Белери останува во притвор, одлучи Апелацискиот суд за корупција и организиран криминал

Апелацискиот специјален суд за корупција и организиран криминал на Албанија одлучи уапсениот градоначалник на општина Химара, Јужна Албанија, Фреди Белери, да остане во притвор, јавија албанските медиуми.

На денешната расправа одржана по барање на адвокатите на Белери да биде ослободен од притвор за да даде заклетва на функцијата градоначалник присуствувала и грчката амбасадорка во Тирана, како и неколку грчки адвокати.

Белери, кој е етнички Грк, беше уапсен на 12 мај под обвинение за соучесништво во активна корупција за време на кампањата за локалните избори во Албанија, а два дена подоцна од затвор беше реизбран за градоначалник.

Тој и неговиот наводен соучесник Пандели Кокавеши се обвинети за активна корупција за време на избори.

Специјализираното обвинителство против корупција и организиран криминал на Албанија (СПАК) го обвинува Фреди Белери дека дал 40 илјади албански леки (близу 400 евра) на осум лица за да гласаат за него на локалните избори во Албанија на 14 мај.

Белери побарал полесна забрана за задржување, но неговото барање шест пати било одбиено од сите судски инстанци.

Неговиот притвор доведе до тензии со официјална Атина, која ја обвинува албанската влада дека го држи во затвор избраниот градоначалник на Химара поради политички причини за да го спречи да положи заклетва како градоначалник.

Грција со ослободувањето на Белери ја услови евроинтеграцијата на Албанија.

Албанските власти, меѓу нив и премиерот Еди Рама редовно возвраќаат дека тоа не е прашање на владата туку на правдата, која во земјата е независна.

Вучиќ се судри со неговиот двојник: Ти рече ништо да не потпишуваш (ВИДЕО)

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, речиси секој ден објавува видеа на социјалната мрежа TikTok.

Вучиќ, речиси секој ден објавува видеа на социјалната мрежа TikTok, а едно од најгледаните е она во кое преку видео повик разговара со својот doppelgänger, односно со човек кој се претставува на истата мрежа под прекарот „дневна доза на претседателот“.

Нивното прво видео има повеќе од 1,4 милиони прегледи, а решија да снимат уште едно, но овој пат во живо, објави српски Курир.

Видеото започнува така што двојникот на Вучиќ стои на говорница и им се обраќа на публиката и на медиумите со: „Добро попладне, дами и господа“, а потоа кадарот се менува во претседателот кој го прашува: „Извинете, а вие сте?“.

Тогаш неговиот двојник се претставува како претседател на Србија и вели дека има многу важна најава.

Во следниот момент двајцата играат шах, а Вучиќ го проверува.

Додека седи на масата и ги гледа хартиите, Вучиќ му приоѓа и му вели: „Што правиш овде? Тој рече ништо да не потпишуваш“.

@jasamaleksandar Lepo sam rekao da ništa ne potpisuješ. @dnevna.doza.predsednika #jasamaleksandar #srbija🇷🇸 #srbijanesmedastane #dnevnadozapredsednika #follow ♬ original sound - Ja sam Aleksandar

Инаку, човекот што го имитира претседателот се вика Далибор Голубовиќ.

Костовски: Да, како член на СДСМ го осудувам она што се случи во Сопот

Да створиш држава е привилегија на народи која што ја немаат сите во светот.

Да створиш држава е привилегија на народи која што ја немаат сите во светот, ние имаме држава и привилегија е да ја чуваме и негуваме, има дваесет милиони Курди, а немаат држава, ние со два милиони имаме држава. Треба да се почитуваме меѓу себе, да имаме социјалдемократски постулати на рамноправност, еднаквост и солидарност едни спрема други. Со ДУИ имаме коректна соработка, исти стратешки цели за кои се бориме,а тоа е отпочнување на преговорите со ЕУ, откако ја остваривме стратешката цел влез во НАТО и еден граѓански концепт на држава. Ако некој прави етнички тензии во поглед на прикривање на криминали тоа се добро познатите „дечки“ од ВМРО-ДПМНЕ. Дали прикривате нешто вие и вашиот коалиционен оартнер кога нема вода во Тетово. Дали кога вашиот потенцијален партнер вее знамиња на Голема Албанија дали прикривате нешто, бидејќи тоа е зовривање етнички тензии. Да, како член на СДСМ го осудувам она што се случи во Сопот, тоа се ретроградни процеси од пред 145 години, рече Мартин Костовски во вечерашната Само Вистина.

Маскирани лица го симнале црковното знаме и поставиле албанско пред црквата на Попова Шапка

Свештеник пријавил во полиција дека непознати лица го симнале црковното знаме од јарбол на црковниот имот на Попова Шапка.

Две маскирани лица го симнале знамето на Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија од јарбол пред храмот Свети Наум Охридски, по што е поставено знаме на Албанија. Претседателот на црковниот одбор го пријавил случајот во СВР Тетово. Настанот е евидентитан преку камери за видео надзор.

-Во 18.05 часот во СВР Тетово, свештеникот од црквата „Св.Наум Охридски Чудотворец“ лоцирана на Попова Шапка, пријавил дека од страна на НН лице од јарболот на црквата е симнато црковното знаме и е поставено знаме на Албанија. информира Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

Сега полицијата презема мерки за расчистување на случајот. /МИА

притисни ентер