Бројот на потврдени случаи од коронавирус во Аргентина надмина 10 000

Во Аргентина, бројот на потврдени случаи на коронавирус надмина 10.000, со најголем дневен пораст од почетокот на пандемијата, 718, претежно во главниот град Буенос Аирес, според податоците на владата.

Со новите 718 случаи, бројот на заразените во Аргентина се искачи на 10.649, додека бројот на починати е 433.

Стапката на дневно потврдени инфекции стабилно расте во текот на изминатата недела, иако ситуацијата во Аргентина е сè уште значително подобра отколку во соседниот Бразил, кој има највисока стапка на инфекција на континентот и се најде на второто место во светот, зад САД.

Аргентина е во карантин во повеќето делови на земјата од 20 март, што владата ја прошири на 24 мај за некои делови, истовремено ублажувајќи ги ограничувањата за движење и бизнис.

Но, таа земја сè уште има едно од најстрогите забрани за патувања во светот, блокирајќи ја продажбата на билети авиокомпаниите до септември оваа година.

Градот Буенос Аирес, кој има најголема концентрација на случаи во земјата, останува под најстроги ограничувања, иако луѓето почнаа да се осмелуваат повеќе бидејќи се отвораат некои деловни сектори.

„Преземените мерки на почетокот беа добри, но заради поголема флексибилност, многу луѓе започнаа да излегуваат и денес стигнуваме до она што не го сакавме, до врвот на инфекцијата“, рече жител на Буенос Аирес, Алан Годој, облечен во маска на улицата пред метро станицата.

Тој додаде дека „за жал во земја во која немаат средства и луѓето треба да излезат на работа, тоа е реалноста“.

притисни ентер