Девојче од Франција почина по силување- со денови била во кома по нападот

Девојчето Шенон (13) од Франција починала од повредите 20 дена откако била силувана во градот Рантињи.

Шенон, ученичка од Кофри, била нападната на 6 март во градот Рантиња, оддалечен неколку километри.

„Поради повредите здобиени во нападот, жртвата е хоспитализирана во тешка состојба, со повреди опасни по живот. Починала на 27 март во болница. Наредена е обдукција за откривање на причините за смртта“, потврди јавниот обвинител за француските медиуми.

По силувањето, Шенон била однесена во болница со срцев удар, обилно крвавејќи и со тешки абдоминални повреди - и била во кома речиси три недели пред да умре.

Полицијата уапсила три лица осомничени за нападот. Наводниот сторител на силувањето, 19-годишен маж, наводно дејствувал со соучесништво на 18-годишен пријател и малолетна тинејџерка, пренесува Le Parisien.

„На наводниот силувач му е одредена мерка притвор. Двајца сообвинети, осомничени за доброволно апстиненција од спречување криминал, се ослободени, додека возрасниот е ставен под судски надзор, а малолетничката е под привремена судска воспитна мерка. Никој нема криминално досие“, потврдува обвинителот.

Фактот дека Шенон починала им дава пресврт на обвиненијата против тројцата обвинети, особено на наводниот напаѓач.

Сега овој случај се води под кривична квалификација „силување што доведе до смрт на жртвата“. Сега станува збор за убиство, а ова кривично дело носи затворска казна до 30 години.

Инспекторите сега се обидуваат да утврдат што се случило на 6 март во Рантинџи.

Семејството на починатото девојче е очајно.

„Верувам во правдата и ќе ја оставам полицијата да си ја заврши работата. Сакаме да ја дознаеме вистината за оваа трагедија“, рекла мајката на девојчето.

Сестрата што изнесуваше цитостатици од Онкологија доби 2 години затвор

На казната се жалело Обвинителството, но Апелација ја потврдила.

29 годишната медицинска сестра од клиниката за Онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од клиниката во три наврати, во три различни денови, изнела ампули меѓу кои и цитостатици наменети за пациентите со карцином, објави „Слободен печат“..

Османовиќ е осудена во отсуство. Како сопатничка таа излегла од земјава на граничниот премин Табановце уште пред да почнат судењата, па од тогаш, не им е достапна на органите на прогонот и нема почнато да ја издржува затворската казна.

На казната се жалело Обвинителството, но Апелација ја потврдила.

Случајот кој се водеше против 29-годишната медицинска сестра не е поврзан со големата истрага за злоупотреба на биолошката терапија на клиниката, а каде што Јавното обвинителство сомничи 5 лица меѓу кои и четворица доктори.

ЕУ ги продолжи санкциите воведени поради руската анексија на Крим за уште една година

 Советот на ЕУ денеска донесе одлука за продолжување на санкциите воведени како одговор на илегалната анексија на Крим и градот Севастопол од страна на Русија до 23 јуни 2025 година, јави дописникот на МИА од Брисел. 

Рестриктивни мерки кон Русија во врска со анексијата првпат беа воведени во јуни 2014 година и тие вклучуваат забрани за увоз во ЕУ на производи кои потекнуваат од Крим или Севастопол, како и за инфраструктурни или финансиски инвестиции и туристички услуги на овие територии.

Понатаму, со санкциите се забранува извоз на одредени стоки и технологии од ЕУ за Крим, кои би можеле да се користат во транспортниот, телекомуникацискиот и енергетскиот сектор или за истражување и производство на нафта, гас и минерални ресурси.

- ЕУ не ја признава и натаму ја осудува илегалната анексија на Крим и Севастопол од страна на Руската Федерација како кршење на меѓународното право. Од 2022 година, Русија дополнително го нарушува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина со нејзината неиспровоцирана и неоправдана агресивна војна против Украина. ЕУ останува цврста во својата посветеност на независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина во рамките на нејзините меѓународно признати граници и нејзиното вродено право на самоодбрана од руската агресија и посветена на целосно спроведување на нејзината политика за непризнавање, се додава во соопштението на Советот. /МИА

Петок пред Духовден, 21 јуни, неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

За граѓаните од православна вероисповед во државава, 21 јуни (петок пред Духовден), е неработен ден.

Како што соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика, неработниот ден е согласно Законот за празниците.

МТСП на граѓаните од православна вероисповед им го честита празникот.

притисни ентер