Девојче од САД си го уби братот: Жал ми е мамо, ме тераа демони (Вознемирувачко видео)

Расплакано 12-годишно девојче хистерично им кажа на полицајците дека е „опседнато од демони“ откако до смрт го избоде својот деветгодишен брат во нивниот дом во Оклахома.

На снимката од камерата која била на телото на полицаецот се слуша како плаче девојчето и вели дека ѝ е жал.

- Многу ми е жал! Многу ми е жал мамо! Не сакав да се случи вакво нешто. Ова е некое демонско сра*е! Не знам што ми се случи - вика девојчето, чиј идентитет не се соопштува.

Девојчето им признало на полицајците дека го избодела момчето повеќе пати додека тој спиел во семејниот дом во Тулса. Убиството се случило нешто пред полноќ во јануари, а сега е објавена снимката.

На видеото се гледа и како мајката избезумено го следи девојчето и вреска по неа додека моли за прошка.

- Има убодни рани во градниот кош. Подобро молете се на Бога да е жив - се слуша како вели мајката.

12-годишното девојче веднаш ѝ кажало на полицијата дека ножот со кој го убила својот брат го фрлила низ прозорецот од собата. Се слуша и дека им нуди на полицајците да ги однесе до местото каде што паднал ножот.

Момчето било однесено на итна операција, но по нешто повеќе од два часа им подлегнало на раните добиени од три од убодите.

Мајката изјавила дека девојчето земало лекови.

- Никогаш немала проблеми во однесувањето додека не ги врати лековите што ги земала повеќе од една година - рекла мајката.

Таа додаде дека никогаш немала причина да верува дека нејзината ќерка е опасна.

- Нејзиниот брат никогаш нема да ѝ прости - рекла мајката додека разговарала со полицајците.

По апсењето, уапсеното девојче ги прашала полицајците дали мора да носи лисици. Додека седела во полициското возило, таа постојано повторувала дека си го „уништила животот“ и дека „остатокот од животот ќе го помине во затвор“.

- Си го уништив животот. Ја уништив целата своја иднина. Сѐ е моја вина. Само сакам да се разбудам од кошмарот – рекло девојчето.

Полициските снимки не откриваат потенцијален мотив за трагичното братоубиство.

Окружното обвинителство во Тулса не можеше да објави никакви информации за случајот, вклучително и обвиненијата поднесени против девојчето поради нејзината возраст.

Јаревски: Власта е очајна и во такви услови превзема очајни чекори

Во вечерашната емисија „Само вистина“ на Канал 5 ТВ гостуваше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Јаревски кој што истакна дека власта е очајна и во такви услови превзема очајни чекори.

Во вечерашната емисија „Само вистина“ на Канал 5 ТВ гостуваше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Јаревски кој што истакна дека власта е очајна и во такви услови превзема очајни чекори, и се обидува да направи штета но ВМРО-ДПМНЕ е обединета, кохезивна и нема да отстапи од своите принципи и начела.

„Она што е суштински важно и што би можело да има импакт врз тековните случувања во Македонија е една многу јасна порака. Не постои ниту случка, ниту причина ниту пак личност што може да го отргне Христијан Мицкоски и ова раководство на партијата од бранењето на националните интереси. Не постои ниту личност ниту причина што би можело да изврши влијание за промена на нашиот став односно да не дозволиме да се извршат уставните измени под вакви услови односно под бугарски диктат“, нагласи Јаревски.

Јаревски потенцираше дека власта е очајна и во такви услови превзема очајни чекори, и се обидува да направи штета но ВМРО-ДПМНЕ е обединета кохезивна и нема да отстапи од своите принципи и начела.

„Имаме држава која е затрупана во корупција, разградени институции, власт која нема легитимитет и кредибилитет, имаат рејтинг кој што е ист со рејтингот на правосудството. Имаме ситуација на безнадежност и на револт. Во такви услови имаме очајна влада и во такви моменти пристапуваат кон очајни чекори. Од друга страна имаме силна компактна кохезивна, полна со патриотски дух помеѓу себе пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ која што знае што застапува и која што нема намера да отстапи од своите ставови и принципи. Ние нема да отстапиме нема да дозволиме промена на уставот под бугарски диктат“, потенцираше Јаревски.

Пендаровски во Њујорк на средба со Јури Ким и Џим O'Брајан од американскиот Стејт Департмент

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк, оствари средба со Јури Ким, заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија и Џим O'Брајан, раководител на канцеларијата за координација на санкции при американскиот Стејт Департмент.

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк, оствари средба со Јури Ким, заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија и Џим O'Брајан, раководител на канцеларијата за координација на санкции при американскиот Стејт Департмент.

На средбата се разговараше за текот и за актуелните состојби поврзани со европските интеграции на нашата држава, за реформскиот напредок, како и за политичките состојби во земјава и во регионот. Соговорниците се согласија дека е потребно да се одржи фокусот на реформите, како и подготвеноста за водење на преговорите со Европската Унија.

На средбата беа потврдени одличните билатерални односи меѓу Соединетите Американски Држави и Македонија, при што претседателот Пендаровски се заблагодари на американската поддршка за членството на Македонија во ЕУ како стратешка определба на македонското општество, соопштуваат од кабинетот.

Трајанов: Нов закон за амнестија поврзан со уставните измени

Во емисијата Само Вистина на ТВ Канал 5, Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз, изјави дека СДСМ и ДУИ подготвиле сосема нов закон за амнестија .

Во емисијата Само Вистина на ТВ Канал 5, Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз, изјави дека СДСМ и ДУИ подготвиле сосема нов закон за амнестија со кој треба да се ослободат од натамошно издржување на казните осудени лица, потоа да се запре постапката за тие што сѐ уште трае, а во функција на обезбедување гласови за уставните измени со кои Бугарите треба да бидат вградени во Уставот на Македонија.

Инаку, со овој закон се опфатени сите случаи што ги отвори Специјалното јавно обвинителство, осудените за настаните од 27 април 2017 година, како и дел од функционерите од актуелната власт против кои се води кривична постапка.

Во подготовката на Законот за амнестија вклучени се експерти, обвинители и адвокати, а направен е и преглед на кривични дела за кои се осудени или се води постапка против носители на функции кои треба да бидат опфатени со амнестијата.

Во суштина, сѐ е подготвено онака како што беше одлуката за аболиција донесена од Ѓорге Иванов, со тоа што наместо аболиција сега ќе се оди со амнестија, закон кој треба да го донесе Парламентот.

притисни ентер