Бизарно: Американците купуваат кукли со ликовите на најозлогласените сериски убијци (ФОТО)

Општо е познато дека понекогаш постои тенка линија помеѓу бизарноста и уметноста, но сега кукли со ликовите на најмонструозните сериски убијци се појавија во Калифорнија, по високи цени.

Исто така е познато дека октомври е месецот кога се продаваат „морничави“ играчки и украси поради прославата на Ноќта на вештерките, но овие кукли се барани меѓу колекционерите, па дури и „обожавателите“ на сериски убијци.

Имено, уметничкото студио од Сан Диего, Twistid Tag, е познато по изработката на „чудни и морничави“ предмети, дури и кукли, но не и оние кои би се купиле за дете да си игра. Ова се колекционерски примероци на кукли направени со ликови што ги исполниле страниците на црната хроника.

Иако многумина веруваат дека овој вид уметност е со лош вкус, верувале или не, има и такви кои би издвоиле повеќе од 800 долари за копија од кукла на сериски убиец.

Меѓу „моделите“ биле, покрај верните прикази на чудовишта, ликовите на познатите актери што ги играле и филмските достигнувања.

Има кукла на Ени Вилкс, еден од најстрашните ликови во познатиот филм за мизеријата на Стивен Кинг, кој го игра Кејти Бејтс.

Меѓу верните прикази е кукла со ликот на окултистот и писател Антон Сандор Лавеј, основачот на сатанистичката црква, која имала 25.000 следбеници во екот на својата моќ.

Куклата на Лизи Борден била направена со секира, за која се верува дека била оружјето со кое ги убила своите родители, поточно нејзиниот татко и маќеа, во 1892 година. Тие убиства се сметаат за „совршено злосторство“ бидејќи Лизи, иако била уапсена, е ослободена од обвинението, бидејќи нејзината вина не била докажана.

Дејвид Ричард Беркович бил американски сериски убиец кој ја извршил својата прва крвава гозба со нож, напаѓајќи две девојки, а потоа се фокусирал на убивање двојки со огнено оружје. Во едно од сведоштвата, тој рекол дека „синот на Сем“, како што се нарекувал себеси, добил наредби од кучето на соседот што било опседнато од демон.

Тука е и куклата на Џим Џонс, исто така масовен убиец кој исто така бил водач на опасната секта Храм на народот. Тој станал познат убивајќи 914 негови следбеници, вклучувајќи и 276 деца, откако пиеле овошни сокови помешани со цијанид. Членовите кои одбивале да пијат пијалок биле убиени со огнено оружје, а тој ги привлекувал луѓето во сектата со пораки за расна хармонија и социјална правда.

Едмунд Кемпер бил сериски убиец кој меѓу другите ги убил својата мајка, баба и дедо, а повеќето од неговите жртви биле студентки. Тој бил познат и по својот интелект со коефициент 145.

Во затворска униформа е неизбежниот Чарлс Менсон, озлогласениот основач на сектата Семејство, кој прво бил осуден на смрт за убиствата, а потоа е осуден на доживотен затвор. Тој ја дочекал својата смрт зад решетки во 2017 година. Куклата го претставува ликот на Менсон од неговите помлади денови со препознатлив белег на челото.

Куклата Сузан Аткинс, исто така, има врежана ознака на челото, слична на онаа што ја има Чарлс Менсон. Таа била осуден убиец, која еднаш се заљубила во Менсон толку многу што се согласила да изврши убиства по негова наредба.

Куклата на познатиот хороскопски убиец е претставена во црно и со покриено лице, имајќи предвид дека идентитетот на ова сериско чудовиште се уште е мистерија, иако групата која се занимава со „мистични случаи“ тврди дека открила кој навистина бил тој.

Руски боксер со голи раце убил мечка, која смртно го повредила неговиот пријател

Од Русија доаѓаат вести кои делуваат како приказна од хорор филмови.

Илја Медведев, 23-годишен руски боксер, со пријателот ловел риба во Сибир кога ги нападнала мечка. Пријателот Вјечеслав Дудник бил нападнат и убиен од мечката, а потоа се свртела кон Медведев. Боксерот извадил пиштол и пукал, но мечката му го исфрлила од рака. Сепак, Медведев успеал да извади нож и да го избоде животното.

„Имаше крици, а потоа и пукотници. Кога пристигнав, видов дека Вјачеслав е мртов“, рекол рибар кој бил во близина и кој го префрлил Медведев во болница.

Според Дејли Мејл, тој има сериозни повреди и е во критична состојба.

Полициско куче изгризало навивач во Холандија, неговите колеги го нападнаа полицискиот коњ

На синоќешниот натпревар во Лигата одигран во Ротердам помеѓу Феенорд и Унион Берлин, имало жесток судир помеѓу германските навивачи и холандската полиција.

Според германски Билд, претставниците на навивачите тврдат дека конфликтот настанал поради лошата организација. Наводно, имало премал број вработени кои ги прегледувале ковид-потврдитее, а некои скенери биле неисправни.

Потврдите за Ковид се разгледувале многу бавно, што резултирало со голема гужва пред влезот и нервоза кај околу 2400 фанови.

Полицијата во Ротердам известува за настаните сосема поинаку. Велат дека биле цел на група хулигани и се судриле со полицијата. При жестоката тепачка имало повеќе повреди. Еден навивач бил каснат од полициско куче, а хулиганите повредиле полициски коњ. Имено, фрлањето пиротехнички средства го исплашило, па паднал со полицаецот кој го јавал.

Портпаролот на Унион ги поддржал навивачите и тврди дека организацијата била навистина лоша и дека повеќето навивачи целото прво полувреме го поминале во ред пред стадионот. Снимките и сликите, вели, ја потврдуваат крајната бруталност на домашната полиција во пресметката со навивачите.

Позната холивудска актерка е уапсена за време на протестите пред Белата куќа (ВИДЕО)

Полицијата во Вашингтон ја уапси актерката Алиса Милано додека протестирала со група истомисленици пред Белата куќа, барајќи промени на правото на глас.

„Само што бев уапсена додека протестирав и барав од администрацијата на Бајден и Сенатот да го искористат своето право и да го заштитат правото на глас. Застанете со мене и кажете им гласно на Сенатот и Белата куќа дека секој мора да ги има тие права, без разлика каде живеат ", напишала актерката на нејзиниот профил на Инстаграм.

Полицијата прво ја предупредила актерката дека заедно со членовите на здружението People for the American Way мора да се тргне од областа, во спротивно ќе мора да ги уапсат според законот кој забранува собирање толпи и окупирање на улици и тротоари.

Патем, актерката пред протестот објавила дека може да биде уапсена. „Денес ќе ризикувам апсење бидејќи минатата година беа воведени 425 закони кои го ограничуваат правото на глас“, рече Милано во видеото објавено на Твитер. „Затоа ќе барам нашиот претседател да направи се` што е во негова моќ за да ги усвои Законот за слобода на гласот, Законот за правата на глас на Џон Луис и Законот за државност на ДЦ“.

Актерката од порано е позната по својот политички активизам, а во 2019 година зборуваше за своето лично искуство со абортусот во знак на протест против рестриктивните закони, кои ги нарече „напад врз женските тела“.

притисни ентер