Британка мислела дека двете деца и починале, на суд дознала дека ги убил партнерот

Здробена од болка, Лора Греј со години ги оплакува своите две деца, верувајќи дека останала без нив во одвоени страшни трагедии.

Било тоа незамисливо страдање, поголемо од тоа што секоја мајка треба да го поднесе. Меѓутоа, уште повеќе болка и страдање следело кога страшната вистина излегла на виделина. Нејзиниот поранешен партнер ги убил 24 дена старата Руби и 21-месечниот Логан во перверзен обид да ја натера Лаура да остане со него, пишува Дејли Мирор.

Лора денес вели дека ја прогонуваат мислите како умреле нејзините малечки и дека е растргната од вина што не можела да ги спаси од Џордан Монаган. "Постојано се чувствувам виновна, се чувствувам виновна секој ден и постојано размислувам дали сум можела да направам нешто поинаку. Го носам со себе секој ден. Ќе го носам со себе до крајот на мојот живот", вели 29 - годишната Лаура.

Малата Руби се задушила во колевката во семејната куќа во Блекбурн. Осум месеци подоцна, Монаган го убил Логан во кабината на базенот, а потоа го однел неговото тело дома во количка. Лекарите заклучиле дека Руби имала пневмонија, додека причината за смртта на Логан не можело да се утврди. Лаура никогаш не се посомневала дека децата умреле од рацете на нивниот тогашен татко.

Но, пет години подоцна, во 2018 година, на виделина излегоа информации за смртта на уште едно дете, а полицијата го уапсила 30-годишниот градежен работник Монаган под сомнение за убиство. Застрашувачки, додека бил на кауција и во тек била истрагата, ја убил својата девојка Еви Адамс (23) со смртоносен коктел трамадол и дијазепам.

Во декември, Монаган бил прогласен за виновен за три убиства и два обида за убиство на неидентификувано дете. Тој е осуден на минимум 40 години затвор. Застрашувачки, се покажало дека се обидел да ја задави Руби неколку дена пред нејзината смрт.

Лаура вели дека семејството го доживеало најдобриот Божиќ откако се родила Руби на 8 декември 2012 година: „Се чувствував како најсреќната мајка на светот, со моето мало семејство. Тоа беше сè што сакав. Бев решена да го дадам на децата сето она што го немав самата“.

Но, оваа идила наскоро ќе биде прекината на ужасен начин. Лора ја редела облеката кога слушнала како Монаган ја довикува. Додека брзала надолу, го видела како ја држи Руби, која се бори за здив. Лаура во паника повикала брза помош, а Руби била задржана во болница три дена. Но, на новогодишната ноќ, еден ден откако добил отказ, Монаган ја убил.

"Децата беа во кревет, ние гледавме филм и така ја дочекавме Новата година. Потоа си легнав. Џордан остана будна за Руби да и даде шише во два часот наутро. Се разбудив рано наутро од повиците на Џордан „истрчав долу и штом ја видов, сфатив дека е мртва. Повикавме брза помош и отидовме со неа во болница, но беше предоцна“, вели Лаура.

Следела рутинска полициска истрага и смртта на Руби била припишана на акутна бронхијална пневмонија. Лаура била целосно уништена: „Бев целосно скршена откако Руби почина. Се потпирав на Џордан за поддршка. Тој беше многу силен и практичен. Го планираше погребот, а потоа се врати на работа. Само продолжи да работи. Но повторно, мислев дека тој мораше да остане силен за мене“.

„Не се сомневав во ништо. Се фокусиравме на Логан бидејќи тој беше се` што ни остана. Џордан имаше многу блиски односи со неговиот син“, додаде таа. Но, тензиите меѓу двајцата се зголемиле кога Лора открила дека нејзиниот вереник не плаќа кирија и дека станал сериозно зависен од коцкање. Сè уште во грч од тага, таа му кажала на Монаган дека врската е завршена и дека мора да се исели.

Веќе следниот ден, Монаган го убил Логан. Тој го однел детето на локална плажа и го задавил во соблекувалната. Го однел детето дома со количка, преправајќи се дека спие.

„Џордан ми рече да го разбудам Логан додека излезе да ја земе пицата. Знаев што се случи во моментот кога го кренав капакот за дожд на количката. Изгледаше исто како Руби. Џордан се обиде да го оживее. Се обиде да го прикрие она што го направи, тој го направи шоуто, знаејќи дека е веќе мртов. Бев шокирана, целосно уништена“, изјави Лаура.

Монаган давал грозни интервјуа, зборувајќи за скршеното срце на неговото семејство поради загубата на двете мали деца, молејќи „за одговори“. Вознемирената мајка доживеала слом и била примена во болница за да добие психијатриска помош. Но, таа и Монаган ја обновиле врската, а Лаура вели: „Џордан ме посетуваше секој ден. Тој навистина ми даваше поддршка. Беше врска со моите две деца, единствениот кој знаеше како навистина се чувствувам“.

Парот се обидел да продолжи да живее заедно, но Монаган повторно почнал да се коцка, па Лаура конечно ја раскинала нивната врска. Потоа, во 2018 година дошла веста дека смртните случаи се повторно под истрага. Монаган бил уапсен, но сепак добил шанса повторно да нападне. Додека бил на отпуст со кауција, во октомври 2019 година, ја убил својата нова партнерка и лажирал порака за самоубиство откако таа се обидела да ја прекине нивната врска.

За време на 10-неделното судење во судот во Престон, на поротниците им било кажано дека Монаган ги извршил убиствата бидејќи не можел да се соочи со отфрлање од неговите партнерки. Лора вели дека Монаган ги убил Руби и Логан за да ја натера да остане со него, знаејќи дека нема да замине ако ги изгуби децата.

„Тој знаеше дека имаме проблеми и мислам дека го направи тоа за да не зближи, знаејќи дека ќе се потпрам на него како поддршка. И јас се потпирав на него, и тој знаеше дека ми треба. , објаснува Лаура.

Надгробната плоча на гробот на Руби и оддава почит на „малата принцеза“ и гласи „На нашата љубов, мама и тато“. Лора тогаш немала поим дека Монаган е одговорен: „Ги посетувам нивните гробови секоја недела и е крајно болно да се види тоа. Сега барам начини да го отстранам „Тато“.

Иако Лора вели дека било утеха да се запознае со семејството на Еви Адамс на судење, ја прогонува и она што можело да се случи доколку таа и Монаган останат заедно: „Страшно е да се мисли што би можело да се случи ако не раскиневме“.

Лаура, исто така, се прашува што можело да се направи поинаку, објаснувајќи: „Кога ја најдов Руби, таа беше покриена со ќебе. Гледајќи наназад, немаше смисла. Ако таа навистина не дишеше, тој ќе откриеше? Логан го зеде на пливање без мене. „Џордан го мразеше пливањето, никогаш не посетуваше базени. Потоа дојде дома и инсистираше да го разбудам Логан за да бидам првата што ќе дознаам дека е мртов. Се уште се борам да не се обвинувам себеси“.

Лора беше најдобра пријателка со сестрата на Монаган и го познавала уште од мали нозе: „Гледајќи наназад, тој ме контролираше и тогаш, но јас не го сфатив тоа. Никој не го сфатив. Во моите најлоши кошмари, не можев да замислам што ме чека во иднина“.

Кога Лора имала 16 години, Џордан ја запросил клекнат на едното колено, а една година подоцна се вселиле во заеднички стан. "Се смиривме и бевме многу среќни. Семејството и пријателите добро мислеа за Џордан. Немаше предупредувачки знаци", се сеќава Лаура.

Двојката се обидела да има дете, а во 2011 година соништата на Лаура се оствариле кога се родил Логан. Изгледаше дека Монаган е „добар татко“. Сега Лора тешко може да се натера да го каже неговото име, нарекувајќи го цело време ѓубре.

Лора се обидува да го обнови својот живот со помош на новиот партнер Енди Чемберс (33). Долго време и требало повторно да им верува на мажите. Таа се моли еден ден да добијат бебе.

Левица: Османи саботира иницијатива за решавање на статусот на Македонците во Бугарија

Прашањето кое останува отворено е зошто Македонија не ги користи пресудите во своја корист на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) .

Владата без легитимитет на СДСМ и ДУИ, која целосно ја изгуби контролата на државниот апарат, секој претходен проблем го заташкува со отварање на нов, што поголем или поскандалозен проблем, свесна за падот кој ѝ следи, сламката на спасот ја гледа во отпочнувањето на преговорите со ЕУ.

Според неофицијални извори на кои се повикуваат неколку медиуми, од страна на Министерот Османи се врши притисок за „пригушување" на македонската дипломатија, што резултира со нејзино недејствување во Советот на Европа на штета на националните интереси. Иако, во Советот на Европа изминатиов период била иницирана посериозна активност за спроведување на пресудите на Европскиот суд за човекови права против Бугарија, МНР предводено од Османи реагирало македонските дипломати да не учествуваат во овој круцијален процес.

Ваквата насока на движење е во целосен склад со незастапувањео на интересите на Македонците во Бугарија, кои години наназад се изложени на агресивна асимилација и прогон, додека од другата страна се бара бугарскиот народ да стане конститутивен елемент на државата, внесен во официјалниот Устав.

Македонија зад себе има 16 пресуди на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во своја корист, како најсилен аргумент, а воедно и инструмент кој треба да го користи во движењето на процесот, меѓутоа однесувањето на македонското МНР и Министерот Османи е тотално сервилно.

Прашањето кое останува отворено е зошто Македонија не ги користи пресудите во своја корист на ЕСЧП и не се залага за својата конвенционална должност во Советот на Европа (Европска институција за заштита на човековите права) истите да бидат спроведени?

Индикациите укажуваат дека ваквото недејствување на македонската дипломатија е исклучително како резултат на нејзино „пригушување" од страна на Министерот Османи, што ја потврдува тезата за спремноста на оваа Влада, задоволувајќи ги бугарските апетити, да проголта ново велепредавство за „европски цели", зошто таму је гледа сламката на спасот.

​​​​​​

Политичка партија Левица

Фото: Гламур на црвениот тепих во Kан

Со премиера на филмот „Final Cut“ вчера беше отворен 74. Кански филмски фестивал .

Познати дами прошетаа по црвениот тепих во Кан.

Сите чекаа да видат во кое издание познатите дами ќе прошетаат на црвениот тепих, а една од нив веќе успеа да ја понесе титулата „најголем моден неуспех“.

Тоа е актерката Мерјам Узерли, која се прослави со улогата на Хурем во серијата „Сулејман Величествениот“.

Во блескаво издание во кан се појавија актерките Ева Лонгорија, Џулиен Мор....

Зеленски: Руската инвазија е катастрофална грешка на Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека „руската инвазија на неговата земја е катастрофална грешка“, откако Русија објави стратешка победа во Мариупол. 

Зборувајќи од Киев, Зеленски рече дека „потврдено е дека инвазијата била апсолутна грешка“ и тврди дека руската армија останала без проектили со кои ги нападнала украинските војници. Тој ги критикуваше руските лидери, за кои рече дека се плашат да признаат дека „на највисоко воено и државно ниво се направени катастрофални грешки“, објави Би-Би-Си.

Украинскиот лидер ја обвини Москва дека ги принудува младите, неискусни војници на линијата на фронтот и ги турка во битка „како топовско месо“.

притисни ентер