Диви свињи ноќе берат грозје во Тиквешко

Ноќна берба на грозје од страна на диви свињи се случува за време на гроздоберот во Тиквешко. 

Лозари потврдуваат за МИА дека годинава родот од лозјата го делат со шумски животни. Дознаваме дека ова се случува во Кавадаречко, Неготинско и Демиркаписко. Се зема данок од мускатните благи сорти грозје, но и од најзастапената црна сорта винско грозје, „кратошија" и „вранец". Или како што велат лозаропроизводителите, животни јадат сè што ќе начекаат.

На фотографиите јасно се гледа грозје паднато на земјата од лозјето, кое останало под налетот на гладната дивина. За тоа кој се гоштавал со овошје говорат трагите од стапалките наоколу. Почвата е како преорана.

Младиот Дарко Најдов, жител на поткожувското село Горна Бошава, потврди за МИА дека дивите свињи овој гроздобер се насладувале и од грозјето во Бошавијата. Во месностите Скалата, Свињиште и други.

– Го јадат грозјето, но идат и по ореви, лешници. Па така пред некој ден влегоа во еден овоштарник на десетина метри од селската црква „Свети Илија". Таму отишле по сливи, јаболка, круши, а раскопале и од посадениот компир, појасни Најдов.

Ортаци на газдите за време на гроздобер

– Вистина е дека не се мали количините грозје кои се обрани од дивите свињи, наместо да завршат за тиквешко вино или домашна препечена ж’та. Кај што фатиле, редум јаделе. Во мојот лозов насад од три декари апнале грозје од еден декар. Не знам која е причината, дали се намножиле или пак останале без храна и вода во повисоките места на планините, каде што вообичаено живееја. Се сладат со сите сорти грозје, ама ми се чини дека најмногу ги обожаваат миризливите гроздови зрна. Во моето лозје, на пример, го обрале и грозјето без семки, кое главно завршуваше за слатко, па годинава нè оставија без омилениот десерт, рече тиквешанец.

Благој Стојков, долгогодишен ловџија од Кавадарци, кажа дека на одделни места во Кавадаречко, дивите свињи се како ортаци на газдите на лозјата во време на гроздобер.

– Ловец сум над 40 години. Вистина е дека има многу диви свињи. Најмногу во шумата и во планината, но ги има и на места на кои порано ги немаше. Тие се навртија и по селата, во пониските делови, кои некогаш беа несвојствени за нив. Порано беа високото и не се симнуваа долу по грозје. Сега најверојатно немаат што да јадат горе, па затоа слегуваат долу. Ама и ниското, кое порано беше чистини, сега како да се пошуми. Нивите со децении оставени без некој да ги работи, самите што се вели се пошумија со смреки, станаа орман. Дивите свињи крадат грозје и во моето родно село Чемерско, под Кожуф. „Вранец" има, „вранец" јадат, кажа тој.

Го прашавме дали е можно да се испијанат од јадење грозје, како една коза за која слушнавме дека се прејала грозје, па се тетеравела.

– Од комиње можеби и може да се заматат, оти тоа е веќе кинисато на вино. Од грозје не им е ништо, та дури и да се прејадат со ова овошје, истакна тој.

Несекојдневни пијанки, овци и крави се најале пресно комиње и се натрескале

Пред 14 години се случи една несекојдневна пијанка, кога овци и крави се испијанија од комиње во Тиквешко, како најголем лозаровинарски регион во државата.

– Не знаев дека овците можат да се опијанат од комиње! Им дадов малку од пресното комиње од винарска визба, а потоа ги отерав да се одморат под едни дрвја. Верувале или не, сите до една паднаа. И почнаа да се препелкаат, раскажа тогаш сточар од Неготино, за необичната пијанка на своето стадо.

Се загрижил.

– Што да правам сега, си реков. И ги оставив до зајдисонце да се трезнат. Кога малку си придојдоа на себеси, полека, полека ги отерав накај дома. Само пет овци ми останаа мртви пијани. Тие не можеа да се отрезнат и да станат на нозе. По нив се вратив со коњската кола и ги товарив на неа. Да ми кажуваше некој, немаше да верувам. Беа исти како човек кога ќе препие вино или ракија. Кога ќе претера и не си ја знае мерката, објасни тогаш сточарот.

Откако му се случило ова, тој знаеше дека на стоката може да ѝ се дава комиње, дури и дека тоа било добра храна за неа, ама да е отстоено најмалку 15 дена. Да е превриено.

– А штом чуре, превриено е. Во спротивно, ќе ги кутне овците или кравите!, велеше сточарот.

Токму такво беше комињето што тој и неговиот пријател го собираа во близина на винарска визба. Превриено, чуреше. Потоа дома го мешале со пченица, крма и слично. Убаво било и само комиње, но уште поубаво мешано.

– Со мезе, се шегуваше сточарот.

– Превриеното комиње не е штетно и за стоката е како чашка вино за здравје. За расположение. Оти и на добитокот му треба расположение како што им треба на луѓето, се мајтапеше искусниот сточар во третата доба од животот.

Тогаш ни раскажа и за друг случај.

– Во Неготинско имаше случај кога крави се најале пресно комиње и се натрескале. Тие што успеале да легнат, поспале и се отрезниле. На една од пијаните крави ѝ се „разиграле" нозете, една наваму, друга натаму и скршила една нога, раскажуваше дедото сточар./МИА.

Макрон на погребот на обезглавениот професор :Убиен е зашто ја претставуваше Рапубликата(ВИДЕО)

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска му оддаде почит на наставникот по историја обезглавен од исламист, нарекувајќи го „тивок херој“ посветен на вметнување на вредностите на Републиката кај неговите ученици.

Напаѓачот на Самуел Пети е тинејџер со чеченско потекло кој сакал да се одмазди затоа што професор на час по слободен говор покажал карикатури на пророкот Мухамед на 13-годишни деца.

Комеморацијата на Пети беше телевизиски емитувана , а церемонијата ја водеше Макрон. Ковчегот на наставникот беше донесен во дворот на универзитетот Сорбона во Париз во придружба на песната One од U2.

На ковчегот беше поставен Орденот на легијата на честа, највисокото одликување во Франција, кој му беше постхумно доделен на Пети.

„Тој беше убиен токму затоа што ја претставуваше Република“, рече видно емоционално потресениот Макрон.

"Тој беше убиен затоа што исламистите ја сакаат нашата иднина. Тие знаат дека нема да ја добијат со тивките херои како него."

Абдулах Анзоров го обезглави Пети во петокот на улица во Париз среде бел ден, а полицијата потоа го уби 18-годишното момче. Официјалните лица убиството го нарекоа напад врз француските вредности.

Франција е шокирана од овој чин, кој ја потсети на исламистичкиот напад во 2015 година во канцелариите на сатиричното списание „Шарли Ебдо“, кое објави карикатура на Мухамед.

Во акт на солидарност, регионалните власти на Окситанија проектираа политички и верски карикатури од списанието врз јавните згради на Тулуз и Монпелје, вклучувајќи го и Мухамед.

Макрон рече дека Пети во петокот „стана заштитно лице на Републиката“ и сака Франција да биде „заедница на слободни граѓани во својата држава“.


Претставен е првиот електричен Хамер со над 1000 КС (ВИДЕО)

Малку заборавениот џип со воени корени се врати, но во сосема ново пакување.

Поминаа скоро десет години од прекинот на цивилното производство на Хамер и нешто помалку откако беше напуштен од новопросветлените екологисти, особено оние од Холивуд. Сега може да се врати на тоа затоа што е електричен и затоа е прифатлив за општеството.

Важно е дека иконата на американската моќ е повторно тука и дека е многу препознатлив. Сега е со забележливо помодерен изглед, со минимизирана предна решетка и LED светла. GMC одлучи да го понуди Хамерот во форма на камион, а естетски сè уште е најблизу до поранешниот модел H2. Важно е дека ќе го препознаете од поголема далечина.

Ветробранското стакло на Hummer е фиксирано, но може да се отстранат панелите на покривот и да се чуваат во предниот багажникот.

35-инчните теренски гуми Goodyear Wrangler All Territory MT јасно кажува дека ова возило не е само шминка, туку и прилагоден на секаков терен. Преминува вертикални пречки високи до 457 мм, а не се плаши ниту од вода - преминува пречки длабоки до 610 мм. И се нудат уште поголеми гуми од 37 инчи.

Во кабината целосно изненадување во форма на дигитален кокпит. Пред возачот е стандарден 12,3-инчен екран, а во средината е инфо-забава со лебдечки екран од дури 13,4 инчи. А во него е и системот за надгледување на животната средина преку камери, од 18 различни погледи. Тие гледаат сè, дури и она што го чека подот на возилото. На поле, специјална апликација ќе го следи аголот на возилото, не само искачувањето, туку и ги следи сите ротациони движења во просторот. Приказната за логистиката е заокружена со автономен систем за управување што овозможува возење без раце на над 321.000 км патишта во Северна Америка.

Конечно што е со погонот. Има три електромотори и нивниот синергетски ефект е навистина над илјада коњи, или 1014 КС, но и неверојатни 15.592 Nm. Во превод, ова значи дека во патриотски режим, се катапултира до 96 км на час за помалку од три секунди. Режимот CrabWalk ја комплетира уникатноста на ова возило. Тогаш сите тркала се вртат во една насока и Хамерот вози скоро настрана. Одлично на земја, исто како и воздушната суспензија што го крева подот за 150 mm.

Добрата вест не застанува тука. Пакетот батерии обезбедува опсег од 563 км и може да се полни на полначи до 350 kW. Ова значи дека за 10 минути полнење се нуди опсег од околу 160 км.

И цената. Изданието 1 започнува на крајот на следната година во износ од 112.595 долари, но ова е скоро со врвна опрема. За 2022 година е најавена основна изведба од 99.995 долари, со помала моќност (811 КС и 12.880 Нм) и поскромен дострел (483 км).

И тоа не е крај, затоа што тогаш ќе има 2X верзија со послаб електромотор (634 КС, 10.033 Nm) и цена од 89.995 долари. И некаде во 2024 година, исто така ќе понудат 400 км перформанси со намален дострел по цена од 79.995 американски долари.

Списокот со резервации е отворен и се што е потребно е да се потврди интересот со лични податоци и плаќање од 100 долари.


PayPal воведува плаќање со криптовалута

Американската компанија за дигитално плаќање PayPal Holdings денеска објави дека на клиентите ќе им понуди услуга за купување, продавање и чување биткоин и други виртуелни пари што исто така ќе можат да ги користат за плаќање во продавниците.

Носителите на сметки во САД ќе можат да купуваат, продаваат и чуваат криптовалути во своите паричници во PayPal веќе во наредните недели, а во првата половина на следната година PayPal има намера да ги понуди овие услуги на платформата за плаќање на мобилни телефони Venmo и во некои други земји.

PayPal веќе доби почетна, условена лиценца од одделот за финансиски услуги на државата Њујорк и првично ќе дозволи само купување на биткоини, етереум, биткоин готовина и литекоин, се вели во соопштението. Услугата ќе се обезбеди во соработка со Paxos Trust.

Од почетокот на 2021 година, корисниците на PayPal исто така ќе можат да плаќаат со криптовалути на 26 милиони трговци во мрежата на PayPal, објави американската компанија.

Плаќањата во крипто-валути на Paypal ќе бидат порамнети во утврдени валути, како што се долари, што значи дека трговците нема да добиваат плаќања во виртуелни пари, нагласи компанијата.

Вредноста на криптовалутите силно осцилира, што ги прави привлечни за шпекулантите, но многу помалку за трговците и купувачите. Трансакциите во моментов се побавни и поскапи отколку во конвенционалните платни системи, забележува Ројтерс.

PayPal има 346 милиони активни сметки ширум светот и ги обработува плаќањата во вкупна вредност од 222 милијарди долари во вториот квартал од оваа година.

,,Се надеваме дека услугите ќе ја зголемат глобалната употреба на виртуелните пари и имаме намера да ја подготвиме нашата мрежа за нови дигитални валути што би можеле да ги развиваат централните банки и корпорации, изјави претседателот и извршен директор Ден Шулман.

„Ние работиме со централните банки и размислуваме за сите форми на дигитални валути и потенцијалната улога на PayPal“, рече Шулман.

Многу централни банки најавија развој на дигитални верзии на домашните валути во наредните години, а во 2019 година Фејсбук го започна проектот крипто-валута либре. PayPal беше еден од основачите, но се откажа по неколку месеци.

притисни ентер