CX-80 е новиот семеен СУВ на Мазда со три реда седишта (ВИДЕО)

CX-80 ќе биде втора Mazda што ќе биде лансирана на платформата Large Architecture, веќе видена на CX-60.

За разлика од CX-60, CX-80 ќе нуди капацитет за седум седишта благодарение на продолженото меѓуоскино растојание, иако со подигнатите задни седишта очекуваме CX-80 да има помалку од 570-литарскиот багажник на CX-60. Ривалите во сегментот на големи теренци се многубројни и квалитетни: меѓу другите се Nissan X-Trail, Škoda Kodiaq, Kia Sorento и Hyundai Santa Fe.

Сме виделе камуфлирани CX-80 на патиштата и претходно, но ова е првпат Mazda да објави официјални тизер слики од својот теренец со три реда. Очекувано, автомобилот е во металик бојата „Soul Red“ со потписот на Mazda, што е во контраст со сребрената облога на прозорците. Може да се погоди дека потписот на задните светла, спојлерот и закривениот заден столб ќе бидат слични на моделот CX-60.

И покрај камуфлажата во претходните шпионски снимки, јасно можеме да видиме дека предниот дел ќе ја задржи сличната решетка и распоредот на фаровите како CX-60, вклучувајќи го дизајнерскиот јазик Kodo на Mazda.

Предното светло е поврзано со решетката, малку заматено од линијата на хаубата за агресивен изглед. Целокупниот преглед на решетката потсетува на CX-60, а од страна можеме да ги видиме доводите за воздух на браникот.

Mazda вели дека платформата Large Product Group може да прими благи хибридни, plug-in хибридни, четири-цилиндрични и инлиниски шест бензински и линиски-шест дизел мотори. Така, очекуваме plug-in хибрид со 2,5-литарски бензински мотор, 3,3-литарски линиски шестцилиндричен турбо дизел мотор и 3,0-литарски бензински мотор со шест цилиндри.

Внатре, очекуваме да најдеме екрани од 12,3 инчи преземени од CX-60 со прекрасното вртливо копче на централната конзола на Mazda што се грижи за инфозабавните функции на централниот екран.

Mazda вели дека CX-80 ќе биде пуштен во продажба во средината на годината, а првите испораки се очекуваат на почетокот на последниот квартал од оваа година. Цените се непознати, но би требало да бидат околу 10 отсто повеќе од моделот CX-60.

Во сабота во 23.00 часот на „На кавга со Иван“ со Арбер Адеми

На кавга со Иван е нов проект на Канал 5 ТВ и нашиот 5CASt на Youtube каналот, каде како водител и дебатер се појавува Иван Мирчевски.

Во Сабота во 23.00 часот ќе ја гледате емисијата со портпаролот и потпретседател на ДУИ, Арбр Адеми , каде Иван ќе го прашува но и ќе констатира факти.

Не заборавајте да го гледате оригиналното шоу - на кавга со Иван…и да, навистина е кавга во Сабота во 23.00 часот

Данска потврди дека Украина може да ги користи борбените авиони „Ф-16“ против цели во Русија

Данска ја потврди својата дозвола борбените авиони „Ф-16“ што и ги донираше на Украина да можат да напаѓаат воени цели и на руска територија, изјави денеска шефот на данската дипломатија, Ларс Локе Расмусен, цитиран од Укринформ.

Расмунсен изјави дека од самиот почеток на процесот на одлучување за авионите „ Ф-16“ за Украина, Данска знаела дека овие ловци и другите капацитети се донирани за одбрана на оваа земја и дека таа може да ги користи против руски воени цели, вклучително и на руска територија.

Расмусен ова го изјави пред состанокот на Советот за надворешни работи ​​на ЕУ во Брисел.

-Краткиот одговор е ’да’. Ова не е нова позиција, тоа е дел од нашиот придонес. Кога разговаравме за ова со нашата комисија за надворешни работи во данскиот Парламент, од самиот почеток многу јасно ставивме до знаење дека ова е дел од одбраната, која веројатно ќе вклучува и напади на воени локации на руска територија, истакна данскиот министер.

Данска планира уште ова лето да ги обезбеди првите борбени авиони „Ф-16“, а Холандија најавува за подоцна - наесен, потсети Укринформ.

Копенхаген е еден од иницијаторите на таканаречената авионска коалиција за Украина.

Данска пред точно две недели објави нов пакет воена помош за Украина во износ од 750 милиони евра. Пакетот ќе го зајакне воздушниот и артилерискиот потенцијал на Украина. Оваа земја, исто така, ја истражува можноста за инвестирање во украинската воена индустрија.

Никол Кидман (56) и Зак Ефрон (36) имаат страсна 18+ сцена во новиот филм

Никол Кидман и Зак Ефрон повторно се обединија на екранот, 12 години откако глумеа во The Paperboy.

Овој пат, ѕвездите од А-листата играат љубовници во романтичната комедија на Нетфликс A Family Affair. Судејќи по трејлерот, ќе има уште секси сцени.

Во филмот, 56-годишната Кидман има бурна афера со шефот на нејзината ќерка, кого го игра Ефрон (36). На една сцена се гледа како австралиската актерка го турка актерот на креветот каде ѝ ја скинува кошулата. „Те чекав отсекогаш“, вели без здив додека се соблекуваат и страсно се бакнуваат.

Ефрон зборуваше за People за улогата, велејќи за списанието: „Бев малку исплашен, но да се видам повторно со Никол е секогаш одлично. Таа е талентирана актерка, љубезна е, грижлива е и прекрасно е да се поминува време со неа“.

A Family Affair пристигнува на Нетфликс на 28 јуни.

притисни ентер