Британија формира регулатори за дигиталните платформи како Facebook и Google

Британската влада воспостави регулатор за дигиталните компании како Фејсбук и Гугл, кој што првично ќе испита дали кодот може да ја подобри рамнотежата на моќта помеѓу дигиталните платформи и медиумските компании.

Одделот за дигитални пазари (ДМУ) во рамките на Дирекцијата за конкуренција и заштита на пазарот е основан за да ги блокира можните обиди на големите технолошки компании да ја злоупотребат доминантната позиција на пазарот, откако регулаторот утврдил дека постојните регулативи не се доволни.

Моќта и опсегот на компаниите во високотехнолошкиот сектор растат побрзо од можноста на владите да ги контролираат, посочува Ројтерс.

Контурите на задачата биле откриени со рамнотежа на силите меѓу Фејсбук и австралиската влада во февруари околу плаќањето на локалните вести. Компанијата реагирала на објавувањето на законот со кој владата сакала да обезбеди поцврста позиција за медиумите во преговорите блокирајќи ја информативната содржина, потсетува Ројтерс.

Британскиот дигитален секретар Оливер Доуден рече дека го замолил новоформираниот регулатор да испита како кодот може да ги регулира односите помеѓу платформите и креаторите на содржини, како што се издавачите на вести, за да биде што е можно поправеден и разумен.

„Одделот за дигитални пазари е формиран и ги замолив да започнат со проучување на односот помеѓу платформите и креаторите на содржини и платформите и дигиталните огласувачи“, рече Доуден во изјавата.

„Ова ќе го отвори патот за развој на нови дигитални услуги и пониски цени, ќе им обезбеди на потрошувачите поголем избор и контрола над нивните податоци и ќе ги поддржи вестите што се важни за слободата на изразување и за нашите демократски вредности“, нагласи владиниот претставник.

Одделот е основан откако CMA минатата година заклучиле дека Google има многу голема пазарна улога во пребарувањето и рекламирањето, а Facebook е значителна пазарна сила во сегментот на социјалните медиуми и дигиталното рекламирање.

Одделот ќе се координира со меѓународните партнери кои исто така се обидуваат да ги регулираат технолошките компании, објави Лондон.

Доуден ќе биде домаќин на дигиталните министри во април за да разговараат за размена на информации и усогласување на регулаторните пристапи кон ова прашање, соопшти британската влада.

Новоформираниот оддел сега чека закон што треба прецизно да ги дефинира неговите овластувања.

Била бездомничка, а сега заработува милиони од фотографии и го вжештува Инстаграм (ФОТО)

Приказната на Елиза Роуз Вотсон звучи како сценарио на некој холивудски филм. 

31-годишната поранешна наставничка во еден момент од животот се најде на улица, како бездомник зависничка од наркотици и алкохол, а денес заработува милиони на платформата „ OnlyFans “.

Овој дипломиран психолог станала зависник од дрога на 23-годишна возраст, кога започнала да работи како манекенка. Потоа започнала да користи кокаин и некои други опијати, а покрај тоа станала зависна од алкохол. Се борела со тоа цели четири години.

„Би ги дала сите пари што би ги заработила за алкохол или кокаин“, изјави сега Елиза за британските медиуми, признавајќи дека украла пари и од нејзината мајка. Наскоро се нашла на улица, справувајќи се и со спиење со непознати мажи. Еден пријател ја убедил да побара помош.

"Еден ден таа се појави пред мојата врата и јас бев толку уморна што само отидов со неа кај анонимни алкохоличари. Почнав да се справувам со моите проблеми. Дотогаш, неколку пати се обидов да извршам самоубиство додека бев во болница и во полиција. Знаев дека не можам да продолжам така “, вели Елиза.

По рехабилитацијата се вработила во градинка. Таа вели дека за време на вработувањето била целосно искрена за своето минато и дека решиле да и дадат шанса, за што е многу благодарна. "Работата беше совршена, но не можев да заработам доволно. Сакав да ги вратам парите што ги украдов од мајка ми, да вратам некои долгови и да станам независна", вели таа.

Затоа, таа се свртела кон „ OnlyFans “. Во декември 2019 година, таа отворила профил на таа 18+ платформа. Првично заработувала, вели таа, 2.000 фунти месечно, а во пандемијата 100.000 фунти месечно. Заработила милион фунти последнава година.

Работи 16 часа на ден, седум дена во неделата. "Не се само сексуални разговори, сè е таму. Постојат жени кои ме прашуваат за совети за вежбање и слично", вели таа. "Тоа е како заедница. OnlyFans ми дозволува флексибилен живот, кога мајка ми или некој близок ми е потребен, веднаш можам да бидам таму за нив", заклучила Елиза, која сега на Инстаграм ја следат скоро милион луѓе.

Нема кислород во индиските болници, се ограбуваат камионите со боци

Шест болници во индискиот главен град Њу Делхи целосно останале без кислород и лекарите велат дека на останатите болници им преостанува снабдување за само неколку часа.

Голем број луѓе починале додека чекале кислород, а повеќе од 99% од сите кревети за интензивна нега се полни, јавува Би-Би-Си..

Индија е во костец на вториот бран на инфекции со Ковид-19 и денеска го забележа најголемиот еднодневен биланс на нови случаи во светот.Земјата досега забележала скоро 16 милиони потврдени инфекции.

Во изминатите 24 часа имало 314.835 нови случаи на коронавирус, додека смртните случаи пораснале за 2.104.

Има полициски извештаи за луѓе кои ги спречувале цистерните со кислород да отпатуваат во други држави, според телевизиската станица НДТВ од Делхи. Некои болници се обвинети за складирање на нивните залихи, додека имало појави и на грабежи.

Млад човек од Шпанија си ја убил мајка си и ја јадел, заедно со кучето (ВИДЕО)

На млад човек од Шпанија му се суди за убиство на неговата мајка, распарчување на нејзиното тело и јадење делови, пишува Би-Би-Си.

Алберто Санчез Гомез бил уапсен во 2019 година, откако полицијата отишла во станот на неговата 66-годишна мајка. Нејзините познаници повикале полиција, загрижени дека со денови не им се јавувала.

При влегувањето во станот, детективите пронашле делови од мртвата жена во пластични контејнери расфрлани низ станот и во фрижидерот. Локалните медиуми напишале дека младиот човек го расекол телото на повеќе од илјада парчиња. Тие исто така го пронашле 26-годишникот, како готви некои делови од нејзиното тело.

Полициските службеници на кои им ја отворил вратата изјавиле дека на прашањето дали неговата мајка е во станот, тој одговорил: „Да, мајка ми е тука, таа е мртва“.

Младиот човек признал дека готвел и јадел делови од телото, а некои му ги дал и на кучето.

На почетокот на судењето, Санчез Гомез тврдел дека слушнал „тајни пораки“ од ТВ и гласови кои му велеле: „Убиј ја мајка ти“. Гласовите, како што тврди, им припаѓале на неговите соседи, познаници и познати личности.

Тој, исто така, на судењето тврдел дека не се сеќава на убиството или на распарчувањето на телото.

Сега се соочува со казна од 15 години до доживотен затвор.

притисни ентер