Центар за граѓански комуникации: Високи ризици од корупција во набавките за ковид

Возило со шест звучници, кожен волан и металик боја. Ваква тендерска постапка на болница била вметната како Ковид набавка. 

Но, оваа не е единствата. Болници набавувале и компјутери, тонери, а и нив во јавните набавки ги вметнале како потребни за во борбата потив корона вирусот. Ова го открива Центарот за граѓански комуникации од каде констатираат високи ризици од корупција во набавките за Ковид.

„И да не е поврзано со Ковид, дали некому, функционер кој и да е, навистина му треба такво возило. Дали кога купува за себе возило дали купува толку скапо возило. Дали ние имаме просечен животен стандард за едно такво возило? Повторно отсуствуваат генерални насоки, политика, на кое ниво функционер, какво возило може да купи и вози. Потребна ни е една општа генерална скромност кога трошиме туѓи пари – пари на граѓаните.“-Герман Филков, Центар за граѓански комуникации.

Најголем ризик од корупција се тендерските потапки каде има само еден понудувач, а тогаш институцијата плаќа повиска цена далеку од реалната. Во извештајот на Центарот за граѓански комуникации забележани се цени на производи поскапи дури за 500%.

„Брз антигенски тест е купуван од 118 до 420 денари. Зборувам во ист временски период и од прилика исти количини. Маска од 2,7 до 104 денари... Понатаму проценетата вредност на набавките која не се објавува често се совпаѓа со некои од понудените цени, што значи некој од институцијата на некој добавувач му ја дојавил за да има поголеми шанси на тендерот,Герман Филков, Центар за граѓански комуникации.

Чести се и фирмите кои ги донирале апарати во болница, а установата неформално е врзана да набавува од истите фирми реагенси за да прават одредени испирувања.

„Тие се еден понудувач, диктираат цена и таа е најчесто многу висока.“Герман Филков, Центар за граѓански комуникации.

Извештајот за јавните набавки за заштита од корона вирусот опфати 77 тендери во периодот меѓу јули и декември 2021 година. Анализирани се тендеи кои вкупно надминуваат сума од еден милион евра.

Паандов: Изборен инжињеринг е кога на референдумот некаде се гласаше за две секунди

„Верувам дека под притисок на ДУИ „Вреди“ даваа порадикални изјави за време на изборите“

Изборен инжињеринг е кога на референдумот на некои избирачки места две секунди беа потребни за да се гласа. Сега луѓето си гласаа и се гледа кој има полн легитимитет. Девет партии беа во коалиција меѓу кои има и неалбански партии, да не говориме власта како власт за две децении колку клиентелистички гласови има добиено ДУИ. „Вреди“ има полн легитимитет, има повеќе Албански гласови од ДУИ.

Во Бугарија и Грција реториката е таква каква што е, верувам дека под притисок на ДУИ „Вреди“ даваа порадикални изјави за време на изборите. Ние правиме чекори и ги доживуваме како понижување. Се додека историските прашања се на маса и ако ние Македонците сме коминтерновска твобра или не и ако тие се услови за преговори со ЕУ, нема да ги почнеме, рече Александар Пандов во Само Вистина.

Мистериозни „светлосни столбови“ се појавика на небото над Јапонија (ФОТО)

Жителите на мало рибарско гратче во Јапонија беа сведоци на необичен спектакл, а фотографиите ги преплавија мрежите и предизвикаа различни реакции.

Сè се случи на 11 мај над Дејзен во префектурата Тотори и се гледаат „столбови на светлина“ како висат низ облачното небо.

Мештаните биле збунети, а на небото изброиле девет „столбови“, пренесува Метро.

„Излегов од куќата и видов неверојатна работа“, изјави Хинт Пот за локалните медиуми.

И додека корисниците на социјалните мрежи шпекулираа за каков феномен се работи, експертите се огласија. Тие веруваат дека тоа е најобичен одраз на светлата на рибарските чамци во морето.

„Ова се случува кога светлината се прекршува од облаците и се снима еднаш на неколку години. Феноменот има свое име - Исариби Кочу.“

Авио компанија е казнета со 300.000 долари - ги држеле патниците во авион и по 4 часа

Американското Министерство за транспорт го казни Воларис со 300.000 долари за кршење на федералните закони за одложување на летовите.

Авиокомпанијата мора да плати казна од 150.000 долари сега, со можност да се соочи со дополнителни 150.000 долари доколку има слични прекршоци во следната година.

Според прописите, меѓународните летови не можат да останат на платформата на аеродромот повеќе од четири часа без да им дозволат на патниците да излезат од авионот.

Воларис во текот на 2021 и 2022 година дозволи два лета да ја надминат оваа граница без да им даде можност на патниците да ги напуштат авионите.

Летот на Воларис 5892 од Гвадалахара до Далас Форт Ворт бил пренасочен кон меѓународниот аеродром Џорџ В. Буш на 17 август 2021 година и имало доцнење од пет часа и 32 минути.

Летот 826 од Мексико Сити до Чикаго О'Харе бил пренасочен кон Сент Луис на 23 јули 2022 година и имал четири часа и 35 минути доцнење на пистата.

Управата за заштита на потрошувачите во воздухопловството на Министерството за транспорт извршиле истрага и утврдиле дека ниту еден од исклучоците од т.н. Правилата за одложување на пистата не биле применливи за овие летови, објави денеска Транспорт.

Одделот наложи повеќе од 164 милиони долари казни против авиокомпании за кршење на правата на потрошувачите за време на администрацијата на Бајден.

притисни ентер