Баерн објаснува зошто нема да влезат во Суперлигата

Неколку големи клубови одбија да учествуваат во основањето на Суперлигата, а меѓу најзвучните имиња секако е Баерн, актуелен германски шампион и победник на минатосезонското издание на Лигата на шампионите.

Зошто Баерн одби да им се приклучи на најбогатите европски клубови во новото натпреварување, објасни првиот човек на клубот Карл-Хајнц Румениге.

„Баерн не беше вклучен во плановите за формирање на Суперлигата. Ги поздравуваме реформите во Лигата на шампионите и ги сметаме за вистински чекор во развојот на европскиот фудбал. Овие промени ќе ја зголемат возбудата и емотивноста на натпреварите“, рече Румениге.

„Не мислам дека Суперлигата ќе ги реши финансиските проблеми на европските клубови, кои се појавија како резултат на пандемијата на коронавирус. Наместо тоа, клубовите во Европа треба да работат заедно за да осигурат дека фудбалот во Европа е порационален. Дека трошоците, особено платите на играчите и хонорарите на агентите, се во согласност со приходите “, заклучил тој.

За потсетување, дванаесет богати европски клубови доцна синоќа постигнале договор за воспоставување на ново фудбалско натпреварување во кое би учествувале 20 клуба, што би се нарекувало Супер лига.

Во ова ново натпреварување би учествувале Реал Мадрид, Барселона и Атлетико Мадрид, по што следуваат Арсенал, Челзи, Тотенхем, Ливерпул, Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед, како и Јувентус, Милан и Интер. Тие поканиле уште три клуба да им се придружат во проект со кој потоа ќе управуваат тие 15 основачи. Уште пет клуба би се квалификувале во таа лига врз основа на резултатите во националните шампионати пред премиерната сезона.

Идејата е натпреварите да се играат во текот на неделата, а клубовите да играат на нивните национални шампионати за време на викендите. Сезоната ќе започнеше во август и клубовите ќе бидат поделени во две групи од по 10 екипи. Секој тим би играл по еден натпревар на домашен терен и на гости од секоја од групите, а потоа најдобрите три од двете групи би влегле во четвртфиналето. Во плејофот ќе им се придружат уште два тима кои завршиле четврти и петти во регуларниот дел од сезоната.

Во четвртфиналето и полуфиналето, клубовите играат по натпревар дома и на гости. Финалето би било еден натпревар на неутрален терен.

УЕФА се спротивстави на сè, па Александар Чеферин, претседателот на УЕФА, најави строги казни за фудбалерите кои ќе играат во Суперлигата.

"Фудбалерите поврзани со Суперлигата нема да можат да играат за своите репрезентации. Што е можно поскоро, треба да им биде забрането да играат на сите натпреварувања на УЕФА, вклучително и на Европското, но и на Светското првенство", рече Чеферин, додавајќи :

"Не можам да нагласам доволно силно дека сите сме обединети против овој срамен предлог на лига, која е цел сама по себе и која е пред се мотивирана од алчност. Сите сме обединети против овој бесмислен проект. Тоа е циничен план, целосно против она што фудбалот треба да биде. Ние нема да го дозволиме тоа и не можеме да го дозволиме тоа. Ги повикуваме сите да застанат покрај нас да сториме се што е во наша моќ да се осигура дека планот на затворена лига никогаш нема да се реализира “

Џеј Ло во секси поза, чија е раката на нејзиниот задник? (ФОТО)

Додека има гласини за наводно помирување на поранешната двојка, Џенифер Лопез и Бен Афлек, Лопез реши да ги игнорира сите гласини и да се посвети на работата.

Таа снима во Мајами, а нејзиниот стилист Роб Зангарди објави фотографии од Џеј Ло во предизвикувачка модна комбинација. Носи црвен фустан со длабок шлиц и наметка.

Модната комбинација ја надополнила со големи обетки и неутрална шминка.

„Тој сјај на Џеј Ло“, напишал стилистот покрај фотографијата.

Освен што нејзините обожаватели делат комплименти, тие забележале и нечија рака на нејзиниот задник.

„Ова е најсексипилното нешто што некогаш сум го видела“, „Каде можам да се пријавам за да работам со тебе?“, „Кој е среќникот што ти го држи задникот?“, „Кралица“, се само некои од коментарите.

Имено, човекот на фотографијата е шминкерот Скот Барнс.

Ги имитира топлес позите на Ирина Шајк, па доби повеќе лајкови (ВИДЕО)

Снимката со Ирина Шајк, во кое ги покрива градите со раце, на Инстаграм ја погледнале 1,5 милиони луѓе, но пародијата на австралиската комичарка собрала дури 800 000 прегледи, и тоа за три дена помалку.

Селест Барбер се прославила со ироничните и смешни имитации на совршени, често нереални фотографии од познати личности, а последна на удар беше 35-годишна руска манекенка.

„Буахахааха“, „Ме убиваш секој пат“, „Умирам од смеа“, се само некои од реакциите, кои се прилично чести кога станува збор за нејзините имитации, на кои таа ја изгради својата слава на Инстаграм.

Имено, 7,9 милиони луѓе ја следат на таа социјална мрежа.

Кинески ровер ноќеска ќе се обиде да слета на Марс

Кина треба да се обиде да го спушти својот прв ровер на Марс вечерва околу 1 часот по полноќ. Станува збор за многу ризичен потфат што успешно го постигнале само половина од леталата што стигнале до Црвената планета.

Слетувањето е предвидено за сабота во 1 часот по полноќ, иако засега Кинеската национална вселенска агенција (ЦНСА) сè уште официјално не го потврдила тоа.

Планирана е мисијата наречена Тијанвен-1 (Прашања до рајот) во две фази. Првата фаза, испраќањето на леталото во орбитата на Марс, беше успешно завршена. За време на втората, кинеското вселенско летало би требало да спушти орбитер и ровер на Марс.

Тијанвен-1 се состои од три компоненти: орбитер, летало и роботско возило, а масата на целото вселенско летало е околу 5 тони. Ќе се обиде да слета на копно со роверот на површината, додека орбитерот ќе продолжи да кружи околу Црвената планета.

Роверот со соларен погон е тежок 240 килограми, а по слетувањето три месеци ќе бара биомолекули и други знаци на живот, по што неговата мисија завршува. Орбитерот, пак, треба да кружи околу Марс уште две години.

Роверот наликува на роверите на НАСА 2000 Спирит и Опортјунити, а се напојува со соларни панели.

Кога станува збор за истражување на Црвената планета, досегашната статистика е добро позната - скоро половина од сите претходни обиди не успеале. Првиот обид на Кина да испрати сателит „Јингхуо-1“ на Марс пропаднал бидејќи нејзиниот руски носач престанал да работи и се урна во Тихиот океан.

Доколку Тјанвен-1 безбедно слета на тлото на Црвената планета, тоа ќе биде првото слетување на Марс во последните неколку децении, што не било извршено од НАСА. Иако Советскиот сојуз го спушти леталото на површината на Марс во 1971 година, тоа престанало да работи 110 секунди по слетувањето, по што е изгубен контакт со него. Досега само САД успеале да слетаат на Црвената планета, осум пати од 1976 година.

Повеќе од половина од леталата што требало да ја допрат земјата на Марс или експлодирале, или изгореле, или се скршиле на површината.

Во случај мисијата да успее, Кина ќе стане трета земја во светот која успешно ќе слета на површината на планетата или втора чиј ровер детално ја истражува оваа далечна планета.

притисни ентер