тоа беше и можност да ги покаже своите многубројни тетоважи, кои го вклучуваат името „Луси“ на десната рака, што секако е посветено на неговата сопруга, а во 2019 година ги напиша имињата на нивните четири ќерки; Алексије (24), Изабел (16), Гија (14) и Стела (12).

Не помалку привлечно изгледаше и неговата сопруга, која ја покажа својата фантастична фигура во светло сини бикини. Таа се заштити од сонцето со бела капа, а својот аутфит на плажа го комплетираше со големи обетки и очила за сонце.

Пред да заминат заедно на капење, имале пријатен разговор со луѓето на плажата.

Инаку, парот моментално го смета Њујорк за свој дом, но имаат убави спомени од Мајами. Актерот ја запознал Лусијана додека таа работела како келнерка во Мајами Бич, каде тој ја снимал комедијата „Засекогаш заедно“. Покрај тоа, нивните ќерки Изабела и Гиа се родени во Мајами.

Додека се појавуваше на телевизија со неговата колешка од „Опенхајмер“ Емили Блант, Дејмон откри една работа што предизвикува тензија во неговиот брак. На прашањето дали е подобро да спие сам или со партнерката, актерот одговорил дека повеќе сака да спие со сопругата, но дека таа поверојатно ќе дреме сама.

„Хрчам и тоа ја згрозува“, објаснил Дејмон.

Неодамна, Мет се здружи со режисерот на „Bourne Identity“ Даг Лиман за да го сними „The Investigators“, за кого ко-сценарист беше неговиот долгогодишен пријател Кејси Афлек. Заплетот следи двајца провалници кои бегаат со помош на еден од нивните терапевти по неуспешен грабеж. Филмот моментално е во постпродукција, а треба да излезе во 2024 година.

Разлутени навивачи на Интер Мајами праќаат заканувачки пораки по новото поскапување на билетите

Навивачите на Интер Мајами се бесни на клубот по објавувањето на цените на билетите за следната сезона.

Тие станаа толку скапи што навивачите го искажуваат својот гнев на социјалните мрежи и го повикуваат клубот, кој досега ги нарекуваше нивно отчукување на срцето за непочитување на нивните фанови.

Најевтините годишни билети за домашните натпревари на Интер Мајами во МЛС годинава се продадени за 485 долари, а следната година ќе бидат 884 долари. Оние кои се поблиску до теренот чинеа 3600 долари, а ќе бидат 7650. Иако навивачите очекуваа дека доаѓањата на Лионел Меси, Серхио Бускетс и Жорди Алба ќе се одразат на цената на билетите, не очекуваа вакво поскапување.

Има и такви кои напоменуваат дека Интер Мајами се уште не игра на стадион кој би можел да го оправда таквиот скок на цената и дека квалитетот на играта не е таков што билетите би требало да бидат толку поскапи. Меѓу билетите, најскапи се оние на ВИП позиции, чија цена сега се искачува на 45.000 долари.

Патем, годишните билети важат само за натпревари одиграни во регуларниот дел во МЛС, не за оние во купови, плејоф... Значи вкупно 17 натпревари.

За споредба, Тотенхем ги има најскапите годишни билети во Премиер лигата. Нивната цена е 2500 долари. Англискиот и европски шампион Сити ги продава за 1.277 долари, пишува Дејли Мејл.

притисни ентер