Дигитална едиција на добитниците на наградата „Браќа Миладиновци“

Во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје денеска ќе биде промовирана дигиталната едиција на добитниците на наградата „Браќа Миладиновци“ на Струшките вечери на поезијата.

Станува збор за дигиталната едиција на 50 наслови од 39 автори, кои за својот поетски придонес се наградени со наградата „Браќа Миладиновци“, за најдобра поетска книга меѓу две изданија на Струшките вечери на поезијата.

Минатата година беа одбележани двата големи јубилеи, 150 години од објавувањето на Зборникот на Миладиновци и 150 години од нивната смрт.

Како што информира директорот на библиотеката „Браќа Миладиновци“ Бранко Цветковски, за време на одбележувањето на овие јубилеа, дигиталниот оддел на библиотеката ветил дека ќе го реализира овој подвиг, а значењето на оваа дигитална едиција, според него, е од непроценлива вредност.

- Ова значи побрз пристап до електронската верзија на овие книги за учениците, наставниците, наставно-образовните институции, исто така и меѓу библиотеките. Едицијата ќе биде ставена на веб-страницата на библиотеката „Браќа Миладиновци“. Со тоа, таа станува и дел од сите потреби, отворен простор за пребарување и анализирање на овие многу значајни книги, кои се дел од македонското културно наследство, а без кои не може да се замисли ниту една антологија на македонската поезија, вели Цветковски.

Се работи за авторите од пострата генерација, како Матеја Матевски, Богомил Ѓузел, Влада Урошевиќ, Петре М. Андреевски, како и од помладата генерација, меѓу кои се Весна Ацевска, Никола Маџиров и други.

Според директорот на фестивалот Струшки вечери на поезијата Мите Стефоски, овој проект на скопската библиотека има големо значење за поетскиот фестивал бидејќи станува збор за најголемата награда за поетско творештво во Република Македонија.

- Го доживуваме како своевиден комплементарен проект на она што ние во претходните години го направивме со тоа што не ги преобразивме поетските книги од добитниците на наградата, туку направивме избор од творештвото на самите поети. Во претходните три години избор од творештвото на добитниците беше објавуван на англиски, француски и на германски јазик, објаснува Стефоски.

На денешната промоција во Скопје, ќе присуствуваат 29 автори од вкупно 39-те кои се застапени во едицијата. На свеченоста предвидено е обраќање на учесниците со рецитал од наградените книги.

Бејл барал поштеда пред вечерашниот дуел, го фатиле како игра голф (ВИДЕО)

Вечерва, по петмесечна пауза, Лигата на шампионите се враќа на реванш натпреварите меѓу Манчестер Сити и Реал Мадрид, како и Јувентус и Лион во осмина финалето.

Сити на „Етихад“ ја брани предноста од 2: 1 од Мадрид стекната на 26 февруари и не може да смета на повредениот Серхио Агуеро и на исклучениот Бернард Менди, а Реал пристигнува без капитенот капитен Серхио Рамос, повредениот Маријан Дијаз и со мали повреди на Еден, Хазард и Марсел.

Тие нема да бидат придружувани од Герет Бејл, кој не е подготвен за мечот, но како што објасни Зинедин Зидан, тоа е лична одлука на Велшанецот.

„Зошто Бејл не е таму? Разговаравме и тој ме замоли да не игра. Тоа е сè што можам да ти кажам“, рече тренерот на Реал, додавајќи:

"Сè друго останува меѓу нас двајцата. Објаснив каква е ситуацијата. Немам ништо повеќе да додадам. Тој не е повреден. Ги почитувам сите играчи, вклучително и него. Работите што се случуваат во соблекувалната треба да останат таму. Тој сè уште е вистински играч, ова не е ништо , тој не се менува. Ќе повторам, тој е наш играч и јас го почитувам. Тој рече дека претпочита да не игра овде и ете, не игра.

Сè би било добро ако шпанскиот Ел Чарингито не излезе со снимка од ова попладне, покажувајќи што прави Бејл само неколку часа пред натпреварот од кој побара да биде поштеден.

Имено, редакцијата на шпанската телевизија доби видео од терен за голф каде Гарет Бејл, која инаку е позната како голем љубител на голфот, може да се види како го поминува времето.

Лидерот на Хезболах негира поврзаност со експлозијата во Бејрут

Лидерот на проиранската група Хезболах, Хасан Насралах ги отфрли обвиненијата дека неговата група го контролирала пристаништето во Бејрут, кое е уништено од катастрофалната експлозија претходно оваа недела.

„Објавувам и категорично отфрлам дека нешто во пристаништето е наше; нема складишта за оружје, ракети, пиштол, бомба, куршум, нитрат“, рече Насралах во телевизиското обраќање, побивајќи ги некои обвинувања во Либан и во странство дека неговата група имала оружје складирано во пристаништето. .

„Нема апсолутно ништо, во сегашноста, минатото и иднината. Истрагите ќе го потврдат тоа“, рече тој.

„Некои ќе им кажат на Либанците дека Хезболах треба да биде обвинет (за експлозијата во пристаништето). Тоа е лажно обвинение“, рече тој.

Насралах повика на фер и транспарентна истрага за експлозијата во вторникот.

Според него, експлозијата што ја погоди либанската престолнина е без преседан во модерната историја и бара меѓународно единство и не треба да се политизира.

Тој ја поздрави солидарноста што ја покажуваат земјите ширум светот, велејќи дека тоа е можност за Либан, кој веќе некое време се соочува со тешка економска криза.

Двојната експлозија со невидена деструктивна моќ што го опустоши Бејрут, според некои аналитичари, дополнително ќе ја ослабне веќе кревката влада во таа банкротирана и високо поларизирана земја.

Владата на Хасан Диаб, формирана во јануари 2020 година, е претставена како кабинет на технократи и е под критики за тоа што е подредена на партијата на претседателот Мишел Аун и на неговиот неуништлив сојузник Хезболах.

Влада која го одложува спроведувањето на економските реформи, побарани од меѓународната заедница и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за излез од кризата, предизвикува бес и револт кај населението.

Таа дополнително беше ослабена оваа недела со оставката на министерот за надворешни работи, дипломатот од кариера, Насиф Хити, кој посочил на „недостаток на вистинска волја“ за започнување на реформите.

Откриен најсовремениот шверцерски тунел меѓу САД и Мексико (ВИДЕО)

Тунелот што се протега од американската држава Аризона до Мексико од властите е наречен „најсофистициран тунел во историјата на САД“.

Тунелот, кој не бил целосно изграден, наменет за шверц, се протега од местото Сан Луис во Аризона до мексиканска населба и има водоводна линија, електрични жици, вентилација и железнички систем.

Карл Е. Ландрум, вршител на должноста главен агент на Граничната патрола во секторот „Јума“, изјави за Асошиејтед Прес: „Ова се чини дека е најсофистицираниот тунел во историјата на САД и секако најсофистицираниот што сум го видел во мојата кариера.”

Според федералните агенти, камера била спуштена на длабочина од околу 7,5 метри, откако во областа на истрагата била откриена шахта. Фотографиите фатени од таа камера го прикажуваат системот широк 1,5 и 2 метри висок тунел.

Во јануари, американските власти објавија дека ќе го пронајдат најдолгиот тунел за шверц меѓу САД и Мексико, кој се протега од индустриската област во Тихуана од мексиканската страна, до патот кон Сан Диего, Калифорнија .

Слично како оној погоре, овој тунел висок 5,5 метри, исто така, располагал со железнички систем, вентилација и дренажен систем - дури имал свој лифт на влезот.

Ленс Леноар, супервизор за операции на граничната патрола, изјави дека сега откриениот тунел го „урна“ претходниот рекорд, тунелот долг 2.966 метри, пронајден во Сан Диего во 2014 година.

Тој додаде: „Никогаш не сме помислиле дека сторителите морале да одат толку далеку. Продолжуваат да ме изненадуваат“.

притисни ентер