БИФТЕК СО СУВИ СЛИВИ

Рецепт на Коста и Стефан.

Потребни состојки:  200 гр. јунешки бифтек, 4-5 суви сливи,  ½  главица кромид, 1 зелена пиперка, 1 црвена пиперка, ½  тиквичка, ½  модар патлиџан,  малку путер, малку соја сос, малку маслинова масло, малку масло од тиква, бибер и сол по вкус.

Постапка:

Бифтекот се сечка на ленти.

Модриот патлиџан се сечка на покрупни парчиња.

Тиквичката се сечка на ленти.

Црвената и зелената пиперка се сечкаат на покрупни парчиња.

Кромидот се сечка покрупно.

Во тава со загреано маслиново масло се пропржува бифтекот околу 2 минути.

Се додаваaт суви сливи и се продолжува уште малку со пржењето.

Потоа се додава сечканиот зеленчук и се продолжува со пржењето околу 4 минути.

На средина од пржењето се зачинува со малку бибер и сол и се додава малку путер.

При крај се додава малку соја сос.

Јадењето се сервира во чинија и се полева со масло од тиква.

притисни ентер