Британската кралица со вонредно обраќање до нацијата, петто од 1952 г. (ВИДЕО)

Кралицата Елизабета Втора вонредно се обрати до граѓаните на Велика Британија за кризата со коронавирус. Тоа е нејзино петто вонредно обраќање откако стана кралица во 1952 година.

Во моментов има 47.806 заразени со коронавирус во Велика Британија, а 4.934 починале.

Досега 93-годишната Елизабета Втора имала вонредно обраќање на почетокот на Заливската војна во 1991 година, по смртта на принцезата Дајана во 1997 година, по смртта на кралицата Мајка во 2002 година и по повод нејзиниот дијамантски јубилеј во 2012 година.

Говорот на кралицата беше снимен во четвртокот во палатата Виндзор и се емитуваше вечерва на британската телевизија и на кралските профили на сите социјални мрежи. Нејзиниот говор траеше нешто повеќе од четири минути.

"Ова е огромен предизвик за нашата земја. Нашите животи се различни. За почеток, сакам да им се заблагодарам на сите во јавните услуги, а најмногу на сите лекари и на сите во здравствениот систем кои работат за сите нас. Секој час од нивната работа нè приближува до нашата крајна цел и Верувам дека сите ја споделувате мојата благодарност до нив “, рече кралицата на почетокот на обраќањето.

"Време е да им се придружиме на сите нации низ целиот свет кои се во иста борба како што сме ние. Не е лесно, но ајде да се смириме со фактот дека ќе дојдат подобри денови. Ќе бидеме повторно со нашите пријатели.Ќе се видиме. Луѓето од различна вера и oние кои не се верници имаат добра можност малку да забават, да се одморат и да се релаксираат со молитва и медитација “, додаде кралицата.

притисни ентер