Бајден - Стармер: Американско-британските односи посилни од кога било

Американскиот претседател Џо Бајден го прими новиот британски премиер Кир Стармер на маргините на самитот на НАТО во Вашингтон. Бајден го опиша Обединетото Кралство како потпора што ја поврзува трансатлантската алијанса заедно.

Британскиот премиер додава дека двете земји мора да продолжат да соработуваат и дека американско-британската врска е посебна и посилна од кога било досега.

-На Обединетото Кралство гледам како на поврзувачка точка што го поврзува трансатлантскиот сојуз, изјави Џо Бајден.

„Честитки за успешниот самит. Тоа е неверојатно важен момент, 75 години поголем и посилен НАТО, со решителноста што ни треба. Посебната врска толку важна, создадена во тешки околности и издржана толку долго, е посилна од кога било досега, продолжи новоизбраниот британски премиер Кир Стармер.

Во соопштението за печатот, кабинетот на премиерот Стармер објави дека премиерот и Бајден разговарале за важноста на континуираната поддршка за Украина и напорите да се постигне прекин на огнот во Газа што е можно поскоро.

-Тие се согласија дека САД и Велика Британија мора да продолжат да прават се што е потребно за да ја поддржат Украина и да обезбедат дека агресорите како Путин нема да победат. Продолжувајќи да разговараат за ситуацијата во Израел и Газа, тие разговараа за нивната заедничка амбиција за итен прекин на огнот за ослободување на заложниците, испорака на хуманитарна помош и напредок кон решение со две држави. Претседателот ги поздрави неодамнешните коментари на премиерот за воспоставување поблиски односи со европските колеги, како и посветеноста на ОК на AUKUS. Тие рекоа дека сме во време кога се соочуваме со зголемени предизвици ширум светот и дека сме најсилни кога се обединуваме и работиме заедно, се вели во соопштението.

Кортни Кокс (60) се сними како излегува од замрзнувачот: „Одлично се чувствувам“

Кортени Кокс, актерката позната по улогата на Моника во серијата Пријатели, минатиот месец го прослави својот 60-ти роденден.

Својата рутина ја објави на Инстаграм за која вели дека одржува одлична фигура, но дури и самата призна дека понекогаш претерува.

„Само што го прославив роденденот... Не ми се допаѓа кој број беше, но немам избор“, почна со овие зборови во видеото снимено во теретана. Кокс рече дека треба да дадете сè од себе, а рутината за вежбање која таа им ја претстави на своите следбеници вклучуваше вежби за раце, влечење, вежби за гради, стомачни мускули и кардио.

Кортни носеше црн спортски градник и хулахопки во иста боја кои ја истакнаа нејзината витка фигура. Иако нејзиниот сет за вежбање е прилично стандарден, кон крајот на видеото работите се сменија. Актерката ја замени својата црна облека за вежбање за бикини и се сними како излегува од замрзнувачот.

„Што, ова ли е криотерапија? се пошегува познатата актерка. Инаку, криотерапијата или студената терапија вклучува употреба на ниски температури во медицинскиот третман и е пофалена за придобивки во намалувањето на воспалението и промовирањето на закрепнувањето. Иако на јавноста не и е познато дали Кокс тоа го прави секој ден, таа претходно објави видео на кое се обидува да влезе во ледена бања.

Кокс претходно изјави за „Glamour“ дека мислела дека ќе го мрази трендот на велнес, но го засакала со текот на годините. „Се чувствувам одлично со часови по влегувањето во замрзнувачот“, објасни таа и додаде: „Колку и да се плашите да влезете, знајте дека потоа ќе се чувствувате многу добро“. Таа истакна дека го сака напливот на допамин што го добива кога влегува во замрзнувачот.

Извор: Индекс.хр

Алиев: Азербејџан би можел да извезува гас преку Украина

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави денеска дека Украина и Европската унија се заинтересирани Азербејџан да ја снабдува Европа со природен гас преку Украина oткако ќе истече постоечкиот договор со Русија на крајот на годината.

„Продолжуваат разговорите со властите во Украина и ЕУ, како и со Русија, и се чини дека сите страни се заинтересирани за продолжување на снабдувањето. Ќе помогнеме ако можеме“, рече Алиев на прес-конференција, пренесе Блумберг.

Тој посочи дека производството на гас во неговата земја ќе се зголеми благодарение на новите и постоечките проекти во Каспиското Море. Во 2022 година, Азербејџан потпиша меморандум за разбирање со Европската комисија со намера да го удвои извозот на гас во Европа на 20 милијарди кубни метри до 2027 година.

„Земјата се движи кон целта. Извозот во Европа ќе се зголеми на близу 13 милијарди кубни метри оваа година од 11,8 милијарди кубни метри во 2023 година и осум милијарди кубни метри во 2021 година. Испораките ќе се испраќаат преку т.н. Јужен гасен коридор што го поврзува Азербејџан со Европа преку Грузија и Турција“, рече Алијев./MИА

Норис стартува прв на Хунгароринг

Возачот на Мекларен, Ландо Норис, ја освои пол-позицијата за Големата награда на Унгарија, откако постави најбрзо време во квалификациите благодарение на кругот што го извозе за 1:15.227 минути.

Првиот стартен ред го комплетира неговиот тимски колега Оскар Пјастри со заостанување од 0,022 секунди. Трет трката ќе ја започне актуелниот шампион Макс Верстапен, кој беше за 0,046 секунди побавен од возачот на Мекларен.

Исходот од квалификациите го реши несреќата на Јуки Цунода на две минути пред крајот. Возачот на РБ малку пошироко излезе од свиокот 3, помина преку тротоарот, „скокна“ во воздух и нанесе штета на својот автомобил, како и појавата на црвени знамиња.

Трката на Хунгароринг е закажана за в недела во 15 часот./МИА

притисни ентер