БМВ повлекува 390.000 автомобили, најмногу во историјата на САД

БМВ повлекува повеќе од 390.000 возила во САД кои се опремени со отповиканите надувувачи на воздушни перничиња.

Тие имаат зголемен ризик од експлозија во сообраќајна несреќа, објави Националната управа за безбедност на сообраќајот на патиштата (NHTSA). Регулаторите велат дека тој проблем е одговорен за смртта на десетици луѓе во последната деценија, пишува Форбс.

Повлекувањето опфаќа некои модели на BMW 3 Седан и Спортвагон, произведени помеѓу 2006 и 2012 година. Тие може да содржат надувувачи на воздушни перничиња произведени од јапонската компанија Таката. Уредите може да експлодираат кога ќе се активираат при судар по изложување на топлина и влага, предизвикувајќи метални шрапнели да испукаат во автомобилот, велат регулаторите.

Надувувачите на воздушните перничиња на Таката експлодирале, при што загинале најмалку 27 луѓе во САД, а повредени се најмалку 400 други. Според NHTSA, еден од повредените бил возач на BMW X3 од 2014 година, кој бил погоден од шрапнел откако воздушното перниче на возилото експлодирало. Многу инфлатори се инсталирани од десетици производители на автомобили ширум светот. Некои можеби се инсталирани од самите сопственици, иако BMW првично не ги понудил или одобрил како замена, велат регулаторите.

Таката издаде повлекување за надувувачите на воздушните перничиња надвор од САД претходно оваа година, а BMW минатиот месец одлучи да ги повлече потенцијално погодените возила како мерка на претпазливост. БМВ изјави за NHTSA дека не знаеле за проблемот и дека не добиле извештаи за несреќи или повреди предизвикани од дефектот.

Засегнатите возачи ќе почнат да се известуваат на 10 август. Дилерите на BMW ќе понудат бесплатни заменски модули на воздушни перничиња. Според податоците на NHTSA, 67 милиони воздушни перничиња Takata се повлечени во САД од 2019 година. Десетици милиони возила од повеќе производители биле погодени.

Тоа е најголемата серија повлекувања на автомобили во историјата на САД, а ширум светот се повлечени уште 33 милиони воздушни перничиња. Повеќето од нив се инсталирани во патнички автомобили, но има и на камионите на Дајмлер.

Nissan издаде предупредување до сопствениците на речиси 84.000 возила опремени со воздушни перничиња Takata уште во мај. Во 2020 година повлекле повеќе од 736.000 автомобили со надувувачи Takata. Форд, Доџ, БМВ и Крајслер се само неколку од производителите на автомобили кои издадоа предупредувања до возачите.

Во текот на изминатата деценија, неколку производители на автомобили објавија повлекување на автомобили опремени со неисправни воздушни перничиња Takata. Одделот за транспорт го казни Таката со 200 милиони долари во 2016 година, што е најголемата граѓанска казна што некогаш била наметната од агенцијата. Тие бараа од регулаторите да ги зачуваат сите отповикани инфлатори за федерална истрага. Побарале од NHTSA да ги тестира сите уреди за надувување. Таката поднесе барање за стечај во 2017 година, по долгогодишна регулаторна контрола. После тоа беше купен од Key Safety Systems.

Вчера Stellantis објави повлекување на 332.000 возила опремени со воздушни перничиња на предните седишта кои може да не се активираат како што е предвидено за време на несреќа, што го зголемува ризикот од повреда. Повлекувањето опфаќа автомобили Alfa Romeo Giulia произведени помеѓу 2017 и 2024 година, модели Alfa Romeo Stelvio по 2018 година, Fiat 500X помеѓу 2019 и 2020 година, некои модели Jeep Renegade и возила Fiat 500E од 2024 година.

Нов изглед – нова свежина: Разлади се со „VIVA Ice Tea“

Летото станува уште позабавно со „VIVA Ice Tea“.

Водечкиот македонски бренд за безалкохолни овошни пијалаци, го освежи визуелниот идентитет на своите овошни ладни чаеви. Добро познатите пијалаци за сите возрасти сега се достапни со нов освежен изглед.

Оваа категорија на производи, со вкусови на праска, брусница и лимон во пакувања од 1,5 литри и 0,5 литри, сега имаат нови редизајнирани етикети кои го истакнуваат квалитетот и свежината на овие пијалаци.+

"Нашата цел е секогаш да бидеме во тек со актуелните трендови и да ги задоволиме очекувањата на нашите потрошувачи. Новиот дизајн не само што го рефлектира нашиот ангажман за квалитет, туку ја нагласува природната свежина на нашите производи" велат од менаџментот на „ВИВА“.

Ладните овошни чаеви од портфолиото на „ВИВА“ кои се присутни на македонскиот пазар веќе 15 години, достапни се и во земјите од Блискиот Исток.

Со својата посветеност кон задоволството на потрошувачите веќе три децении, „ВИВА“ континуирано го потврдува својот врвен квалитет и иновативност во работењето.

Тошковски: Ќе сториме се, да ги осовремениме граничните премини

Реформи и реорганизација за побрз проток на патниците на граничните премини ќе има, истакна денеска на граничниот премин „Табановце, Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски.

Реформи и реорганизација за побрз проток на патниците на граничните премини ќе има, истакна денеска на граничниот премин „Табановце, Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, кој заедно со својот српски колега Ивица Дачиќ одговараа на новинарско прашање за тоа кога ќе профункционираат едношалтерските системи на граничните премини, и дали ќе има инвестиции во насока на подобрување на технологијата за побрз проток на патници.

-Еден од основните приоритети на новата Влада особено во рамки на МВР е интегриран систем на гранично управување во рамки на коишто освен граничен надзор влегува и граничен премин, така што реформа, реорганизација, дигитализација во овој дел секако дека ќе претставува еден од приоритетите на МВР. Апсолутно е дека ќе сториме се’ кое што е во наша надлежност и во наша моќ да можеме да ги осовремениме граничните премини и да го убрзаме протокот на возила помеѓу нашите две пријателски земји, вели Тошковски.

Посочи дека ова не се однесува само за граничниот премин „Табановце“, туку и на сите останати гранични премини, што ги имаме на територијата.

-Така што, секако дека е една од точките што ќе бидат разговарани со почитуваниот колега, така што ќе дадеме се’ од себе. Верувајте ми дека и ние не сакаме секако да има волку големи колони, коишто создаваат нервози итн. И ние сакаме максимално брзо да се транзитира. Убеден сум дека и министерот, Дачиќ и сите останати членки во рамки и на нашата Влада и на Владата на Србија ќе дадат максимум од себеси за поедноставување на целокупниот проток, изјави Тошковски.

На новинарско прашање дали тоа би профункционирало оваа сезона, Тошковски со одговор дека се надева во најбрз можен рок.

- Ако ви речам да, тогаш би ве излажал, а знаете дека не лажам, така што се надевам дека би имале најбрзо што може поедноставување на протокот на возилата, рече Тошковски.

Неговиот колега Дачиќ дополни дека оваа тема е актуелна низ годините и тоа уште во периодот кога тој претходно бил министер од 2008 до 2014 година.

-Тогаш од ваша страна беше министерка и јас стопати барав и инсистирав да се поминува само со лична карта, да се поедностави, да се прави една застанување. Но, секогаш се биле некои административни проблеми е секогаш кога ќе ја започнете оваа приказна и еве сега додека и ние стоиме тука има некој којшто најверојатно ќе рече дека неможе баш тоа така. Но, еве да најдеме начин како може и да може ова максимално да се поедностави, а од друга страна мора да водиме сметка за контролата, која мора да биде одредена врста на контрола, пред се заради илегалната миграција, шверцот и се останато, вели Дачиќ.

Посочи дека и двајцата ќе бараат решенија за поедноставување и побрз проток на патници и стока. На новинарско прашање дека на границата функционара „one stop shop“, но не на посакуваното ниво, министерот за внатрешни работи, Дачиќ вели дека овој систем е направен да има само едно застанување.

-Затоа треба да согледаме за се што вие зборувате за граничните премини, да видиме тоа на кој начин функционира и да ги најдеме најдобрите практични решенија. Значи во полицијата нема политика. Тука еве сега е конкретно, како да соработуваме на овој план, изјави Дачиќ.

Што се однесува за граничниот премин Миратовец – Лојане, кој е обзебедуван од страна на војската 24/7, Тошковски вели дека секоја една тема којашто е од значење на македонските граѓани, како и за граѓаните на Република Србија заслужува во најмала рака да биде разговарано. Инаку Тошковски од денеска ќе биде во работна посета на Република Србија, а ќе оствари средба со премиерот на Република Србија.

Реал и Менди се договорија за соработка до 2027 година

 Ферланд Менди и Реал Мадрид се согласија за нов договор. Дваесет и деветгодишниот дефанзивец ќе потпише нов договор со мадридскиот клуб до 2027 година со опција за продолжување на уште една година, пренесува „Marca“.

Една од главните точки на договорот е бројот на натпревари што ги игра фудбалер во секоја сезона. Од ова зависи и финансиската компонента на зделката.

Минатата сезона, Ферланд Менди забележа 23 настапи во Ла Лига и 37 настапи вклучувајќи ги сите натпреварувања.

Фудбалерот игра за Мадрид од 2019 година.

притисни ентер