Дел од парите за пругата Куманово-Бељаковце ќе бидат повлечени со ребаланс на Буџетот

При изборот на нов изведувач очекуваме веќе да не ни се јавуват вакви проблеми на трасата. 

Ниското ниво на капиталните инвестиции во Министерството за транспорт и врски се должи на застојот во изградбата на железничката делница Куманово – Бељаковце од пругата кон Бугарија и дел од средствата ќе бидат повлечени со ребалансот на Буџетот, а кај другите проекти има добра реалзиација, изјави денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски.

Тој истакна дека за проектот за пругата Куманово – Бељаковце треба сериозна анализа и посочи дека највереројатно ќе се оди со нова постапка поради спорот со изведувачот кој ги сопре активностите на терен.

-При изборот на нов изведувач очекуваме веќе да не ни се јавуват вакви проблеми на трасата. Тоа е делница на која се работи 25 години, нешто што е недозволиво и ако сакаме да бидеме држава која ќе биде пример за реализација на капитални инвестиции ова не смееме ова да го дозволиме, порача Бочварски.

Доизградбата на пругата од Куманово до Бељаковце е во приоритетите за работа што ги претстави денеска во кои е предвидено и да започнат и со втората и третата фаза од железничкото поврзување со Република Бугарија, како најголем инфраструктурен проект, како и да ја пуштат во сообраќај новата пруга од Битола до Кременица.

Бочварски на прес-конференцијата потврди дека кај автопатот Скопје – Блаце има ниско ниво на експропријацијата, но, како што рече, изведувачот е воведен во работа, му течат роковите и може да почне да работи согласно законите, а експропријацијата да се случи понатаму бидејќи е објект од јавен интерес.

-Поради затекнатите пробеми кои во минатото се појавувале во реализација на капиталните проекти, со брзо почнување на одредени проекти за потоа да се увиди дека има низок проект на експропријација или пак избразно направенипроекти без целосно истражување како што е проектот за автопатот Кичево Охрид каде при почнувањето со градба почнуваат сериозни проблеми, мора да направиме систем којшто ќе овозможи на среден рок навистина кога ќе почнеме проект да има повисоко ниво на експропријација. треба да имаме добри проекти, нешто за што често ни реагира и Европската унија од каде ги добиваме голем дел од средствата. Целта е кога ќе почнеме одреден проект да се реалзира без проблеми, рече Бочварски, во одговор на новинарско прашање.

Претставувајќи ги приоритетите во работата и насоките и проектите од мандатното писмо од премиерот тој вети висока реализација на капиталните инвестиции. Упати повик за вклучување на градежни и сообраќајни инженери, правници и архитекти, професори и експерти од секоја област во поставување систем кој ќе биде мозокот и вистински координатор на оперативата за силни капитални инвестиции.

Во соработка со сите надлежните институции, истакна, продлжуваме со спроведување на десетгодишната Стратегија за развој на патната инфраструктура, модернизација и безбедност, преку инвестиции од дополнителни две милијарди евра.

Најави дека ќе продолжат со поинтензивна изградба на автопатот Кичево – Охрид, како и дека во овој мандат целосно ќе го реконструираат патниот правец од Струга до граничниот премин Ќафасан и ќе почнат постапка за проширување на автопатот од Тетово до Гостивар.

-Истовремено се врши проектирање за изградба на нов автопат од Гостивар до Кичево со што целиот Западен Коридор 8 ќе биде нова и модерна врска. Исто така, продолжуваме и со изградба на автопатот Скопје – Блаце, заради зголемување на трговската соработка и можност на нашите компнии за излез на пазарот во Косово. Понатаму, продолжуваме да ги градиме експресните патишта: втората фаза од Штип – Радовиш, втората делница од Штип – Кочани, Ранковце – Крива Паланка и Градско – Прилеп. Започнуваме со изработка на проектна задача за Автопат Прилеп-Битола. Во овој мандат ќе работиме на започнуваме со изградба и на нови два експресни патишта: Смоквица – Струмица – Ново Село, како и Битола – граничен премин Меџитлија со обиколница Битола, вети Бочварски.

Се обврзуваме, рече, да спроведеме рехабилитација на преку 1000 километри магистрална и регионална патна мрежа.

-Дел од регионалните патишта веќе започнавме да ги реконструираме, за дел постапките за реконструкција ќе следат веќе следниот месец а останатите се предвидени во програмата на ЈП за државни патишта, за што морам да потенцирам дека веќе се обезбедени средствата. Во соработка со Владата и општините продолжуваме многу позасилено со реализација на инвестициите во локални патишта, нивна рехабилитација и санација, за што вложуваме 70 милиони евра. Тендерот за првите 27 проекти привршува и очекуваме по изборот на изведувач набрзо на терен да почне да се работи, информира Бочварски. Дополнително подготвуваат постапка за санација на уште 30 улици и патишта низа општините.

Спасовски: Интегритетот и опременоста на полициските службеници императив за системски реформи

Се насочивме примарно на генерално подобрување на материјално-техничките услови за работа токму на оние од коишто зависи спроведувањето на законите – полицијата, рече Спасовски.

На секој полициски службеник треба и мора да му се обезбедат елементарни предуслови за нормално работење, а интегритетот, опременоста, статусот на полицискиот службеник се императив без кој е невозможно спроведување на каква било системска реформа во тој домен, порача денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

При посетата на Полицискиот центар „Ѓорче Петров" Спасовски ги претстави досегашните активности за подобрување на материјално-техничките услови за работа на припадниците на полицијата од кои, како што потенцираше, зависи спроведувањето на законите и најави набавки на нови униформи, интервентни и теренски возила и друга опрема за полициските службеници.

Во годинaшниот буџет на МВР планирани се и течат постапки за набавка на нови униформи на Единицата за брзо распоредување, на ПЕП и на Единицата за интервентна полиција, на осум интервентни и на пет теренски возила, нови радио врски, зимски и летни чизми за секој полициски службеник, нова ски опрема, исто така набавка на пиштоли за трите единици на ОСП , а наскоро ќе започне и комплетно реновирање на павилјон во касарната „Ѓорче Петров" со донација од САД, рече Спасовски.

Министерот за внатрешни работи истакна дека во изминатите три години дејствувањето првично било фокусирано на решавање на фундаменталните проблеми како приоритет за натамошно функционирање на полицијата.

На стратешко ниво, како што рече, реформата на безбедносниот систем не беше прашање на избор, туку прашање на опстанок, силно изразена волја на јавноста за конечно да се воспостават норми и концепти кои ќе бидат и гаранција за етаблирање на принципите на владеење на правото во безбедноста.

-На оперативно ниво, пак, свесни за прилично незавидните материјално-технички, социјални, професионални прилики во коишто беше затекната полицијата, односно МВР, решивме да одиме дел по дел во надминување на постојните и создавање нови услови за нормално функционирање на полицискиот систем. Се насочивме примарно на генерално подобрување на материјално-техничките услови за работа токму на оние од коишто зависи спроведувањето на законите – полицијата, рече Спасовски.

Тој потсети дека во претходниот период од буџетот на МВР инвестирале над 100 милиони денари во материјално обезбедување опрема за униформираните полициски службеници од сите организациски единици, набавена е комплетна спортска опрема за припадниците на ЕБР и за ПЕП, заменети се 45 години старите возила во ПЕП со нови интервентни возила и набавена е опрема за јавен ред и мир.

-Делумно или целосно се реконструирани 50-ина објекти на Министерството во сите сектори за внатрешни работи со 140 милиони денари. Во тек е изградба на Центарот за санирање од катастрофи и обезбедување континуитет во работењето во Прилеп, а во напредна фаза е изградбата на зградата на крим-техничка со современа форензичка лабораторија со што ќе се влијае на брзината на постапки, рече Спасовски.

Тој најави и дека деновиве ќе започне монтажа на соларни системи за греење вода на сите објекти каде се сместени припадниците на ОСПО. Со ова, како што укажа, практично целосно ќе се заокружи нивниот проект давајќи јасно до знаење дека на секој полициски службеник треба и мора да му се обезбедат елементарни предуслови за нормално работење и дека интегритетот, опременоста, статусот на полицискиот службеник се императив без којшто е невозможно спроведување на каква било системска реформа во тој домен.

Приведени петмина за оруженото разбојништво во стан во Тетово во август

Тетовската полиција приведе пет лица осомничени за оруженото разбојништво на 9 август, кога од стан во градот со закана со оружје одзеле пари, телефон и златен накит од 47-годишна жена и нејзината малолетна ќерка кои биле дома во моментот.

Петмината се приведени вчера, во периодот од 11 до 14 часот и 20 минути.

-Полициски службеници на СВР Тетово ги лишиле од слобода: И.С.(20), А.Ш.(23), Џ.Ш.(18), А.О.(38) и 17-годишник, сите од Тетово поради основи на сомнение дека на 9 август годинава во 21 часот и 30 минути извршиле разбојништво во стан на улица „Маршал Тито" во Тетово над 47-годишната С.Б. и нејзината малолетна ќерка. Вчера, исто така, од 16 часот и 50 минути до 19 часот и 20 минути, со судска наредба, бил извршен претрес во куќата на А.Ш и Џ.Ш, при што била пронајдена марихуана, гасен пиштол, 2 боеви и 3 куршуми за гасен пиштол и 2 метални пендреци, информираат од СВР Тетово.

Петмината осомничени задржани се во полициската станица Тетово и во текот на денот со соодветен поднесок ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка во Основниот суд Тетово.

МЖСПП: Постигнат Договор за издавање на градежната дозвола од општина Гостивар за санација на Русино

Министерот  за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска ги прими на консултативна средба претставниците на граѓанската иницијатива „Стоп Русино" и градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари.

На средбата, како што соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање, присуствуваа и претставници од Швајцарскиот секретаријат за економски прашања и од проектот за воспоставување на Интегриран регионален систем за управување со отпад во Полошкиот регион.

Оценувајќи дека постои недоволна и несоодветна информираност на населението за активностите за надминување на состојбите со Русино, министерот Нуредини нагласи дека целта и на населението и на општините и на МЖСПП е контролирано управување со отпадот, со што ќе се заштити здравјето на луѓето и животната средина.

Тој нагласи дека Владата и Министерството се целосно подготвени за воспоставување интегриран регионален систем за управување со отпад во Полошкиот регион и тоа како резултат на сериозна и напорна работа на многу експерти, стручни лица институции на локално и национално ниво со вложени големи финансиски средства. Во самиот процес, потенцира Нуредни, сме многу длабоко навлезени. Имено, како што нагласи, првата фаза е речиси целосно имплементрана и нејзино завршување е предуслов за почеток на втората фаза, ставање во функција на целиот регионален систем.

Првата фаза опфаќа подготовка на целокупната документација и преземање на интервентни мерки за која се обезбедени средства од Швајцарскиот државен секретаријат за економски прашања. Не се реализирани само брзите мерки, со кои всушност и ќе се надмине моменталната состаојба со дивата депонија во Русино. Брзите мерки значат набавка на контејнери за сите општини од Полошкиот регион и санација на локацијата во Русино т.е. помош на општина Гостивар за справување со проблемот со кој се соочува на локацијата во Русино. Тоа опфаќа изградба на систем за третман на исцедокот односно изведба на канал, резервоар и пумпа што ќе го враќа исцедокот во депонија, куќарка за вработените, вага за мерење на возила и пат кој води кон нестандардната депонијата со поставување на ограда по должината на патот за да се спречи нелегално фрлање на отпад покрај патот), посочуваат од Министерството.

Овој дел делот од проектот со кој ќе санира состојбата со нестандардната депонија „Русино" не може се уште да се реализира заради не издавање на согласност за инфраструктурен проект од страна на општина Гостивар, како би можело да се интервенира на локацијата и да се стави под контрола. наведуваат од Министерството и додаваат дека и во вакви услови постои опасност да се изгубат обезбедените средства наменети за помош при управувањето со нестандардната депонија „Русино" и со тоа не само што не се решава проблемот, туку се отвараат нови проблеми за сите општини во регионот.

При тоа на средбата е нагласена суштинската важност на усвојување регионален план за управување со отпад во Полошкиот Регион кој веќе е одобрен од Министерството за животна средина и просторно планирање и кој се очекува да биде усвоен од советите на секоја од општините во регионот, вклучувајќи ја и Општина Гостивар што е предуслов за обезбедување на финансиски средства потребни за реализација на инвестициите планирани во втората фаза од проектот. Втората фаза опфаќа изградба на стандардна депонија со постројка за третман на отпадот, изградба на претоварни станици, набавка на камиони за собирање и транспорт на отпадот, набавка на контејнери за селекција на отпадот и комплетно затварање на постоечките 74 диви депонии и сметишта во регионот.

Присутните изразувајќи подготвеност за заедничко решавање на проблемот се согласија градоначалникот Таравари веднаш да ја потпише градежната дозвола за започнување на имплементацијата на брзите мерки за санација и подобрување на инфраструктурата во Русино и регионалниот план за управување со отпад во Полошкиот Регион, дополнет со план за изнаоѓање на нова локација во рок од пет години, да биде одобрен од сите општини во Регионот, информираат од Министерството.

притисни ентер