Бузалковски со нови бодови од последната трка на Алпе Адриа Шампионат

Викендов се возеше последната  трка од Алпе Адриа шампионатот на патеката Мост во Р.Чешка!

Најмладиот натпреварувач од Македонија, Христијан Бузалковски повторно успеа да земе бодови,но овој пат на многу по спектакуларен начин,во однос на останатите,стартувајќи од последниот стартен ред!

- Стартувавме од последниот стартен ред,од вкупно 30 возачи,причината за ваквиот старт е во тоа што моторот во саботата на квалификациите се расипа и не успеавме да направиме брз круг,а истото се случи и на првата трка во саботата,и не ја стартувавме таа трка,па затоа во неделата моравме да стартуваме од последниот ред.Стартував 29ти,и напредував од круг во круг,но меѓутоа немаше многу кругови па морав да се задоволам со 14та позиција,иако ритамот во трката ни беше за TOП 5.Но тоа се трките,се се случува,позитивната работа е во тоа што веќе за следната сезона уште од самиот старт ке напаѓаме за топ 5,па се надеваме дека ке успееме да дојдеме и до подиум! , истакна младиот Бузалковски.

притисни ентер