Дете во САД загинало, откако му експлодирала граната купена во антикварница

Дванаесетгодишно дете од Вирџинија починало откако експлодирала граната што била купена во трговскиот центар Fancy Flea Antique Mall во Северна Каролина.

Експертите сметаа дека станува збор за хемиски неактивна граната Мк 2 употребена за време на Втората светска војна. И продавачот и купувачот верувале дека „гранатата не е функционална или опасна“. Детето починало на 23 декември, пишува Си-Ен-Ен.

Агенцијата за алкохол, тутун, огнено оружје и распрскувачки материи (АТФ) побарала од другите купувачи кои купиле таков вид граната во истата продавница да ги контактираат бидејќи „гранатите купени од тој добавувач може да содржат активни експлозиви и да бидат опасни за јавноста“.

Ова не е првпат граната што се сметала за неопасна, всушност да се покажа дека е активна. Во декември 2019 година, исто така во Северна Каролина, била пронајдена активна граната во фиока на дониран креденец . Волонтер ја извадил од куќата и никој не бил повреден.

Регистрирани се 554 нови случаи на Ковид 19 , починале 8 заболени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.477 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на ковид-19 .

Во Скопје – 258, Кавадарци – 51, Прилеп – 41, Куманово –25, Неготино – 22, Охрид – 18, Тетово – 16, Струга – 13, Гевгелија – 12, Битола – 11, Велес, Струмица и Крива Паланка – по 10, Штип - 8, Кичево -7, Гостивар и Валандово – по 6, Крушево и Богданци – по 5, Пробиштип и Демир Хисар – по 4, Кочани – 3, Делчево – 2, Свети Николе, Дебар, Берово, Виница, Кратово, Демир Капија и Пехчево – по 1.

Регистрирани се 210 оздравени пациенти од:

Скопје – 90, Прилеп –25, Кавадарци – 19, Неготино и Тетово – по 8, Куманово и Штип – по 7, Гостивар и Делчево – по 6, Гевгелија – 5, Битола и Велес – по 4, Струмица, Крушево и Берово – по 3, Кочани, Свети Николе, Виница и Ресен – по 2, Охрид, Кратово, Пехчево и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Скопје (77г,70г) и по еден пациент од Прилеп (72г), Кавадарци (73г), Охрид (71г), Ресен (68г) Валандово (66г) и Дојран (64г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Направени се 3.477 тестови преку: ИЈЗ-575, ЦЈЗ Скопје-90, Авицена-358, Биотек-601, Жан Митрев (Филип Втори)-151, Систина-294, Лаор–241, МАНУ-0, Судска медицина-10, ЦЈЗ Битола-80, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, ГАК-0, Синлаб-50, Ремедика-15, ИБЗД Козле-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 997, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 516.169 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 101.762, бројката на оздравени пациенти е 90.895, на починати е 3.119, а бројот на активни случаи изнесува 7.748.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 44485, активни 3421

Куманово 5545, активни 256

Тетово 5428, активни 272

Прилеп 5328, активни 604

Гостивар 3770, активни 138

Штип 3650, активни 122

Велес 3426, активни 250

Битола 3413, активни 168

Кавадарци 3304, активни 559

Охрид 3218, активни 403

Струмица 2696, активни 168

Струга 2399, активни 172

Кочани 1817, активни 72

Кичево 1769, активни 66

Гевгелија 1199, активни 172

Неготино 1196, активни 183

Свети Николе 1106, активни 23

Крива Паланка 822, активни 78

Ресен 805, активни 63

Дебар 792, активни 41

Радовиш 744, активни 26

Делчево 734, активни 184

Берово 641, активни 24

Пробиштип 542, активни 26

Виница 519, активни 23

Валандово 366, активни 30

Крушево 277, активни 67

Кратово 275, активни 36

Демир Хисар 265, активни 15

Богданци 265, активни 39

Македонски Брод 252, активни 7

Демир Капија 241, активни 31

Македонска Каменица 193, активни 3

Пехчево 185, активни 3

Дојран 95, активни 3

Сашо Мијалков спроведен во Шутка

Поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков е спроведен во затворот во Шутка и почнува да го издржува 60 дневниот притвор.

Тој во затворот пристигнал во полициско комбе и со силно полициско обезбедување и интервентна полиција.

Мијалков почнува да го издржува 60 дневниот притвор кој судот ми го одреди поради опасност од бегство.

Почина голманот на португалската репрезентација, Квинтана

Алфредо Квинтана, голман на португалската ракометна репрезентација и на Порто, почина на 33-годишна возраст, четири дена откако доживеа срцев удар на тренинг.

Квинтана бранеше за Порто, а пред четири дена за време на тренинг му се слошило и веднаш бил пренесен во болница.

Голема поддршка му дадоа и најголемите ривали на Порто, Бенфика и Спортинг. Тие излегоа на натпреварите во маици за поддршка на Квинтана. Бенфика издаде специјално издание на дресовите, на кое секој го носел презимето на Квинтана. Неговиот градски ривал носел слични маици со порака „Ние сме сите со вас“.

За потсетување, Португалија ќе игра квалификации за Олимписките игри со Хрватска, Франција и Тунис во март.

притисни ентер