Битиќи лут на одредени компании: Некоректно и неморално е што ги зголемија цените

Вицепремиерот Фатмир Битиќи затекнат од новите цени на храната. 

Зошто драстично се зголемиле цените на основните производи ќе чека извештај од инспекциите од кои очекува да излезат на терен и да проверат. Според Битиќи цените не се реални, прстот за поскапувањето го впери во производителите кои според него манипулираат со граѓаните.

„Однесувањето некоректно, неетичко и неморално на дел од компаниите со зголемување на цените набрзо ќе наиде на одговор од страна на институциите. Не може да прифатиме цената да се зголеми 20% за 24 часа, кога производствената цена не може да порасне за 20% за еден ден. Сметам дека е само манипулација кон нашите граѓани и затоа очекуваме соодветна реакција од инспекциите.“ изјави Фатмир Битиќи, вицепремиер за економски прашања.

Цените на основните прехранбени продукти на 1ви јуни драстично пораснаа, откако се врати ДДВ-то од 5% и маржата за трговците. Па така речиси сите цени се зголемија за минимум 5 денари. Се вратија и давачките за горивата, па така Регулаторна на два дена ги зголеми цените, со што за прв пат бензините ја надминаа 100тката.

Според дел од експертите цените ќе продолжат да растат, но со забавено темпо. Благица Петрески од институтот Фајненс тинк за Канал 5 вели дека државната помош треба да продолжи преку делење ваучери и даночни олеснувања, но само за најпогодените од кризата.

„Имаме зголемување на буџетски дефицит и поголем јавен долг тоа значи дека нашиот фискален простор е веќе исцрпен. Потребно е да бидат преземени и понатаму мерки, да се менаџира кризата, но повеќе насочени кон ранливи категории граѓани, таргетирани наместо линеарни, каде може да се изведени преку ваучери или дополнитени даночни олеснувања.“ истакна Благица Петрески, Фајненс тинк.

Дека државна помош нема да има за сите граѓани потврди и вицепремиерот Битиќи. Сепак, какви мерки ќе има, ќе се знае најверојатно на крајот на месецов откако ќе се изгласа ребалансот на буџетот со кој се предвидени 76 милиони евра за мерки, а за кој комисиска расправа е закажана на 13ти месецов.

Според Петрески пак, додека се чека на парите од ребалансот државата може да интервенира преку други механизми за да го ублажи ценовниот шок.

Зечевиќ во Долнени: Национално, политичко и меѓуетничко обединување за европската иднина

Македонско обединување околу европскиот пат на државата, во најширока смисла-национална, меѓуетничка, политичка и општествена е патриотиски чин за заедничка европска иднина.

Ова го порача вечерва од Долнени, генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ на работен состанок со членови и симпатизери на партијата од оваа општина.

Зборувајќи за основите на заедничкото живеење како социјалдемократски принципи Зечевиќ рече дека глобалните констелации повикуваат на заедничко делување и придонес за европската иднина на државата во интерес на сите нејзини граѓани.

-Европската интеграција е политичка визија за еден вид на договор на сите кои живеат во државата. Тоа е нашата одговорност, како принципиелна и државотворна партија, вкорената во македонската државност. Да се обединиме околу европските вредности и европскиот пат во најшироката смисла – национална, меѓунационална, политичка и државна. Ние, социјалдемократите, сме подготвени и пружаме рака за обединети да го креираме современиот пат на интегрирана, посилна и побогата македонска Република. Заедно да делуваме во констелацијата на идните регионални соработки, европски асоцирања, глобални позиционирања, рамо до рамо со европските нации со сите наши посебности. Само така може да ги одбраниме и заштитиме националните, државни интереси и да ја обезбедиме иднината на сите граѓани, рече Зечевиќ, се наведува во партиското соопштение.

Захарова: САД и НАТО уништуваа енергетски мрежи, потсетете се на нападите на Србија

Рускиот претседател Владимир Путин не е искрен за мировните преговори со Украина и ја носи војната на ново ниво на варварство обидувајќи се да ги изгаси светлата на цивилите, изјави вчера висок американски дипломат.

Американскиот потсекретар за политички прашања Викторија Нуланд се состана со претседателот Володимир Зеленски и други високи украински претставници во Киев за да покаже поддршка додека Русија се обидува да ја уништи енергетската инфраструктура на земјата.

„Дипломатијата очигледно е цел на сите, но мора да имате подготвен партнер“, им рече таа на новинарите. „И многу е јасно, без разлика дали станува збор за нападите врз енергетската инфраструктура, дали се работи за реториката од Кремљ и општиот став, дека Путин не е искрен или подготвен за тоа„.

Американскиот претседател Џо Бајден изјави во четвртокот дека е подготвен да разговара со Путин доколку рускиот лидер е заинтересиран да стави крај на војната. Но, идејата беше брзо закопана кога Кремљ рече дека Западот мора да ја признае анексијата на четири украински региони од Москва. Ваквата реакција на Русија, рече Нуланд, покажа „колку тие се несериозни“.

Русија агресивно ја напаѓа украинската инфраструктура за пренос на електрична енергија и греење од октомври, за која Киев и нејзините сојузници велат дека е намерна кампања против цивилите, воено злосторство.

„Путин ја однесе оваа војна на ново ниво на варварство, внесувајќи ја во секој дом на Украина додека се обидува да ги исклучи светлата и водата и да го постигне она што не можеше да го направи на бојното поле“, рече Нуланд.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова брзо одговори.

„Не е до Нуланд да го учи светот - САД и НАТО уништуваа енергетски мрежи“, реагира Захарова на каналот Телеграм, потсетувајќи на нападите врз Србија во 1999 година.

За време на нападот, воените авиони во Србија ја исклучија електричната енергија на повеќе од 70 отсто од областа, според НАТО. Нуланд се сретна и со Андриј Јермак, шеф на канцеларијата на Зеленски, кој изрази благодарност за помошта вредна милијарди долари од Вашингтон за Украина.

„Победата на Украина, во која сме сигурни, ќе биде наша заедничка победа“, ја цитираше неговата изјава од канцеларијата на Зеленски.

Трет дел од хитот на Марвел, трејлерот прегледан 10 милиони пати за еден ден (ВИДЕО)

По долго чекање, последното поглавје од трилогијата на Чуварите на Галаксијата е на пат да се појави во кината.

Првиот трејлер за филмот Guardians of the Galaxy Vol. 3 беше објавен вчера, по премиерата на Brazil Comic Con, а за помалку од еден ден собра над 10 милиони прегледи на YouTube. Третиот дел го означува враќањето во авантурите на група неверојатни херои кои - благодарение на водството на режисерот Џејмс Ган - станаа една од најомилените групи во филмскиот универзум на Марвел.

Трејлерот покажува висока драма меѓу галактичките авантуристи, вклучувајќи ги Старлорд (Крис Прат), Гамора (Зои Салдана), Дракс (Дејв Баутиста), Небула (Карен Гилан), Мантис (Пом Клементиеф), Грут (гласот на Вин Дизел) и Ракет Ракун (глас позајмен од Бредли Купер).

Ракет Ракун често се гледа во трејлерот, вклучително и ретроспективна сцена кога тој е многу мал вселенски ракун, кој им ветува на гледачите приказна за саканиот херој. Помалку присутна е Гамора, која преку настаните од Avengers: Endgame од 2019 година повеќе не е свесна за нејзината поврзаност со тимот.

Првите два филма од трилогијата претежно прикажуваа популарна музика од 60-тите и 70-тите, а изборот на музика во овој трејлер може да биде навестување дека саундтракот на високоочекуваниот трет дел може да биде малку посовремен, со мелодии од 80-тите и 90-тите .

Филмот пристигнува во кината на 5 мај 2023 година.

притисни ентер