Џафери вели дека неговиот син ги има сите можности како сите граѓани на Македонија

Собранискиот спикер Талат Џафери не гледа ништо спорно во тоа неговиот син Барлет Џафери да стане јавен обвинител.

Собранискиот спикер Талат Џафери не гледа ништо спорно во тоа неговиот син Барлет Џафери да стане јавен обвинител, иако имаше низа реакции за тоа како го положил правосудниот испит и на кој начин бил запишан и завршил како слушател на Академијата за судии и јавни обвинители. Џафери вели дека ниту Антикорупциската комисија не успеала да утврди злоупотреби во кариерниот напредок на неговиот син.

„ Во секој случај јас сум свесен како претседател на Собранието и носител на јавна функција, сеназцијата е поголема кога се работи за член на семејството на носител на висока фунција. Антикорупциска имаше постапка, запрена е таа постапка, не можело да се утврди злоупотреба од страна на мојот син. Работата на институциите е друго и тоа не го засега ниту мојот син ниту мене. Во секој случај како и секој граѓанин во оваа држава и моите деца ги уживаат истите права и можности во ова општество. “-Талат Џафери – Претседател на Собранието.

Од Антикоруцпската комисија за Канал 5 велат дека постапката за синот на Џафери е запрена, но дека во моментов истражуваат дали станува збор за изолиран случај или појава, бидејќи според нивните сознанија Барлет Џафери не бил единствениот кој се стекнал со повисок степен на образование за помалку кредити.

-Конкретниот предмет, да, заврши. Нас не ни е толку таргет Барлет Џафери, туку нас ни е таргет како фунционира целиот систем, кое службено лице му дозволило да може да полага првин правосуден испит, а потоа да брани магистратура.// Во зависност од тоа какви резулати ќе добиеме и дали ќе утврдиме дали станува збор за појава и дали има други такви кандидати, понатаму останува прашањето што ќе направи државата како да се надмине овој проблем.- Билјана Ивановска – ДКСК.

За случајот со Барлет Џафери реагираа од опозицијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ ги повикаа сите надлежни институции да реагираат и согласно законските прописи веднаш да му се одземе уверението за положен правосуден испит и побараа кривична одговорност од сите инволвирани во случајот.

Од БЕСА ја обвинија Власта дека со овој случај дополнително придонесува да се намалува довербата на граѓаните во судството.

Барлет Џафери е еден од 57-те положени кандидати за судии и јавни обвинители од седмата генерација на Академијата „Павел Шатев“.

На оваа листа се и сопругата на шефот на обвинителството за гонење на организиран криминал Ислам Абази, снаата на генералната секретарка на Собранието Цветанка Иванова, сопругата на градоначалникот на Аеродром Тимчо Муцунски, ќерката на пензионирата обвинителка Гордана Смаќоска, синот на поранешната обвинителка од СЈО, Елизабета Јосифоска, како и синот на судијата од скопска Апелација, Енвер Беџети.

Построго спроведување на законите и сериозна едукација на учениците против родово насилство

Построго спроведување на законите и сериозна едукација на учениците против родово насилство за да се стави крај на немилите настани како оној од Кавадарци каде деветоодделенци споделуваа меѓу себе приватни слики на свои соученички.

Построго спроведување на законите и сериозна едукација на учениците против родово насилство за да се стави крај на немилите настани како оној од Кавадарци каде деветоодделенци споделуваа меѓу себе приватни слики на свои соученички – реагираат од Платформата за родова еднаквост.

Велат родовото насилство преку ИНТЕРНЕТ просторот зема се поголем замав и директно се прелева во реалноста, а слабата системска поддршка и помош во земјава, како и злоупотребата на фотографии, видеа и податоци може да направи ненадоместлива штета врз децата.

-Особено апелираме за поефикасно и едноставно поефективни мерки за институционална и законска правна заштита, постојат во законите и во кривичниот законик, како може и треба да се пристапи кон поефикасно наоѓање и казнување на сторителите што може да влијае и на превенција и на охрабрување на жртвите да пријавуваат. Злоупотревата на личното и интимното во дигиталниот простор станува се поизразено, потребно е и апелираме за правилно информирање за различните видови на дигитално базирано родово насилство,- – Марта Стефковска – Платформа за родова еднаквост.

Онлајн вознемирувањето носи физички и психички последици на оноие кои преживеале насилство, како страв, вознемиреност и несигурнст, но и не можност да се излезе од кругот на насилство, укажуваат од платформата... Велат тоа насилство влијае и на секојдневото функционирање на една индивидуа и сериозно може да го наруши нормалниот тек на животот..

По последниот лучај во Кавадарци со монтираните експлицитни фотографии на соученички за кој и ојо отвори истрага, целта на деветоодделенците била да ги навредуваат, исмеваат и да нанесат штета на угледот на нивните соученички, кажаа од обвинителстцвото.

ВМРО-ДПМНЕ: Кузеска да им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжувањето на пасошите

Наместо да мудрува, Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на важноста на пасошите предлог на ВМРО-ДПМНЕ .

Пратеникот Бране Петрушевски има дипломатски пасош со името Република Македонија, и тој ја помина границата без проблем.

Факт е дека пратениците со пасоши со Република Македонија може да патуваат и тоа СДС го знае, заради нив само народот е заглавен, но не и функционерите на власта.

СДС и ДУИ имаат шанса да ја запрат агонијата на над милион граѓани и да го поддржат законот за продолжување на важноста на пасошите во собранието, што е веќе во процедура како предлог на ВМРО-ДПМНЕ.

СДС се виновни за хаосот во државата. Првин 2 и пол години издавале пасоши кои знаеле дека нема да важат заради договорот кој го потпишаа токму тие, а потоа и поради немањето на обрасци, затоа што ја оставија државата без обрасци на неколку месеци пред избори.

Со право народот вели дека немаме држава, и дека треба да ја вратиме, се наведува во партиската реакција.

Во Прилеп запален автомобилот на јавна обвинителка, насилно влегле во гаражата

Во текот на вчерашниот ден во Прилеп намерно е опожарен приватниот автомобил на основната јавна обвинителка на Основното јавно обвинителство Прилеп Марјана Илиеска. 

Веднаш по настанот извршен е увид на лице место. Обезбедени се траги и докази и се преземаат дејствија за откривање на сторител на кривичното дело.

Според првичните сознанија, за сега непознати сторители насилно влегле во гаражата во која бил паркиран автомобилот, го полеале со запалливо средство и го запалиле, предизвикувајќи материјална штета.

Јавното обвинителство на Македонија и Здружението на јавни обвинители силно го осудуваат ваквиот напад и обид за заплашување на раководител на основно јавно обвинителство со проширена надлежност.

притисни ентер