Бура на Твитер со 6 милиони прегледи за еден час :Канје Вест мокри врз наградата Греми

Канје Вест објави видео на Твитер во кое мокри врз наградата Греми.

Откако ја спореди музичката индустрија со модерно ропство, тој објави стотици страници од неговите договори, а сега објави и снимка на која се чини дека мокри врз наградата „Греми“.

Во низата твитови за музичката и модната индустрија, Канје изрази жалење за малиот број Афро-американци на високи позиции, но објави и стихови од Библијата. Тој тврди дека нема да издава повеќе музика сè додека Сони и Универзал не го ослободат од договорите и побара од „секој адвокат во светот“ да ги разгледаат овие договори.

Тој исто така напиша дека негов адвокат е Ким Кардашијан Вест, која неодамна зборуваше за неговото биполарно растројство.

Неговото видео со мокрење врз Греми го погледнале повеќе од 6 милиони луѓе за само еден час. „Верувајте ми, нема да запрам“, напиша тој покрај видеото.

Инаку, Канје, наводно, сè уште е во трка за претседател на САД.

Сензација во Рим-Надал испадна во четвртфиналето

Диего Шварцман направи сензација на Мастерс турнирот во Рим и со 6: 2 и 7: 5 во четвртфиналето го нокаутира најголемиот сонародник во историјата на тенисот, Рафаел Надал.

Ова му беше трет натпревар за Надал по шестмесечната пауза, но сепак е сензација бидејќи Надал досега играл 10 пати со Шварцман, и ова му е прв пораз. Покрај тоа, Надал започна фуриозно на теренот и на првиот натпревар на турнирот го победи полуфиналистот на УС Опен, Пабло Карена Бусту, со 6: 1, 6: 1, а потоа го победи српскиот тенисер Душан Лајовиќ со 6: 1, 6: 3.

Во полуфиналето, Аргентинецот оди кај Денис Шаповалов, кој го победи Григор Димитров во три сета.

Во второто полуфинале ќе играат Новак Ѓоковиќ и Каспер Руд.

Протест против корона-мерките и во Букурешт(ВИДЕО)

Неколку стотици луѓе, вклучувајќи семејства со мали деца, протестираа во Букурешт против мерките воведени за спречување на ширењето на коронавирусот.

Граѓаните, пред сè, протестираат против социјалното дистанцирање и обврската да носат маски во училиштата.

Само полицијата и новинарите носеа маски. Многу демонстранти носеа транспаренти и романски знамиња и не ги почитуваа правилата за социјално дистанцирање.

Еден од говорниците на протестот на Универзитетскиот плоштад во Букурешт ги спореди мерките со тортурата врз неистомислениците во комунизмот.

Во Романија, како и во поголемиот дел од Европа, последните денови се зголеми бројот на лица заразени со коронавирус.

Минатата недела е забележан најголем број регистрирани за еден ден, 1.713.

Вчера се регистрирани 1.333 нови инфекции, односно вкупно 111.550 случаи од почетокот на епидемијата, а починале 4.402 лица.

Околу 2,8 милиони ученици отидоа на училиште во понеделникот, а наставата е комбинирана, па дел се одвива во училници, а дел онлајн.

Масите во училниците мора да бидат оддалечени најмалку еден метар, учениците и наставниците мора да носат маски, а училниците мора секојдневно да се дезинфицираат.

Претседателот на Барса:Не можев да дозволам Меси да си замине

Претседателот на Барселона, Joсеп Бартомеу изјави дека тој едноставно не можел да му дозволи на Меси да го напушти клубот.

Бартомеу ја раскажа целата сага со Меси за каталонскиот ТВ3. Тој истакна дека треба да му се честита нему и на администрацијата што го задржаа Меси.

"Нема да се расправам со Меси. Тој е наш капитен и водач на тимот. Не можев да дозволам да го напушти клубот, тој е најдобриот играч во историјата на фудбалот и му треба на тимот. Ако го имате Меси, гарантирано ќе бидете успешни. Видовме како изгледа на теренот и повеќе не размислуваме за сагата.Треба да си честитаме за тоа што успеавме да сториме за да остане со нас и за тоа како се однесуваше во последните неколку дена.

"Управата и јас ќе продолжиме да работиме за да имаме што подобар тим. Никој не сака да се откаже. Клубот нема да запре и ние ќе продолжиме да работиме, имаме многу проблеми да ги решиме.

Да потсетиме, Меси побара да ја напушти Барселона по 20 години, но на крајот остана поради договорот и затоа што веројатно ќе требаше да го потврди заминувањето на суд.

Во едно интервју, тој објасни дека никогаш нема да го тужи клубот што му значи живот, но тој не одговори дали ќе остане во Барселона и по оваа сезона. Неговиот договор истекува во летото 2021 година, па можно е следната година повторно да не очекува нова трансфер-сага.

притисни ентер