Данската премиерка по нападот признава дека не се чувствува како порано

Во своето прво телевизиско интервју по минатонеделниот уличен напад, данската премиерка Мете Фредериксен денеска изјави дека не се чувствува „сосема како и обично“ и потврди дека ќе продолжи да работи главно од својата канцеларија.

Фредериксен, која доживеа мал потрес на мозокот откако беше нападната од маж во центарот на Копенхаген минатиот петок, еден ден по нападот изјави дека „се чувствува добро“, пренесува АП.

Сепак, во телевизиско интервју, Фредериксен не зборуваше за нападот, туку рече дека „било многу вознемирувачки кога некој ќе ја премине последната физичка граница бидејќи тоа е шок и изненадување“.

„Како човечко суштество чувствувам дека ме нападнаа. Но, не се сомневам дека премиерот на Данска беше тој што беше нападнат. На тој начин, тоа станува и еден вид напад врз сите нас. Данска да биде земја во која премиерот ќе може безгрижно да вози велосипед до работа. Јас сум премиер на државата, така што не можеш да нападнеш институција, ниту пак полиција“, рече Мете Фредериксен.

39-годишен Полјак кој живее во Данска и е обвинет за напад на премиерката е уапсен и ќе биде во притвор до 20 јуни под „привремени обвиненија за насилство врз лице кое врши јавна служба“.

Во данскиот закон, привремените обвиненија се чекор пред формалните обвиненија и им дозволуваат на властите да ги задржат осомничените во притвор за време на истрагите.

Мотивот за нападот не е јасен, но на суд, обвинетиот Полјак, чие име не се соопштува, наводно ја пофалил Фредериксен како „многу добар премиер“, меѓутоа, истражителите се сомневаат дека тој бил под дејство на дрога и алкохол во моментот на нападот.

Фредериксен (46), премиерка на Данска од 2019 година, не се појави во јавноста по нападот и не учествуваше на јавните настани на нејзината партија, кога резултатите од европските избори почнаа да се објавуваат во неделата.

Нејзината Социјалдемократска партија се соочи со лоши резултати на штотуку одржаните избори за Европскиот парламент.

Декларацијата на самитот за Украина најверојатно нема да биде потпишана од сите учесници

 Не се очекува сите учесници на мировниот самит за Украина во Швајцарија да ја потпишат завршната декларација, иако повеќе поради формулацијата отколку поради реалниот недостаток на поддршка.

Не се очекува сите учесници на мировниот самит за Украина во Швајцарија да ја потпишат завршната декларација, иако повеќе поради формулацијата отколку поради реалниот недостаток на поддршка, изјави австрискиот канцелар Карл Нехамер на маргините на самитот за Украина во Швајцарија, јави ДПА.

Сепак, како што рече, основниот заеднички став нема да биде засегнат.

-Затоа не сум толку загрижен ако не потпишат сите сега, рече канцеларот.

Тој додаде дека пред Русија да седне на преговарачката маса, може да се замисли уште една конференција во различен формат

-Навистина мора да го гледате како процес, рече тој.

Дводневната конференција на 92 држави и осум меѓународни организации треба да заврши попладне, кога треба да биде објавена и конечната декларација.

Целта на настанот е да се иницира мировен процес во кој долгорочно ќе биде вклучена и Русија. Официјални лица од Москва во оваа прилика не беа поканети и не изразија желба да присуствуваат.

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина, имајќи предвид дека во Украина постојат легитимни органи на власт.

-Путин не отфрла ништо. Тој не ја отфрла можноста за преговори. Тој вели дека таму има легитимни тела, во согласност со Уставот на земјата, рече Песков, пренесуваат руските медиуми.

Тој додаде дека украинскиот претседател Володимир Зеленски не е личност со која може да се склучи писмен договор бидејќи, како што наведе, „де јуре тоа би било нелегитимно“.

Зборувајќи за условите за почеток на мировните преговори кои Путин ги претстави во петокот - повлекување на украинските војници од новите региони на Русија и трајно откажување од членството во НАТО, Песков рече дека тоа не е ултиматум, туку мировен предлог.

-Тоа не беше ултиматум, тоа беше мировен предлог, кој беше претставен земајќи ја предвид реалноста на теренот, рече Песков.

Тој додаде дека договорите на хартија се резултат на многу сложени експертски преговори, рамнотежа на интереси и земајќи ја предвид реалноста на теренот, додавајќи дека така ќе биде и овојпат.

Англичаните ќе добијат бонус од 9.6 милиони фунти за европска титула

Англиските репрезентативци ќе добијат бонус од 9,6 милиони фунти доколку ја освојат титулата на Европското фудбалско првенство кое се одржува во Германија.

Информацијата денеска ја објави лондонски „Сан“.

Според истиот извор, селекторот на Англија, Герет Саутгејт, наводно ќе добие бонус од четири милиони фунти доколку неговите избраници ја освојат титулата на ЕВРО2024.

Англија вечерва го почнува настапот на ЕВРО2024 против Србија.

Избраниците на Саутгејт на 20 јуни ќе играат со Данска, а на 25 јуни со Словенија.

притисни ентер