Бразилец оди по жица на 114 метри височина, глетката е неверојатна (ВИДЕО)

Бразилскиот акробат на жуица, Рафаел Бриди постави нов рекорд со одење во должина од 500 метри меѓу две згради и повеќе од 100 метри над земјата во Сао Паоло.

Неговиот подвиг, кој траеше 25 минути, е нов рекорд за одење по жица за урбаните средини во Америка.

„Не можам ни да се сетам на што мислев“, изјави Бриди за АФП по неговиот подвиг во средата.

„Многу се концентрирав, особено на моето дишење, напорот што доаѓа од стомакот. Мораше да одржувам и опуштено однесување, вели тој, за преминувањето да биде задоволство, а не голем напор.

35-годишниот експерт за одење по жица одеше 510 метри по жица поставена на 114 метри над земјата помеѓу две високи згради во населбата Вале до Анхангабау во центарот на Сао Паоло.

Обидот на Бриди да го собори рекордот, веќе признат во Гинисовата книга на рекорди, се совпадна со 469-годишнината од Сао Паоло, огромен мегаполис од 12 милиони луѓе во југоисточен Бразил.

„Се чувствувам многу почестено“, а жителите на градот ми покажаа дека „сум добредојден“, рече Бриди, додавајќи дека тоа е рекорд за годишнината на Сао Паоло.

Бриди рече дека Сао Паоло бил импресивна глетка поради „толкава маса луѓе“.

„Погледнав надолу, видов луѓе околу зградите и им мавнав. На крајот на краиштата, луѓето ги изградија овие згради, па зошто да не ги користат на некој друг начин“, додаде Бриди.

Бриди, која потекнува од јужниот град Флорианополис, е навикнат на спектакуларни подвизи кои ѝ пркосат на смртта.

Во 2021 година, тој одеше меѓу два балони на топол воздух на повеќе од 1.900 метри над земјата, соборувајќи уште еден рекорд. Овој спортски фанатик не е посветен само на одење по жица. Тој, исто така, трча, се качува по карпи, кануа, сурфа и вози велосипеди за „да го одржува ова тело секогаш во движење“.

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во ненадејна посета на Киев

Јапонскиот премиер Фумио Кишида пристигна во ненадејна посета на Киев, јавија јапонските медиуми.

Кишида е единствениот лидер на Г7 кој се уште не ја посетил Украина од почетокот на руската офанзива кон крајот на февруари минатата година.

Се очекува тој да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски, а двајцата ќе разговараат за јапонската поддршка за обновата на Украина.

Во мај Кишида ќе претседава со тридневниот самит на Г7 во јапонскиот град Хирошима.

Живо-УНЕСКО во Париз ја чествува 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција, денеска започна целодневна програма во чест на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската лирика, Ацо Шопов.

Одбележувањето на јубилејот е дел од Календарот на важни меѓународни јубилеи поддржани од УНЕСКО.

Во рамките на програмата, со која се прославува и Светскиот ден на поезијата – 21 Март, ќе биде соопштен лауреатот на „Златниот венец“ на годинашното, 62. издание на „Струшките вечери на поезијата“, како и добитникот на наградата „Мостови на Струга“, која се доделува во соработка со УНЕСКО.

Настанот е дел од Националната програма „2023 – Година во чест на Ацо Шопов“, што се реализира под покровителство на претседателот Стево Пендаровски.

СДСМ: Мерките за намалување на цените даваат резултат, се грижиме за стандардот на граѓаните

Владата предводена од СДСМ го штити стандардот на граѓаните со одговорни мерки и политики.

Мерките за намалување на цените на прехранбените производите даваат резултатит, цените се намалуваат, се зголемува опсегот на производите опфатени со мерките за замрзнување на цените.

Прв на листата за замрзнување на цената, беше белиот и полубелиот леб, кој сега се продава за 33 денари.

Цените на млекото и на млечните производи се намалија за 10, а на тестенините за 15 проценти.

Владата денеска треба да ја замрзне на цената на јајцата и на оризот согласно цените кои што биле во март.

СДСМ нема да дозволи некој да печали на грбот на граѓаните во оваа тешка криза, која несомнено ги погодува сите.

Истовремено минималната плата е покачена на 20.175 денари, пензиите забележаа рекордно зголемување за 8,4 отсто, континуирано расте и просечната плата која се искачи на 34.364 денари.

Во време на криза, никој не е оставен сам. СДСМ продолжува со вистинска грижа за стандардот на граѓаните.

СДСМ

притисни ентер