Бил Гејтс: Вештачката интелигенција драматично ќе го смени човештвото

Милијардерот Бил Гејтс рече дека повеќе би сакал да троши на вакцини отколку да патува на Марс, бидејќи смета дека тоа не е добар начин да се користат парите.

„Всушност е прилично скапо да се оди на Марс. Можете да купите вакцини против сипаници и да спасите животи за 1.000 долари по човек.

Основачот на SpaceX, Илон Маск, изјави дека сака да го колонизира Марс, додека основачот на Amazon, Џеф Безос, исто така се приклучи на „вселенската трка“. SpaceX, ракетна туристичка компанија основана од Маск во 2002 година, меѓу другото, како крајна цел си постави испраќање летови со екипаж на Марс и колонизација на таа планета.

Основачот на Амазон, Безос, ја предводи авиокомпанијата Blue Origin и направи кратко патување во вселената во 2021 година, додека британскиот тајкун Ричард Бренсон исто така стигна до работ на вселената со својот ракетен авион Virgin Galactic.

Гејтс, ко-основачот на Мајкрософт, исто така верува дека вештачката интелигенција ќе го трансформира човештвото доста драматично: "Тоа ќе ни помогне да ги истражиме медицинските и научните прашања. Не се работи само за роботите, туку помага и за читање и пишување. Всушност, има повеќе напредок од роботите. И двете ќе ни дадат многу поголема продуктивност“.

Гејтс зборувал и за тоа колку бил изненаден што станал цел на теории на заговор за време на пандемијата на Ковид-19. „Не го очекував тоа“, рече тој, мислејќи на сугестиите дека профитирал од вирусот или самиот ја започнал пандемијата.

„За време на пандемијата, имаше неколку десетици милиони пораки дека намерно сум ја предизвикал или дека ги следам таквите луѓе. Претпоставувам дека луѓето бараат некаков „плашт“ од зад сцената, некое преупростено објаснување. Злото е многу полесно да се разбере од биологијата“, изјави Гејтс за Би-Би-Си.

Тој зборувал и за тоа како, како и многу други филантропи, го запознал сексуалниот престапник и бизнисмен Џефри Епштајн: "Сега дефинитивно сум повнимателен од порано. Ќе обрнам малку повеќе внимание. Можеби повторно ќе згрешам. Живеам отворена за светот и не се трудам да бидам осаменик“.

Гејтс беше најбогатиот човек на светот во поголемиот дел од својот живот, давајќи десетици милијарди долари за филантропски цели, често насочени кон глобалното здравје, особено на децата. Сега тој го поминува своето време справувајќи се со климатските промени и искоренувањето на неухранетоста и болестите како детска парализа и маларија.

На прашањето дали е штедлив во личниот живот, Гејтс рече: „Немам огромен плакар. Не носам накит. Но, хартијата за пакување подароци не го штедам за подоцна. Баба ми никогаш не фрлаше хартиена кеса во нејзиниот живот. Според нејзините стандарди јас сум луд“.

Гејтс се разведе од сопругата Мелинда во мај 2021 година. На прашањето дали би сакал повторно да најде љубов, тој рече: „Се разбира, не сум робот“.

Финскиот министер за одбрана се противи на испраќањето авиони „Хорнет“ на Украина

Финскиот министер за одбрана Анти Кајконен денеска изјави дека не сака да донира борбени авиони „Хорнет“ на Украина.

„Моето мислење како министер за одбрана на Финска е дека ни требаат тие авиони за да ја заштитиме нашата земја“, рече Кајконен на прес-конференција во Хелсинки.

„Се чувствувам негативно за идејата да ги донирам во следните неколку години. И ако погледнеме понатаму, мислам дека тие ќе се истрошат со текот на времето и ќе бидат малку корисни“, рече тој.

Финска ќе ги замени своите стари Хорнети со Ф-35 што ги нарача во 2021 година, а првиот авион се очекува да биде испорачан за две до три години.

Финска, сепак, ќе обезбеди дополнителна воена опрема за Украина, вклучително и уште три тенкови Леопард 2, како и претходно слична донација, рече министерот. Можноста за донирање на Хорнет на Украина беше спомната за време на неодамнешната посета на финската премиерка Сана Марин на Киев.

На прашањето на новинарите дали на Украина треба да ѝ се дадат борбени авиони, таа рече дека Финска треба да размисли дали нејзините Хорнети ќе бидат соодветни за таа цел, но не ветила.

Мицкоски: Точно е дека има притисоци за уставни измени, но јас нема да попуштам ниту милиметар

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за „Само интервју“ на Канал 5 телевизија говорејќи за уставните измени, истакна дека точно е дека постојат притисоци, но нема да попушти ни милиметар.

Мицкоски за „Само интервју“ на Канал 5 телевизија говорејќи за уставните измени, истакна дека точно е дека постојат притисоци, но нема да попушти ни милиметар, бидејќи не се работи за инает, туку за одбрана на државните интереси.

- Ако ме прашувате дали има притисок и дали има непријатни состаноци, ќе ви кажам да, има притисок и има непријатни состаноци. Но ако ме прашате дали сум подготвен да паднам на тој притисок ќе ви кажам дека ни милиметар нема да се поместам. Затоа што моите аргументи кои јас ги пренесувам на тие состаноци не се аргументи темелени на инает туку на логичен след на настаните. Разговараме и дебатираме, потенцира Мицкоски.

Мицкоски посочи дека ВМРО-ДПМНЕ ставот го кажа уште во 2022 година и дека оттогаш ништо не е променето.

- Нашата позиција беше јасна уште на онаа прес конференција на 28 април 2022 година. Тука не поставиме простор никој да има дилема, втората точка од таа прес конференција беше формирање на тимови кои ќе преговараат со Бугарија и вклучување на тимови од ВМРО-ДПМНЕ кои ќе работат про-боно да и помогна на владата. Затоа што замислете го Ковачевски поставен во јануари 2022, неизбран од народот, веќе во април стигнува информации дека нешто се пдоготвува, зилеговме во јавност у понудивме решение и прашуваме дали овој човек имал воопшто информации за процесот. Секако тој не е вториот Кисинџер да може за 3 месеци да направи нешто со кое сите ќе бидеме задоволни затоа понудивме луѓе кои ќе помагаат, за жал бевме одбиени, рече Мицкоски.

Мицкоски додаде и дека потоа имаше средба заедно со потпретседателот Николоски заедно со пратеникот Милошоски со Маричиќ и координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митревски на кој власта повторно изнесе плитки аргументи и не сакаше да ги прифати аргументите на ВМРО-ДПМНЕ:

- Бидејќи ги следам пораките кои доаѓаат од СДСМ да сме се вклучеле да работиме на уставните измени и да сме аргументирале тоа за кое ние сме биле против, може тие имале спротивни аргументи. Седевме на тој состанок ги кажавме аргументите, а од другата страна не добивме контрааргументи, туку констатиравме дека нивните аргументи се плитки. Тие одлучија да влезат во авантура и да се создаде проблем, изјави Мицкоски.

Хајди Клум облече фустан што изгледа како течен метал

Хајди Клум привлече внимание со модната комбинација на Fashion Trust Awards.

Германската манекенка се појави во сребрен фустан на Кејт Бартон, што изгледаше како течен метал. Ја стегна половината со огромен метален појас, а во раката носеше чанта во форма на аквариум со риба.

Хајди редовно привлекува внимание со своите модни избори, некои на црвениот тепих, некои имагинативни костими поради кои го доби прекарот „Кралица на Ноќта на вештерките“.

притисни ентер