Црна Гора доби нова влада на чело со Здравко Кривокапиќ

Црна Гора денеска доби нова влада, предводена од премиерот Здравко Кривокапиќ, човек близок до Српската православна црква (СПЦ).

„Се колнам дека ќе ја извршувам својата должност според Уставот и законот, искрено, одговорно и совесно. Нека ми помогна Бог“, рече Кривокапиќ, давајќи заклетва пред црногорските пратеници, од кои 41 ја поддржаа неговата влада, што беше потврдено три месеци по парламентарните избори. По 30 години, Демократската партија на социјалистите на Мило Ѓукановиќ беше испратена во опозиција.

Дека на владата на Кривокапиќ и претстои тежок период, покажа тридневната дискусија во парламентот во која тој претрпе жестоки критики и од неговите политички сојузници и од противниците.

На крајот, сепак, сите членови на новото владејачко мнозинство ја поддржаа новата влада, иако повеќе од половина од нив ја критикуваа нејзината програма и состав, честопати омаловажувајќи го Здравко Кривокапиќ, додека говорот го нарекоа „семинарска работа“.

Претставниците на просрпскиот демократски фронт (ДФ), чија коалициска листа ја водеше премиерот Здравко Кривокапиќ, но кои веднаш по почетокот на преговорите за формирање на нова извршна власт изјавија дека лидерите на ДФ не можат да и се приклучат на неговата влада, беа во водство.

Претставниците на опозициската Демократска партија на социјалистите за време на дебатата тврделе дека единствената цел на новата влада е „србизација на Црна Гора“, истовремено критикувајќи го Кривокапиќ за бакнување раце на свештениците на СПЦ за време на изборната кампања.

Самиот Кривокапиќ ја нарече својата влада експертска и цврсто остана на почетната позиција дека нема да има политичари на министерските места.

Од политичарите, во владата влезе само Дритан Абазовиќ, водачот на Обединетата реформска акција, кој е единствениот вицепремиер задолжен за безбедносните и надворешно-политичките сектори и е законски координатор на разузнавачките служби.

Според предупредувањето на партнерите во НАТО амбасадите, тоа место не може да припаѓа на некој од просрпскиот блок.

Абазовиќ во парламентарната дебата рече дека новата влада се соочува со два големи предизвици - тешката состојба со епидемијата на коронавирус во Црна Гора и тешката финансиска состојба што ја наследиле од претходната влада.

Тој исто така најави дека новата влада ќе биде меѓу првите што ќе го испрати законот за потекло на имотот во собраниска процедура, додека, како што рече, законот за лустрација се уште не е подготвен, но се работи на него.

Местото на министер за одбрана и беше доделено на Оливера Ињац, што беше под притисок на западните амбасади во потрага по лице лојално на европскиот и евроатлантскиот пат на Црна Гора.

За време на дискусијата во парламентот, пратениците на ДФ ја обвинија министерката Ињац дека е блиска до ДПС на Ѓукановиќ.

Здравко Кривокапиќ го обедини Министерството за образование, наука, спорт и култура во еден оддел со цел рационализација, а покрај контроверзната одлука за црногорската јавност, на чело на новото министерство ја постави спорната професорка на Филозофскиот факултет, Весна Братиќ, која на социјалните мрежи ја подели јавноста.

Исто така, била оспорена одлуката за министер за надворешни работи, за кого е предложен Ѓорѓе Радуловиќ, кој работел во тоа министерство само девет години, а од дипломатско искуство ја има единствено позицијата на аташе во билатералниот оддел и бил заменик амбасадор на Црна Гора во Романија.

Кривокапиќ бил критикуван и за одлуката за министер за правда и малцинските права да го постави адвокатот Владимир Лепосавиќ, кој на пошироката јавност и е познат како законски застапник на СПЦ во Црна Гора и член на правниот тим на СПЦ, кој претходно работел на укинување на Законот за слобода на вероисповед.

Жена од Тајланд е осудена на 43 години затвор,на Фејсбук го навредувала кралското семејство

Судот во Тајланд денеска осуди 65-годишна жена на повеќе од 43 години затвор за критикување на кралското семејство преку Интернет, изјавил нејзиниот адвокат.

Тоа е најстрогата казна некогаш изречена во таа земја за навреда на монархијата.

Пресудата е донесена во време на невидени протести на младите кои отворено ја критикуваат монархијата, и покрај строгиот тајландски закон познат како „lese majeste“ кој предвидува 15-годишна затворска казна за какво било кршење на законот.

Анчан Прелерт се изјаснила за виновна за 29 одделни прекршувања на законот со споделување и објавување на нејзиниот канал на Јутјуб и Фејсбук помеѓу 2014 и 2015 година, објасни нејзиниот адвокат Павини Чумсри.

Анчан првично била осудена на 87 години затвор, но судот ја преполовил нејзината казна поради признавање вина.

„Тоа е најстрога казна некогаш изречена за случај спроведен според законот на lese majesta“, објасни Павини од тајландската асоцијација на адвокати за човекови права.

Анчан сега има можност да се жали на два повисоки суда, вели адвокатот.

Полицијата извршила рација во домот Анчан Прелерт во јануари 2015 година, неколку месеци откако е соборена цивилна влада со воен удар.

По воениот удар во 2014 година, најмалку 169 лица биле обвинети за кривични дела според споменатиот закон. Властите накратко престанале да го применуваат во 2018 година, но полицијата го вратила по немирите и протестите во кои што се критикува монархијата.

Стоилковски: Владата од Буџетот ќе ги покрива долговите на градоначалниците од СДСМ и ДУИ

Неверојатно но вистинито, наместо кон децентрализација, власта на СДСМ и на ДУИ испраќаат порака за тешка централизација во Македонија, рече Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев сака да е и премиер и градоначалник во сите општини. Локалните власти служат за полнење со партиска војска и ширење терор.

По речиси три години повторно од Буџетот ќе се покриваат долговите на градоначалниците од СДСМ и од ДУИ. Зошто? Затоа што се неспособни, затоа што не изработиле ништо и затоа што општинските ЈП служат за партиски испостави за вработувања и полнење на администрацијата, наместо за проекти кои што ќе донесат бенефит за граѓаните.

Пред три години беа поделени 50 милиони евра од буџетот. Логиката која што се сокри тогаш сепак беше многу видлива - парите кои што не беа потрошени за капиталниte инвестиции беа прераспределени за општините, наводно за да почнат да работат домаќински. Фактички, срамно високиот суфицит на пари непотрошени за капитални инвестиции, се префрлија во бунарот без дно повторно на градоначалниците на СДСМ и на ДУИ.

Пa чии долгови тогаш беа најголеми и требаше да се покриваат, ако не на Охрид заради наталожениот долг од Александар Петрески од СДСМ со преку 15 милиони евра долг, потоа на Тетово на Теута Арифи со преку 10 милиони евра долг, па долгот на Струмица направен од Заев со преку пет милиони евра долг и така натаму.

Сега во изборна година, повторно се турка срамен проект за враќање на долговите. Според Предлог законот, на јавните претпријатија кои што се основани од општините, како што се комуналните претпријатија, водоводите, па за улици, паркинзи и слично, ќе им бидат опростени каматите и репрограмирани долговите кои што ги имаат кон државата и нејзините компании. Според овој предлог закон на СДСМ и на ДУИ, владата ќе ги казнува правните лица кои што нема да направат отпис на долговите на општинските фирми односно на градоначалниците од СДСМ и од ДУИ. И внимавајте, во законот не се предвидува до која сума на парични средства, ќе отпишуваат долговите. Зошто сега повторно да се покрива долгот на Теута Арифи во Тетово, или на оној неспособниот од Охрид што го пушти статусот на УНЕСКО низ вода? Затоа што за само две години градоначалниците потрошиле околу два милиони евра за набавка на службени возила.

Ако на ова се додаде и оној срамен потег, парите од карго аеродромот кој што не е изграден да се пренаменат за финансирање и реализација на општински наводни проекти, приказната е сосема јасна - локалните власти на СДСМ и на ДУИ служат за вработувања и вдомувања, како милуваат да кажат за корка лепче, а сега власта ќе им ги отпишува долгови и ќе им финансира и гради проекти - наводно изработени од општините - за да се прикаже нивна нереална работа! Во изборна година!

Почитувани,

Ова е срамно и не е ништо подруго од креирање на потемкинови села, лажна слика за работењето на локалните властодршци од СДСМ и од ДУИ.

А, реалноста е дека градоначалниците се закануваат, тепаат, пукаат по полиција, организираат нелегални игри на среќа и добиваат шпорети, вршат терор врз населението - владеат со страв!

Но и на тоа му се гледа крајот!

Во американскиот Сенат почна сослушувањето на кандидатите за министри во кабинетот на Бајден

Американскиот Сенат започнал со сослушување на кандидатите за министерски места во владата на новиот претседател Џо Бајден.

Џенет Јелен, поранешната шефица на Федералните резерви, потврдена за иден министер за финансии е меѓу првите што се појавила пред Комитетот на Сенатот, оној за финансии.

Ентони Блинкен, изборот на Бајден за државен секретар, ќе одговора на прашањата на комитетот за надворешни работи и Лојд Остин како потенцијален министер за одбрана пред воениот комитет.

Комитетот за разузнавање ќе го испита Аврил Хаинс, кој треба да ја преземе националната агенција за разузнавање, а Алехандро Мајоркас треба да стане нов министер за домашна безбедност.

Комитетите ги испитуваат кандидатите, но тие се потврдени од Сенатот со гласовите на сите пратеници, во согласност со американскиот Устав.

притисни ентер