Бензема за заминувањето од Реал: Зошто да кажам било што?

Карим Бензема (35) денеска ја прими наградата Марка Лејенда, која шпанска Марка ја доделува на најдобрите спортски професионалци во историјата.

Од своето основање во 1997 година, над 60 спортисти го добија ова значајно признание. Прв добитник беше кошаркарот Мајкл Џордан во 1997 година, а минатата година победник беше хрватскиот капитен Лука Модриќ.

Францускиот центарфор ја доби наградата додека избира во кој клуб ќе ја продолжи кариерата. Имено, деновиве се засили приказната за потенцијалното заминување на Бензема во саудиски Ал Итихад каде за две сезони би можел да заработи 400 милиони евра. Бројни извори тврдат дека Бензема е блиску до заминување од Реал по 14 години.

"Многу сум горд на мојата кариера. Се сеќавам кога потпишав за овој клуб, бев дете кое сонуваше да игра за Реал Мадрид. Реал е најдобриот клуб во светот. Кога пристигнав во Реал размислував само да уживам и да освојувам трофеи. На крајот гледам дека освоив многу со Реал Мадрид.

Знам колку ме сакаат навивачите на Реал и тоа многу ми значи“, изјави Бензема и потоа одговори на прашањето дали ќе остане во клубот. „Дали ќе останам? Засега имам натпревар викендов, а потоа ќе видиме“, изјави Французинот, а потоа продолжи: „Зошто би кажал нешто за мојата иднина? Знам дека луѓето велат дека тоа е Интернет, но реалноста не е Интернет“.

Попатно, тој откри дека негов фудбалски идол е Роналдо Назарио и дека сака да игра против Барселона и рече дека немаше да освои ниту една индивидуална награда без соиграчите на кои им се заблагодари за сите заеднички достигнувања.

Реал Мадрид во недела од 18:30 часот го пречекува Атлетик Билбао во последното коло од Ла Лига и тоа може да биде збогување на Бензема со клубот. Доколку Бензема замине, Реал нема да добие никакво обештетување бидејќи 35-годишниот француски напаѓач има договор со мадридскиот клуб само до крајот на јуни оваа година. Бензема претходно се согласи да ја продолжи соработката со Реал на уште една година, но ништо не е потпишано.

За Реал одиграл 647 натпревари и постигнал 353 гола со 165 асистенции. Со него четири пати беше шампион на Шпанија и пет пати шампион на Европа, а освои уште 15 трофеи и е играч со најмногу трофеи во историјата на клубот.

ПМФЛ: Вардар го зачува прволигашкиот статус

Фудбалерите на Вардар и следната сезона ќе играат во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), откако попладнево го совладаа третопласираниот тим во второлигашката конкуренција Детонит Плачковица со  2-0 (2-0) во баражот во Струмица.

Победата која му донесе прволигашки опстанок на најтрофејниот македонски клуб ја навести Дејан Ѓуриќ во 42 минута, а само три минути подоцна предноста ја удвои Лука Шушњара.

Нови членови на ПМФЛ во сезоната 2024/25 ќе бидат дебитантот Беса и повратникот во прволигашката конкуренција Пелистер.

Во Втората лига се преселија Македонија Ѓорче Петров и Брегалница.

Пристигнува модифициран „Brabus Mercedes E class“

Германскиот тјунер „Brabus“ сега ја нуди својата палета на модификации за новиот караван „Mercedes-Benz E“-класа.

Според најавите, достапни се пакети за красење на надворешните делови од автомобилот, како и комплет за зголемување на силата на верзијата „E 220d“.

Тоа се преден спојлер, 21-инчни „Brabus Monoblock Z“ бандажи и гуми „Continental SportContact 7 (255/35 21 и 285/30 ZR 21)“, црни хромирани издувни цевки (по 90 mm) и изменета суспензија (автомобилот е 15 mm пониско).

Палетата на производи вклучува и елементи за уредување на ентериерот (прагови на Brabus, алуминиумски педали, патосници со ознаки Brabus, осветлување...)

Што се однесува до пакетот за засилување на моторот, верзијата E 220d е засилена од 197 КС и 440 Nm на 230 КС и 480 Nm. Ова му овозможува на автомобилот да забрза до 100 km/h за 7,4 секунди и да достигне максимална брзина од 243 km/h, пренесува „AutoBlog“.

Видео: 61-годишната Деми Мур гола на филм

Холивудската убавица Деми Мур и на 61- годишна возраст немала проблем да се соблече гола за потребите на новиот филм.

Ѕвездата на „Стриптиз“ Деми Мур се соблече во филмот „The Substance“.

Деми Мур е ѕвездата на филмот „The Substance“ во кој целосно се соблече. Филмот беше премиерно прикажан во Кан, а актерката проговори за новото искуство во снимањето.

- Тоа беше многу ранливо искуство и бараше многу чувствителност и многу разговор за тоа што се обидувавме да постигнеме - коментира Деми Мур, која во филмот глуми позната дама во пад.

Улогата на зависничка која користи дрога е приказна за самоприфаќање.

Споредувајќи го своето тело со новата верзија на себе, Мур го доживеала

снимањето како емотивно искуство кое нема да биде толку добро доколку не се поврзеше толку добро со актерката Маргарет Квали.

- Имав некој кој беше одличен партнер со кој се чувствував многу безбедно. Очигледно бевме прилично блиски и голи и исто така многу се разбравме во тие моменти за тоа колку беа апсурдни тие одредени ситуации. „На крајот на краиштата, се работи само за навистина канализирање на вашата комуникација и меѓусебна доверба“, рече Мур.

притисни ентер