Австралиец двапати падна од умор во трката на 10.000 метри: Не сум херој

Австралискиот тркач Патрик Тиернан двапати падна на патеката од огромен напор и топлина за време на последниот дел од трката на 10.000 метри. Сепак, тој успеа да ја заврши.

"Чекав пет години за Олимпијадата. Ми требаа уште 180 метри за да стигнам до целта кога првпат паднав. Не можете да застанете кога имате уште 180 метри. Во тој момент не мислев дека целосно сум завршил. Станав. Повторно. Паднав и знаев дека сум во неволја. Бев толку близу што морав да се принудам да ја завршам трката. Знаев дека можам и морам да го сторам тоа ", рече тој по трката.

Тиернан беше меѓу водечките во поголемиот дел од трката, но не успеа да издржи до крајот. Тој ја заврши трката на 19 -то место и беше прогласен за херој во Австралија.

"Го изведов мојот план за трка многу добро до последните 600 метри. Само што останав без сила. Немав среќа, тоа е Олимпијадата и секако дека сакате да го дадете најдоброто од себе", рече тој, додавајќи:

"Дефинитивно беше жешко, но ние се подготвивме за тоа тренирајќи на топлина и висока влажност во последните три месеци. Мислев дека добро се подготвив, но очигледно нешто не е во ред и ќе го анализираме. Не се надевав дека добијам таков публицитет по оваа трка. Не чувствувам дека тоа е херојство".

Златниот медал изненадувачки го освои Селемон Барега од Етиопија, а среброто и бронзата им припаднаа на Џошуа Чептегеи од Уганда, кој го држи светскиот рекорд во оваа дисциплина, и Јакоб Киплимо.

Хрватска: 15 починати 837 нови случаи на ковид -19

Во изминатото деноноќие во Хрватска се регистрирани нови 837 слачиа на зараза со Ковид-19, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. 

Од последици предизвикани од коронавирусот во последите 24 часа починале 15 лиц граѓани се водат како активни на корона.

На болничко лекување се 692 пациенти, од нив 99 се вклучени на респиратор.

Фото: Карлеуша во латекс со фатомка на лицето

Ново провокативно издание на српската пејачка Јелена Карлеуша.

Популарната и атрактивна пејачка повторно со фотографии предизвика лавина од коментари на социјалните мрежи.

Русокосата пејачка на фотките позира во скапоцени парчиња од брендот „Долче Габан“ . Парчиња кои според податоците од интернет вредат скоро 400 евра. Долната облека Карлеуша ја надополнила со латекс панталони и ракавици.

За фановите најитересни биле фантомката и бујните гради на пејачката.

Фото: Анонимни убавици со истакнати облини

Убави девојки секојдневно предизвикуваат воздишки на социјалните мрежи.

Овие девојки знаат како да го привлечат вниманието на фановите на социјалните мрежи.

Девојките вообичаено на социјалните мрежи објавуваат фотографии на кои гордо ги истакнуваат своите бујни облини, посебно задниците.

притисни ентер