Бејл не сака да го напушти Реал додека не му дадат уште 68 милиони евра

Гарет Бејл нема намера да го напушти Реал Мадрид летово, пишува англискиот весник Мирор.

Велшанецот е играч од кој најмногу сакаат да се ослободат во Мадрид, но ништо од тоа нема да се случи и Бејл најверојатно ќе остане на клупата или на трибините и преостанатите две години од неговиот договор.

Реал се подготвуваат да го обнови тимот ова лето, а за да го сторат тоа, ќе треба да продадат некои играчи. Бејл е најскапиот играч што го имаат во соблекувалната, но во Мадрид се свесни дека никој нема да го преземе неговиот астрономски договор од 34 милиони евра по сезона. За помалку пари, на Бејл едноставно не му се исплатува да отиде на кое било друго место, а раскинувањето на договорот за Реал е прескапо затоа што ќе треба да му го платат остатокот од договорот наеднаш.

Зинедин Зидан го отпиша пред многу време и не го гледа во плановите за првиот тим, а колку се нарушени односите најдобро покажа самиот Бејл кој одби да патува на мечот со Манчестер Сити затоа што знаеше дека нема да игра. Додека неговите соиграчи се обидуваа да го надоместат поразот од првиот натпревар, Бејл беше снимен како игра голф во околината на Мадрид. Споменати се можни заеми, но Велшанецот воопшто не го интересира тоа.

„Мирор“ пишува дека 31-годишниот Бејл ужива во Мадрид каде живее во голема вила со сопругата и трите деца, а во близина има идеални терени за голф каде е почесто отколку на фудбалските терени.

Тој пристигна во Реал летото 2013 година од Тотенхем за 101 милион евра и тогаш беше еден од најатрактивните играчи на светот.

Реал, во меѓувреме, во октомври 2016 година го продолжи договорот до 2022 година со зголемена плата од неверојатни 660 000 евра неделно. Во Мадрид пресметаа дека Бејл ќе биде еден од клучните играчи во креирањето на одличниот Реал, но тоа се покажа како катастрофална грешка.

Бејл ќе заработи уште 68 милиони евра до крајот на неговиот договор во Реал, а по истекот на договорот тој ќе има 33 години и прашање е дали ќе има некаква мотивација да ја продолжи кариерата.

Белорускиот опозициски лидер почна штрајк со глад во затворот

Водечкиот лидер на белоруската опозиција, Максим Заник, започна штрајк со глад во затворот, откако беше обвинет за обид за загрозување на националната безбедност.

Адвокатот Заник е еден од седуммината лидери на опозицискиот координативен совет кои се во затвор или во егзил. Тој тврди дека започнал штрајк со глад затоа што сака да го обелодени „апсурдот на гонење луѓе за слободно изразување на нивните мислења“.

Советот за човекови права на ООН донесе одлука во Женева да ги следи повнимателно злоупотребите на моќта во Белорусија, каде протестите траат веќе пет недели, собирајќи повеќе од 100.000 луѓе. Имено, граѓаните на Белорусија сметаат дека е време долгогодишниот претседател Александар Лукашенко да се повлече, бидејќи сметаат дека неодамнешните избори биле наместени.

Специјалниот известувач на ООН, Анаис Марин, рече дека има информации за обвинувања за силување, употреба на електрични шокови и други форми на ментална и физичка тортура.

Роден е без раце и нозе , па сепак вози комбе низ целиот свет(ВИДЕО)

И покрај големиот хендикеп Американецот може да вози и да патува каде што сака.

Џанис Мек Дејвид е роден без раце и нозе, но тоа не го спречува да се обиде да го живее животот во потполност. Покрај тоа што може да се справи со секојдневните животни предизвици како нормална личност без попреченост, Џанис успева да управува и со автомобил.

Тој вози специјално прилагоден Мерцедес Спринтер. Комбето е целосно прилагодено на неговите потреби. Почнувајќи од задниот дел, има автоматски рампи за влегување во инвалидска количка, до начинот на отклучување, палење на моторот и возење на самото возило. Специјално прилагодените контроли му овозможуваат да управува со ова големо возило целосно независно.

По качувањето во седиштето и врзувањето на автономниот систем, тој ги контролира сите команди. Контролниот екран од десната страна се користи за избор на функции и избор на брзини, додека лево е менувач што се врти, забрзува и сопира.

„Во животот, не треба да се фокусираме на проблемите, туку на можностите“, вели МекДејвид. Без сомнение, технологијата му овозможи не само да вози возило, туку и да биде независен и слободен во неговите животни потреби.

Жителите на сиромашните квартови на Мадрид,зафатени со корона:Заборавени сме

Жителите на најсиромашните квартови во Мадрид денеска изјавија дека се чувствуваат напуштено и жигосано додека ја чекаат одлуката на политичарите да воведат карантин поради повисоките стапки на инфекција со корона отколку во другите населени места.

Јазот меѓу богатите и сиромашните населби е во центарот на жестоката дебата во Шпанија за тоа како да се запре растот на нови инфекции. Висок официјален претставник во средата рече дека властите предвиделе карантин за повеќето погодени области.

Локалната политичарка Изабел Дијаз Ајузо порано оваа недела рече дека „начинот на живот на мигрантите“ е делумно виновен за ширењето на инфекцијата, предизвикувајќи бран критики.

„Тие создадоа стигма“, вели Натаниел Елиот, наставник по англиски јазик од Бостон, кој живее во мадридскиот кварт Пуенте де Валекас веќе 15 години.

Валекас, јужна населба во која живеат луѓе со пониски примања и има многу мигранти, е со една од највисоките стапки на инфекција во Мадрид. Тоа е скоро шест пати поголема отколку во Шамбери, една од побогатите населби на северот на градот.

Регионалните власти објавија дека ќе одлучат за мерките подоцна во текот на денот. Засега е непознато дали ќе се стави во карантин Валекас и околните населени места, но жителите се чувствуваат понижено.

Здравствениот систем тука е „уште попарализиран, пренатрупан, редици има насекаде“, рече пензионерката Мари Паз Гонзалес. „Ние сме напуштени, сега сме во рацете на Бога.

"Штом ќе го поминете мостот, сè се менува. Веднаш штом ќе преминете во соседното соседство, сè се менува", додаде Кармен Ибара, исто така пензионерка.

Хуан Антонио, пензионер, кој живее малку надвор од Валекас, но оди таму секој ден да се грижи за својата 93-годишна мајка, е уште подиректен и вели дека карантинот е глупост.

Шпанија е најпогодената западноевропска земја со повеќе од 625 000 заразени и повеќе од 30 000 починати од ковид-19.

Едно од најголемите жаришта е главниот град Мадрид, а јазот меѓу сиромашните и богатите е жешко прашање и во Барселона, вториот по големина град во земјата.

притисни ентер