Баерн ја продава ѕвездата за кого пред две години плати 67 милиони евра

Баерн е подготвен да го продаде дефанзивецот Матијс де Лигт (24), објави Флоријан Плетенберг.

Германскиот фудбалски инсајдер смета дека тоа е „изненадувачка одлука“, но истакнува дека на баварскиот клуб му требаат пари, а тие би можеле да се добијат со продажба на холандскиот репрезентативец. Покрај обештетувањето, Баерн би се ослободил и од големата плата договорена до 2027 година.

Да потсетиме, Де Лигт дојде во Баерн пред две години од Јувентус во трансфер вреден 67 милиони евра. Вкупно за Баерн забележа 73 настапи, пет гола и две асистенции и го освои германското првенство и куп. Кариерата ја започна во Ајакс, каде важи за еден од најголемите таленти родени во фантастичната академија.

Тој веќе има 45 настапи за националниот тим со кој ќе настапи на претстојното Европско првенство. Трансфермаркт, сајт специјализиран за проценка на вредноста на фудбалерите, наведува дека неговата моментална цена е 65 милиони евра.

Плетенберг наведува дека Џонатан Тах (28) ќе биде замената на Де Лигт. Станува збор за германскиот репрезентативец кој минатата сезона како капитен го предводеше Баер Леверкузен до титулите во Бундеслигата и Купот на Германија. Тој ги договорил личните услови, односно договор до 2029 година, а сега следуваат преговори меѓу Баерн и Баер, открива инсајдерот.

Тах е девет години во клубот од Леверкузен каде што пристигнал од ХСВ. За Германија има 25 настапи, а Transfermarkt неговата вредност ја проценува на 30 милиони евра.

Драма на ЕУРО: Германската полиција застрела маж со секира во близина на фан зоната во Хамбург

Германската полиција денеска застрела маж со секира во близина на фан зоната за време на поворкта од холандските навивачи пред дуелот со Полска. 

Нема информации дали некој е уапсен при оваа акција на германската полиција.

Четири истрели одекнаа во близина на Рипербан во Хамбург, каде се собраа навивачи од Холандија и Полска пред денешниот меч на нивните селекции на ЕУРО 2024.

Според медиумите, напаѓачот имал и молотов коктел.

Тешка сообраќајна несреќа во Грција, четворица загинати, тројца повредени

Според првичните информации, во судирот што се случил нешто по 08:00 часот, едно возило загубило контрола и „закачило“ автобус што минувал.

Во сударот меѓу автобус и автомобил, што се случи денес наутро пред Токсотес Ксанти, на стариот национален пат Ксанти-Кавала во Грција, загинале четири лица, а три лица се повредени.

Според првичните информации, во судирот што се случил нешто по 08:00 часот, едно возило загубило контрола и „закачило“ автобус што минувал.

Од силината на ударот возилото буквално се распаднало и патниците загинале на лице место.

Декларацијата на самитот за Украина најверојатно нема да биде потпишана од сите учесници

 Не се очекува сите учесници на мировниот самит за Украина во Швајцарија да ја потпишат завршната декларација, иако повеќе поради формулацијата отколку поради реалниот недостаток на поддршка.

Не се очекува сите учесници на мировниот самит за Украина во Швајцарија да ја потпишат завршната декларација, иако повеќе поради формулацијата отколку поради реалниот недостаток на поддршка, изјави австрискиот канцелар Карл Нехамер на маргините на самитот за Украина во Швајцарија, јави ДПА.

Сепак, како што рече, основниот заеднички став нема да биде засегнат.

-Затоа не сум толку загрижен ако не потпишат сите сега, рече канцеларот.

Тој додаде дека пред Русија да седне на преговарачката маса, може да се замисли уште една конференција во различен формат

-Навистина мора да го гледате како процес, рече тој.

Дводневната конференција на 92 држави и осум меѓународни организации треба да заврши попладне, кога треба да биде објавена и конечната декларација.

Целта на настанот е да се иницира мировен процес во кој долгорочно ќе биде вклучена и Русија. Официјални лица од Москва во оваа прилика не беа поканети и не изразија желба да присуствуваат.

притисни ентер